Ekonomik baskılar, korsan film ve dizilerde büyük artış yaşanmasına yol açıyor

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Şub 15, 2023 Yorum Yok

Korsan kullanım odaklı araştırma şirketi MUSO’nun Şubat ayı başlarında Variety’de yayınlanan bir raporuna nazaran, dijital korsanlık artıyor ve yakın vakitte yavaşlaması da beklenmiyor.

Raporda, 2022’de korsan sinemaların 2021’e kıyasla yaklaşık %39 arttığı, TV dizilerini izlemek için korsan web sitelerine yapılan ziyaretlerin ise yaklaşık %9 arttığı belirtildi. Korsan içeriğin 2023 boyunca da artmaya devam etmesi bekleniyor.

Raporda, “Bu eğilim, kesim için Kıymetli bir Sorun olmaya devam ediyor, ilgili herkesin – Özellikle küçük, Müstakil içerik oluşturucuların – gelirlerini ve geçim kaynaklarını Kıymetli ölçüde etkiliyor ve daha geniş iktisada ziyan veriyor” denildi.

2019’da ABD Ticaret Odası’nın Global İnovasyon Siyaseti Merkezi, korsanın ABD sinema ve TV sanayisine yıllık 29 milyar ila 71 milyar dolar ortasında maliyeti olduğunu bildirmişti.

MUSO, korsan kullanımdaki artışı ekonomik baskılar da iç olmak üzere birkaç faktöre bağlıyor. 2022’de Netflix ve Disney Plus üzere birçok yayın platformu fiyatlarını artırdı. Ayrıyeten Netflix, ikinci çeyrekte yaklaşık 1 milyon abone kaybettiğini bildirdikten sonra şifre paylaşımına karşı Misli tedbirler almaya başlayacağını duyurdu.

  • Netflix üyelik fiyatı ne kadar? Netflix üyelik paketleri ve fiyatları 2023

Yeni Zelanda merkezli Vocus Group tarafından 2019 yılında yapılan bir araştırma, içeriklerin daha ucuz ve daha kolay erişilebilir hale getirilmesinin, korsanlığın durdurulması için yeni Yasa ve yönetmeliklere nazaran Fazla daha Çok Yardımcı olduğunu belirtti.

Vocus Group tüketici genel müdürü Taryn Hamilton, “Bu iki seçenek, sırasıyla yüzde 57 ve yüzde 48 ile öteki seçeneklerin Aleni Aralık ilerisindeydi” dedi ve ekledi: “Korsanlar için kovuşturma ve korsan sitelerinin sansürlenmesi üzere cezai tedbirlerin, insanların sırasıyla sadece yüzde 33 ve 22’si tarafından tesirli olabileceği düşünülüyordu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir