Elon Musk’ın Twitter’ı almasıyla başlayan kaos, diğer platformları nasıl etkiledi? İşte çarpıcı rakamlar…

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Kas 14, 2022 Yorum Yok

Twitter’ın Elon Musk taraıfndan satın alınmasının akabinde başlayan kaos, birtakım kullanıcıların yeni bir platform arayışına girmesine Sebep oldu. nihayet günlerde, Özellikle merkezi olmayan açık kaynaklı Twitter alternatifi Mastodon da iç olmak üzere, alternatif toplumsal uygulamalar ve mikroblog platformları kullanıcı sayılarında kuvvetli artışlar yaşadı. Hizmetin kurucusu ve CEO’su kısa müddet Evvel Mastodon’un 27 Ekim Twitter mutabakatının tamamlanmasından bu yana yarım milyondan Çok kullanıcının ağa katıldığını, aylık 1 milyon faal kullanıcıya ulaştığını duyurdu. Şu anda platform 1.5 milyona ulaşmış durumda.

Mastodon, Twitter’ın satın alınmasını takip eden 12 gün içinde (27 Ekim – 7 Kasım) ABD uygulama mağazalarından yaklaşık 322.000 yeni indirme gördü. Bu sayı, evvelki 12 günlük devirde gördüğü 3.000 indirmenin 100 katından fazla. Uygulama, global olarak, 27 Ekim – 7 Kasım ortasındaki tıpkı Vakit diliminde, evvelki 12 gündeki 15.000’den %657 artarak 1 milyon yüklemeye ulaştı.

Diğer üçüncü taraf Mastodon sunucuları da iki Devre ortasında Metatext ve Tootle’ın her ikisinin de 1.000’den az yüklemeden 19.000 ve 7.000’e çıkmasıyla bir artış gördü.

Ancak Mastodon, Twitter’daki değişimden çıkar sağlayan Biricik platform da değil. Uygulama bilgi şirketi Sensor Tower, yeni bir raporunda Musk’ın devralmasından sonra öteki platformlarda yaşanan büyümeyi tahlil etti.

Geçtiğimiz günlerde ülkemizden erişimi yasaklanan Tumblr’ın da ABD uygulama yüklemeleri iki Devre ortasında 47.000’den 92.000’e, %96 artış yaşadı. Ayrıyeten, global yükleme sayısı %77 artarak 170.000’den 301.000’e yükseldi.

CounterSocial ve başkalarında Aka artışlar

Buna ek olarak, bir diğer alternatif toplumsal uygulama CounterSocial, satın almanın akabinde 12 gün içinde ABD uygulama mağazalarında %2.300 artışla 24.000 yüklemeye ulaştı ve dünya genelinde 33.000 yükleme ile %3.200 büyüdü.

Başka bir uygulama bilgi firması veri.ai, dataları biraz farklı bir halde kesimlere ayırdı. Satın almayı takip eden yedi günlük mühlet boyunca (27 Ekim – 2 Kasım) Çeşitli toplumsal uygulamaların dünya çapındaki indirme artışını inceledi ve akabinde bunu evvelki yedi günlük devirle karşılaştırdı.

TechCrunch ile paylaşılan bilgilere nazaran, Mastodon ve CounterSocial‘ın iki Devre ortasındaki global yüklemelerinde büyüme açısından elde ettiği Aka kazanımları doğrulanıyor. Tahlile nazaran Mastodon yüklemeleri %2.200 arttı ve CounterSocial yüklemeleri %1.200 arttı. Lakin Veri.ai, uygulama mağazalarının tablolarını daha derin bir formda inceledi ve bir sıra Öbür toplumsal uygulamanın direkt Twitter alternatiflerinin ötesinde yükselişler gördüğünü keşfetti.

Bunların ortasında David’s Disposable (iki Devre boyunca %83 artış), nFollowers (%50 artış), CocoFun (%46 artış), Substack Reader (%24 artış), Tribel (%11 artış), Tumblr (%7 artış) ve Pinterest (%2 artış) bulunuyor. Bilhassa Substack, Twitter’ın satın alımından sonra toplumsal bir topluluk olarak pazarlama çalışmalarını arttırıyor ve hatta müelliflerin ve izleyicilerinin zincirleme sohbetlere katılmasına İmkan tanıyan yeni bir münakaşa özelliği başlatıyor.

Pek ya Twitter?

Ancak Tüm bu sayılar, yaşanan dramanın Twitter için büsbütün Kötü olduğu manasına gelmiyor. Satın alma sürecinden bu yana, Twitter’ı birinci kere yükleyen Fazla sayıda şahıs de bulunuyor.

Data.ai, satın alma sürecinden sonra Twitter’ın uygulama yüklemelerinin %17 arttığını gösterirken, Sensor Tower’ın datalarında biraz daha uzun Vakit dilimine bakılıyor ve %21’lik bir artış yaşandığı görülüyor. Sensor Tower, Twitter’ın satın alma sürecinden sonraki 12 gün içinde 7,6 milyon global yükleme ve 502.000 ABD doları tüketici harcaması gördüğünü söylerken, veri.ai 12 günlük devirde 6,3 milyon yükleme ve 303.000 ABD dolarından bir artış gördüğünü söylüyor.

Ancak, Twitter Blue’nun yayımının sırf birkaç günün akabinde duraklatılmasından ötürü, bu tüketici harcama ölçülerine şimdilik Kuşku ile yaklaşmakta fayda var. Bu sayıların, uzun vadeli kalıcılık gücüne sahip abonelik talebinde Kıymetli bir artışa işaret ettiğini kabul etmek için şimdi bir Sebep bulunmuyor. Bu bilgiler ilerleyen vakitlerde ortaya çıkacak. Tekrar de, bu bilgiler, Musk’ın hayran kitlesine bir şeyler pazarlama maharetini ve kullanıcıların şu anda Twitter’ın eserlerinde neler olup bittiğine dair genel bir merak olduğunu gösteriyor.

Twitter bu hafta hafif kazanımlar elde etmiş olsa da, herkes değişikliklerden şad değil. Birtakım öfkeli Twitter kullanıcıları, Twitter uygulamasının App Store’daki incelemelerinde bu satın alma konusundaki kaygılarını lisana getirmeye devam ediyor. 5 Kasım 2022’de, 119 Biricik yıldızlı iOS incelemesi eklenmesi ile bir arada, Twitter Olumsuz puanlarda Birden bir artış yaşadı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir