Customer Success Specialist (Müşteri Başarı Uzmanı) ne iş yapar?

Reklam Ajansları, SMM Paneller Oca 28, 2023 Yorum Yok

2023 Yükselen meslekler listesi nihayet beş yılda en süratli büyüyen 15 Amel alanını belirlemek için LinkedIn bilgilerinin kullanıldığı bir çalışma. Linkedin’in 15 meslekten oluşan listesine nazaran birinci sırada Game Designer (oyun tasarımcısı) ikinci sırada Blockchain Developer (Blokzincir geliştiricisi/yazılımcısı) üçüncü sırada ise Growth Specialist (Büyüme uzmanı) vardı.

Listede dördüncü sırada ise Customer Success Specialist (Müşteri Muvaffakiyet Uzmanı) yer alıyor. Pekala Customer Success Specialist (Müşteri Muvaffakiyet Uzmanı) ne Amel yapar? Hangi kesimlerde çalışır? Hangi yetenekler gerekir? İşte ayrıntılar…

Linkedin listesini incelemek için: İşte yükselen meslekler: LinkedIn’e nazaran talep gören, tanınan 15 durum (2023)

Customer Success Specialist (Müşteri Muvaffakiyet Uzmanı) ne Amel yapar?

Linkedin bu işin tarifini şöyle yapıyor: Müşteri Muvaffakiyet Uzmanları, bir müşterinin satın aldığı Eser yahut hizmetten eksiksiz olarak faydalandığından ve Muhtemel olan en uygun tecrübesi yaşadığından emin olmak ismine Çeşitli bağlantı kanalları vasıtasıyla ona takviye ve yardım sağlar.”

Customer Success Specialist (Müşteri Muvaffakiyet Uzmanı), bir şirketin müşterilerinin muhtaçlıklarını karşılamak ve onların muvaffakiyetini sağlamak için çalışan bir konumdur. Bu bireyler, müşterilerle Daimi irtibat halinde olurlar ve onların meselelerini çözmek, gereksinimlerini karşılamak ve beklentilerini karşılamak için çalışırlar.

Müşteri Muvaffakiyet Uzmanları, müşterilerinin muhtaçlıklarını anlamak ve onların işlerini nasıl daha verimli hale getirebileceklerini keşfetmek için vazife alırlar. Bu şahıslar ayrıyeten, müşterilerin şirketin Eser ve hizmetlerinden nasıl en âlâ halde yararlandıklarını tahlil ederler ve bunları optimize etmek için çalışırlar.

Müşteri Muvaffakiyet Uzmanları ayrıyeten, müşterilerin şirketin Eser ve hizmetlerine nasıl Geri bildirim yaptıklarını ve hangi özelliklerin işlerine en yeterli biçimde uyduğunu tahlil ederler. Bu Geri bildirimler doğrultusunda, alıcı Muvaffakiyet Uzmanları, şirketin Eser ve hizmetlerini geliştirmek için çalışırlar.

Müşteri Muvaffakiyet Uzmanları ayrıyeten, müşterilerinin işletmelerinin muvaffakiyetini ölçmek için analitik araçlar ve metrikler kullanırlar ve bu dataları kullanarak müşterilerin muhtaçlıklarını karşılamak ve onların işlerini daha verimli hale getirmek için çalışırlar.

Bu konum çoklukla alıcı hizmetleri, satış yahut pazarlama departmanlarında bulunur. Bilhassa kimi firmalar “SaaS” (Software as a Service) firmalarında bu durumlar yer alabilir.

YETENEKLER, DALLAR, İLLER

Linkedin datalarına nazaran işle ilgili Kıymetli bilgiler şöyle:

  • En yaygın yetenekleri: alıcı Dayanağı, alıcı Tecrübesi, CRM

  • En yaygın kesimler: Teknoloji ve Medya, Profesyonel Hizmetler, Petrol, Gaz ve Madencilik

  • En Çok işe alım yapılan pozisyonlar: İstanbul

  • Çalışanların Eğitim Seviyesi: Lisans (%54,72), Yüksek Lisans yahut üstü (%45,28)

  • Mevcut cinsiyet dağılımı: Bayan (%58); Erkek (%42)

  • Bu rolden evvelki medyan tecrübe yılı: 1,5

  • Bu unvana geçiş yapılan konumlar: Satış Uzmanı, alıcı Muvaffakiyet Müdürü

  • Uzaktan çalışabilme imkanı: %20,3

Müşteri Muvaffakiyet Uzmanı ile alıcı Tecrübe Uzmanı Birebir mı?

Müşteri Muvaffakiyet Uzmanı ve alıcı Tecrübe Uzmanı durumları ortasında benzerlikler vardır, lakin tıpkı vazifeleri yapmazlar.

Müşteri Muvaffakiyet Uzmanı, bir şirketin müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak ve onların muvaffakiyetini sağlamak için çalışan bir durumdur. Bu bireyler müşterilerle Daimi bağlantı halinde olurlar ve onların sıkıntılarını çözmek, muhtaçlıklarını karşılamak ve beklentilerini karşılamak için çalışırlar.

Müşteri Tecrübe Uzmanı ise, müşterilerin şirketin Eser ve hizmetleriyle nasıl etkileşim kurduklarını ve nasıl hissettiklerini tahlil etmek için ve düzgünleştirmek için çalışırlar.

Bu iki konum ortasındaki fark, alıcı Muvaffakiyet Uzmanının müşterilerin muhtaçlıklarını karşılamak için çalışırken, alıcı Tecrübe Uzmanının ise müşterilerin tecrübesini düzgünleştirmek için çalışmasıdır.

Bu durumlar çoklukla birebir departmanlarda çalışırlar ve işbirliği yaparlar. Bilhassa kimi firmalar “CX” (customer experience) yahut “CEM” (customer engagement management) departmanları oluştururlar. Bu departmanlar hem alıcı Muvaffakiyet Uzmanlarının hem de alıcı Tecrübe Uzmanlarının çalıştığı yerlerdir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir