Elon Musk’ın Fazla sayıda çalışanı işten çıkartmaya başladığı Twitter’ına karşı birinci Aka dava, Tekrar kovulanlardan geldi

Reklam Ajansları, SMM Paneller Kas 05, 2022 Yorum Yok

Sosyal medya platformu Twitter’ın Elon Musk tarafından satın alınmasının akabinde, Fazla sayıda çalışan işten çıkartılmaya başlandı. Ve doğal olarak, Twitter’a karşı açılan birinci dava da gündeme düşmekte gecikmedi. Şirket, 3.700 kişiyi işten çıkartırken Gerekli bilgilendirmeyi yapmadığı münasebeti ile San Francisco federal mahkemesinde bir toplu dava ile karşı karşıya.

Dava, Cornet v. Twitter Inc., 22-cv-06857, ABD Bölge Mahkemesi, Kaliforniya şimal Bölgesi ismi ve kodu ile tanımlanıyor.

İşten çıkarmalar, Elon Musk’ın toplumsal medya platformunu devralmasından ve CEO Parag Agrawal, CFO Ned Segal ve hukuk siyaseti lideri Vijaya Gadde’yi vazifeden almasından yaklaşık bir hafta sonra geldi. Bu kararlar, Musk’ın şirketin operasyonlarını tertibe sokma ve Twitter’ı daha karlı hale getirme ataklarının bir modülü olarak görülüyor.

İşçi Düzenlemesi ve İşten Çıkarılmaları Bildirme (WARN) Kanunu, 100 yahut daha Çok çalışanı olan birden fazla patronun, fabrika kapanışlarından ve toplu işten çıkarmalardan en az 60 takvim günü Evvel işçisini bilgilendirmesini Mecbur kılarak çalışanları, ailelerini ve toplulukları müdafaayı amaçlıyor. Bu nedenle, avukat Shannon Liss-Riordan tarafından sunulan şikayet, mahkemeden Twitter’ın WARN Kanununa uymasını emretmesini ve şirketin çalışanları davaya katılma hakkından feragat edebilecek evrakları imzalamaya zorlamasını kısıtlamasını talep ediyor.

Liss-Riordan, “Bu gece bu davayı, çalışanların haklarından imza ile vazgeçmemeleri gerektiğini ve haklarını aramak için bir yola sahip olduklarını bilmelerini sağlamak hedefiyle açtık” diyor.

Liss-Riordan, Haziran ayında Musk’ın elektrikli araba şirketi Tesla’nın Amel gücünün %10’unu işten çıkardığı çalışanlarını da temsil etmişti. Dava, 60 günlük bildirim mühleti için fiyat ve çıkar talep etmişti. Musk ise davayı “önemsiz” ve “önleyici” olarak nitelendirmişti.

Liss-Riordan, Musk için “Bu ülkenin çalışanlarını koruyan maddelerini umursamamaya devam edip etmeyeceğini artık göreceğiz” dedi ve ekledi: “Görünüşe nazaran Tesla’da yaptığının birebirini tekrarlıyor.

Twitter şimdi mevzuyla ilgili bir İzah yapmadı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir