Chrome’a yeni “gizli” özellik: “Düşük güç modu” nedir, nasıl açılır, ne işe yarıyor?

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Oca 09, 2023 Yorum Yok

Günümüzde Google Chrome hala en tanınan web tarayıcısı olmaya devam ediyor. İnternet kullanıcılarınn Aka kısmı Chrome kullanıyor ve herkes onun bilgisayarın pili için ne kadar aç olduğunu da biliyor. Ne kadar Fazla sekme açar ve ne kadar Fazla eklenti yüklerseniz, Chrome o kadar Fazla güç çekiyor.

Neyse ki Google, Son Biricik adımda etkinleştirebileceğiniz resmi bir “düşük Güç modu” tahlilini uygulamaya koydu. Chrome 108 sürümünde “Enerji Koruma” özelliğini kaldıran Google, bu yeni seçenek sayesinde arka plan aktivitesini, görselleri ve kare suratını minimuma indirip pilinizi muhafazayı hedefliyor. Bu üç bileşen sınırlandığında, performansta da bir değişiklik görülmesi kaçınılmaz. Animasyonlar ve sayfa kaydırmada takılmalar yaşanabilir. Lakin bu, Şayet laptopun pili daha uzun dayanacaksa, katlanılabilir bir durum olacaktır.

Bununla birlikte, bu özellik Fazla yeni olduğu için Energy Saver’ın gerçekte ne kadar pil tasarrufu sağlayacağı belirli değil.

Chrome 108’de Düşük Güç Modu nasıl aktifleştirilir?

İlk adım, Chrome’u 108 sürümüne güncellemek. Otomatik olarak güncellenmediyse, sağ üst köşedeki üç noktayı tıklayıp Yardım > Hakkında‘yı seçerek Windows, Mac yahut Linux’ta güncellemeyi yapabilirsiniz.

Daha sonra biraz araştırma yapmanız gerekecek, zira Google (henüz) yeni seçeneği kullanıcı dostu bir hale getirmedi. Tarayıcının adres satırında chrome://flags yazıp Enter tuşuna basın. istikbal olan sayfada “battery” aramasını yaparak “Enable the battery saver mode feature in the settings” ayarını bulun. Bu ayarı Enabled durumuna getirin. Sonrasında “Relaunch” düğmesine basarak tarayıcıyı tekrar başlatın. Bundan sonra, Ayarlar kısmına geldiğinizde “Performans” kısmının altında “Enerji Tasarrufu” seçeneğini göreceksiniz.

Buradan iki seçeneğiniz var: Dizüstü bilgisayarınız yüzde 20 pil düzeyine ulaştığında Güç Tasarrufunu aktifleştirebilir ya da dizüstü bilgisayarınız fişten çekildiğinde bu özelliği Aleni tutmayı seçebilirsiniz.

Özellik, menü çubuğunuzda bir elektrikli yaprak olarak görünecektir. Burada iki Güç Tasarrufu modu ortasında geçiş yapamazsınız, lakin istediğinizde büsbütün devir dışı bırakabiliyorsunuz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir