Concept Artist (Konsept sanatçısı) ne iş yapar?

Reklam Ajansları, SMM Paneller Şub 01, 2023 Yorum Yok

2023 Yükselen meslekler listesi nihayet beş yılda en süratli büyüyen 15 Amel alanını belirlemek için LinkedIn bilgilerinin kullanıldığı bir çalışma. Linkedin’in 15 meslekten oluşan listesine nazaran birinci sıradaGame Designer (oyun tasarımcısı)ikinci sıradaBlockchain Developer (Blokzincir geliştiricisi/yazılımcısı)üçüncü sırada iseGrowth Specialist (Büyüme uzmanı)vardı. Listede dokuzuncu sırada ise Concept Artist (Konsept sanatçısı) yer alıyor. Peki Concept Artist (Konsept sanatçısı) ne Amel yapar?Hangi bölümlerde çalışır? Hangi yetenekler gerekir? İşte ayrıntılar…

Linkedin listesini incelemek için:İşte yükselen meslekler: LinkedIn’e nazaran talep gören, tanınan 15 durum (2023)

Concept Artist (Konsept sanatçısı) Ne İş Yapar?

Linkedin bu işin tarifini şöyle yapıyor: “Konsept sanatkarları, bir oyun yahut animasyonun Temel stilini belirleyen ve projede yer alacak tasarım fikirlerinin nasıl görüneceğini çoklukla 2 boyutlu olacak biçimde oluşturan görsel sanatkarlardır.”

Concept artist, bir projenin birinci kademelerinde çalışan bir sanatçıdır. Onlar projenin tasarımı, görsel dünyası ve estetiği hakkında fikirler üretir ve bu fikirleri görsel olarak sunarlar. Bunlar ekseriyetle Ira dizaynları, araçlar, makine, yapılar yahut ortamlar üzere bir projenin görsel elemanlarını içerebilir.

Concept artistlar, yapımcıların, direktörlerin ve diğer proje grubunun Düş güçlerini destekleyen görsel malzemeler oluşturmak için çalışırlar. Bu görsel malzemeler, proje grubunun fikirlerini daha da geliştirmelerine ve görselleştirmelerine Yardımcı olur. Concept artistlar birebir vakitte, bir projenin görsel şeklini ve estetik anlayışını belirlemek için çalışırlar.

Konsept sanatkarları, sinema, görüntü oyunları, animasyon, komiks, sanat ve hikaye anlatımı üzere birçok alanda çalışabilir. Onlar ekseriyetle kalem, boya, bilgisayar grafik programları ve dijital çizim araçları üzere araçları kullanırlar.

Kısacası, konsept sanatkarı projenin görsel dünyasını ve estetiğini belirleyen ve bu görsel malzemeleri oluşturan bir sanatçıdır.

YETENEKLER, KESİMLER, İLLER

Linkedin bilgilerine nazaran işle ilgili Değerli bilgiler şöyle:

  • En yaygın yetenekleri:Konsept Tasarımı, İllüstrasyon, Dijital Boyama

  • En yaygın kesimler:Teknoloji ve Medya, Cümbüş Sağlayıcıları, Profesyonel Hizmetler

  • En Çok işe alım yapılan pozisyonlar:İstanbul

  • Çalışanların Eğitim Seviyesi:Ön Lisans (%8,7), Lisans (%52,17), Yüksek Lisans yahut üstü (%39,13)

  • var cinsiyet dağılımı:Kadın (%49); Erkek (%51)

  • Bu rolden evvelki medyan tecrübe yılı:2,6

  • Bu unvana geçiş yapılan durumlar: İllüstratör

  • Uzaktan çalışabilme imkanı: %6,8

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir