Elon Musk’tan Twitter itirafı: “Bence bu garip, bunu ilk kez öğreniyorum”

Sosyal Meda Uzmanlığı Nis 07, 2023 Yorum Yok

Elon Musk, Laf verildiği üzere, Twitter’ın algoritmasını geçtiğimiz günlerde Aleni kaynaklı hale getirdi. Yani, artık isteyen herkes kodu inceleyerek nasıl çalıştığını görebiliyor. Süratle incelemeye başlayan kimi dikkatli kullanıcılar, algoritmanın bir kısmında, Musk’ın varlığından haberi olmadığını söylediği bir özelliği ayrım etti.

31 Mart Cuma günü bir Twitter Spaces canlı aktifliği sırasında Musk, toplumsal medya platformunun kaynak kodunun internete sızdırılarak GitHub’da yayınlanmasıyla ilgili soruları yanıtladı. Kullanıcılar, tweet’i gönderenin Musk olduğunu Denetim eden “author_is_elon” (yazarı elon’dur) tabirinin Twitter’ın Teklif algoritmasına kodlandığını belirledi.

Musk, bu durumu “Bence bu garip” diye yanıtladı ve devam etti: “Bu ortada, bunu birinci Sefer öğreniyorum.

Ayrıca, kodun “Cumhuriyetçi”, “Demokrat” ve “yoğun kullanıcı” tarafından gönderilen tweet’leri Sizin İçin altındaki teklifler algoritması için Özel yönergeler olarak kaydettiği de bulundu. Kodun bu kısımları daha sonra kaldırıldı.

Musk, algoritmadaki bu Cin “aptalca ve utanç verici” içgörülerin aydınlatılmasının sürecin bir kesimi olduğunu söyledi ve çağrıyı yapan şahsa “Açıkçası, Çabucak kurtulmamız gereken bir şey belirlemişsiniz üzere görünüyor” dedi.

Twitter kodun tamamını geçtiğimiz hafta GitHub’da yayınladı. Bir blog gönderisinde, Aleni kaynak yaklaşımının kullanıcılara Twitter’ın Sizin İçin akışında hangi tweet’lerin görüneceğine nasıl karar verdiği konusunda Yardımcı olabileceği belirtildi.

Ayrıca toplumsal medya devi, algoritmayı kullanıcı tenkidine ve Geri bildirime açarak düzgünleştirmeye Yardımcı olmak için bu yolu tercih ettiğini de söylüyor. Musk, “Niyet, ‘hey, işte bizim inanılmaz Aleni kaynağımız: kusursuz bir mücevher’ demek değil. Hayır, düzeltilmesi gereken pek Fazla sorunu Mevcut ve bence bunlardan en az birini tanımlamış olabilirsiniz” dedi.

Musk, algoritmanın çok karmaşıklığı içerisinde keşfedilecek pek Fazla aptalca şey olabileceğini fakat bunları bulunur bulunmaz düzelteceklerini de söyledi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir