Elon Musk, Twitter’a hiç uğurlu gelmedi: Toplumsal ağdan kaçan kaçana…

Reklam Ajansları, SMM Paneller Kas 06, 2022 Yorum Yok

Milyarder Elon Musk’ın mikroblog platformu Twitter’ı devralması ile bir arada, kullanıcılar ve ünlüler, yeni idareyle ilgili memnuniyetsizliklerini belirterek hesaplarını periyot dışı bırakmayı düşündüklerini bir müddettir lisana getiriyor. Bu kullanıcıların platformu terk erme tehditleri ekseriyetle gerçeğe dönüşmüyor ve Twitter’ı her zamanki üzere kullanmaya devam ediyorlar.

Ancak pek Fazla kişinin, Musk devraldığından beri hesaplarını periyot dışı bıraktığı biliniyor. Ve durum bu sefer daha Önemli görünüyor.

Twitter’daki Yapay davranışları izleyen bir firma olan Bot Sentinel’in yeni datalarına nazaran, toplumsal medya ağı 27 Ekim ile 1 Kasım ortasında şimdiden 877.000 hesabın periyot dışı bırakılmasına Şahit oldu. Tıpkı Vakit diliminde 497.000 hesap da askıya alındı. Bu sayıları topladığımızda, Twitter’ın neredeyse 1,4 milyon kullanıcısını kaybettiği görülüyor.

Sadece birkaç gün evvel, Fazla sayıda Twitter kullanıcısının rakip platform olan Mastodon’a geçiş yaptığına dair haberler de gündeme gelmişti.

Devre dışı bırakma, bir kullanıcının kasıtlı olarak hesabını kapatması manasına geliyor. Öte yandan askıya alma, Twitter’ın hareketsizlik, gerçek olmama yahut site kurallarının ihlali nedeniyle hesapları kaldırması olarak tanımlanabilir.

Network Contagion Research Institute araştırma kümesi tarafından yapılan başka bir tahlil, Kötü aktörlerin Musk tarafından satın alındıktan sonra Twitter’ın hudutlarını test etmeye çalıştığını söylüyor. Örneğin, Musk’ın Twitter’ı devraldığını açıklamasından bu yana platformda “n-kelimesi” (zencilere karşı aşağılama emelli kullanılan kelime) kullanımı yalnızca 12 saat içinde neredeyse %500 arttı.

Bot Sentinel’in kurucusu Christopher Bouzy, Twitter’daki artan düşmanca ortamın sonunda kullanıcı yıpranmasını artıracağını varsayım ediyor ve “kullanıcılar hesaplarını toplu olarak periyot dışı bırakmaya devam ederse, platform için Kıymetli bir Sorun olacağına inanıyorum. Sol eğilimli ve marjinalleştirilmiş beşerler platformu terk ederse, Twitter Parler yahut Truth Social’dan farklı olmayacak” diyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir