vivo X90 Pro+ İnceleme

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Nis 07, 2023 Yorum Yok

Bu telefon şu Lahza Türkiye’de yok, lakin birazdan anlatacaklarımla mutlaka olmasını isterdiniz diye düşünüyorum. 1 hafta kadar kullandım, hayranı oldum. vivo X90 Pro+’ı vivo yetkililerinden Fazla kısa müddetliğine aldık ve bu mühlet bile keşke benim olsa dedirtmeye yetti. Şirketin en âlâ dizaynına ve en yeterli donanım bileşenlerine sahip vivo X90 Pro+’ta; Qualcomm’un en yeni Snapdragon 8 Gen 2 işlemci, 2K çözünürlüğünde üst Tertip görsellik sağlayan ekran, 12 GB RAM ve 512 GB depolama alanı, Sony IMX989 1 inç sensörün başını çektiği devasa 4’lü kamera alanı ve daha fazlası var. Artık gelin vivo X90 Pro+’ı daha yakından tanıyalım.

vivo X90 Pro+ tanıtıldığında, Qualcomm’un en yeni Snapdragon 8 Gen 2 işlemcisine sahip birinci akıllı telefon olmasıyla dikkatleri üzerine çekmişti. Bunun yanı Dizi özelleştirilmiş şahane görünen arka Çehre tasarımı ve nitekim Fazla hoş görünen ekranıyla Birlikte görenlere parmak ısırtmasıyla süratle ünlendi. Telefonun daha pek Fazla Değerli özelliği Mevcut fakat birinci başta dizaynla başlayalım; zira telefonun dizaynı hakikaten Fazla hoş görünüyor.

vivo X90 Pro+ Tasarımı Nasıl?

Biz telefonun gerisinde göreceğiniz kırmızı deri kaplamanın hayranı olduk. Bu ortada bu cilt gereç yapay, onu da vegan izleyicilerimiz için belirtelim. Burada kullanılan cilt gereç, telefonu birçok rakibinden hem daha kavrayıcı hem de daha sağlam hale getiriyor ve cam levhalarla kaplı akıllı telefon dünyasında öne çıkmasına Yardımcı oluyor. Ayrıyeten parmak izi tutma üzere bir kaygısı de yok.

Telefona ekstra koruma istiyorsanız, kutusu içinden çıkan Tekrar arka yüzey üzere işlemeli cilt materyalle kaplı arka kapağını takabiliyorsunuz. Böylelikle telefonun gerisindeki devasa kamera bloğu çıkıntısı da kapanmış oluyor. Bu ortada sahiden IP68 sertifikası da var; böylelikle suya ve tuza karşı dayanıklı.

Genel olarak epey Aka bir telefon olmasına Karşın elde rahat hissettirmesi de güzelimize gitti. Telefonun Yan kenarlarının önden ve geriden kavisli olması bu algıyı yaratıyor.

Yeniden arka yüzeye dönecek olursak, burada kullanılan cilt kaplamanın ötesinde, yerleştirilen ayrıntılar da telefonun kaliteli görünmesini sağlamış. Elbette kamera bloğu bütün heybetiyle kendini, gösteriyor, lakin Çabucak altına çekilen, üzerinde kaligrafi ile yazılmış “’Xtreme Imagination” metalik şerit, kenarda minik ZEISS logosu, alt kısma işlenen vivo logosu, baktığınızda hoş bir görsel bütünlük yaratıyor.

vivo X90 Pro+ Ekran Özellikleri Neler?

Ekrana geldiğimizde, burada anlatılacak Fazla şey var. Öncelikle ekranın şahane göründüğünü söyleyebiliriz. Her 2 yandan da kavisli çizgileri, kıyı çerçevelerinin Fazla ince tutulmuş olması birinci intibada farkındalık yaratıyor. Lakin asıl Amel kullanılan panelde.

Telefonun ekranı LTPO4 AMOLED panelden oluşuyor. LTPO ekranlar, Hibrit Oksit ve Polikristalin silikon temeline dayanıyor ve yüksek tazeleme suratı üretebiliyor. Lakin buna rağmen güç verimliliğini yüksek tutmak için tasarlanan bu ekran teknolojisi, bu sayede 120Hz ve üzeri tazeleme hızlarında, pil tüketimini minimize ediyor.

1440×3200 piksel çözünürlüğünde manzara üreten bu ekranın boyutu 6.78 inç. Ekranın tazeleme suratı 120Hz’e kadar ulaşabiliyor. Hem çözünürlük hem ekran tazeleme ayarını yapabiliyorsunuz. Ekranın parlaklığı da ziyadesiyle yüksek; zirve noktada 1800 nite kadar ulaşabiliyor. Bu da ekranın Fazla canlı görünmesini sağlıyor. Ayrıyeten ekranda HDR10+ dayanağı Mevcut ve Dolby Vision desteği gösteriyor. Ekranın altında da Qualcomm’un 3D Sonic Max teknolojisini kullanan bir ekran içi parmak izi okuyucu bulunuyor.

Bu kısmı toparlayacak olursak, vivo X90 Pro+’ın şu anda taşınabilir aygıtlarda Muhtemel olan en uygun ekranlardan birini kullandığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

vivo X90 Pro+ İşletim Sistemi ve Arayüz

Test ettiğim bu Aygıt Android 13 çalıştıran bir Çin perakende ünitesi, lakin Vivo’nun üzerinde kullandığı OriginOS 3 yazılımından Dolayı birinci intibada bir Android telefonmuş üzere hissettirmiyor. Pek Fazla özellik Derhal derhal ortadan kaldırılmış durumda. Fakat, elbette Android 13’ün birtakım Kıymetli yeni kapalılık özellikleri hala var durumda; biraz kurcaladığınızda bulabiliyorsunuz.

OriginOS ile Android’in öbür sürümleri ortasındaki Temel fark, OriginOS’in anne ekranının widget yüklü olarak tasarlanmış olması ve bu widget’ların birçoklarının etkileşimli olması. Bu sürümde Android market yerine de vivo’nun kendi mağazası şurası ve Fazla sayıda farklı uygulama var durumda. Elbette olur da bu telefon Avrupa’da da bir gün satışa çıkarsa, o Vakit yerelleştirilecektir.

vivo X90 Pro+ Özellikleri ve Performansı

Peki, artık gelelim telefonun en hoş yanlarından birine. vivo X90 Pro+, en yeni Qualcomm amiral gemisi silikon ve en nihayet RAM ve depolama standartlarını kullanarak hakikaten Fazla uygun performans gösteriyor. Aygıtı kullandığımız yaklaşık 1 haftalık müddet boyunca rastgele bir yavaşlama yahut uygulama çökmesiyle karşılaşmadık. Elbette bu donanımdan da bu türlü bir şey de beklemiyorduk. Ayrıyeten telefon, yüklediğimiz her türlü uygulamayı da akıcı bir halde çalıştırmayı başardı. Az sonra bahsedeceğimiz kameralarıyla çekimler yapıp, üzerinde bir de düzenlemeyle uğraşmayı düşünüyorsanız, bu telefon hakikaten performansıyla şahane bir eküri olacaktır.

Telefonda kullanılan işlemci, dediğimiz üzere Snapdragon 8 Gen 2. 4nm fabrikasyon sürecine sahip olan bu işlemci, içeriğinde 8 çekirdek bulunduruyor. Bunlardan biri 3.2 GHz frekansında çalışan prime Cortex X3 çekirdeği olurken, diğer çekirdekler de parçalanmış. Bunlardan 2’si 2.8 GHz frekanslı Cortex A715, 2’si Tekrar 2.8 GHz frekanslı Cortex-A710 ve Geri kalan 3’ü ise 2.0 GHz frekansta çalışan Cortex-A510.

Bu modelde ayrıyeten 12 GB üzere epeyce yüksek bir RAM kapasitesi bulunuyor. Buna ek olarak sanal RAM de kullanılmış. Telefonun depolama ünitesinin 8 GB’lık kısmını sanal RAM olarak kullanabiliyor. Bunu da telefonun donanım bilgilerinin bulunduğu ekranda görebiliyorsunuz.

Telefonun depolama alanı 512 GB kapasitesinde. Telefonda kullanılan bu depolama alanı da UFS 4.0 standardında. Yani flash belleğe okuma ve Yazı suratı, UFS 3.1’e nazaran 2 kata kadar daha yüksek suratlara ulaşabiliyor. Bu da telefonun bu derece akıcı performans göstermesi için Kıymetli bir öge. Telefonun hafızası 512 GB üzere epey geniş bir Meydan lakin harici bir kart yolu ile bunu genişletemiyorsunuz, onu da söyleyelim.

Oyun kısmına geldiğimizde, kullandığımız müddet içinde pek Fazla oyunda Deneyim fırsatı bulduğumuz vivo X90 Pro+’da Özellikle 120Hz ekran deneyiminin karşılığını akıcı bir biçimde bulduğumuzu söyleyelim. Asphalt 8’de ziyadesiyle başarılı bir performans gösteren telefonda Çabucak ekranın yanından çekebileceğiniz oyun menüsü de bulunuyor. Buradan telefonu turbo moda alabiliyor ve ekran tazeleme suratını ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıyeten burada daha pek Fazla ayar var durumda. Bu ortada telefonda stereo ses takviyesi elbette de var. Böylelikle gerek oyunlarda gerek öbür multimedya uygulamalarında sağladığı sesten mutlu kalıyorsunuz.

Telefonun pil ömrü de tezli. 4700 mAh kapasitesinde batarya bulunduruyor ve kutusunda 80W gücünde bir şarj aygıtı bulunuyor. Ekran tazeleme suratının 120Hz olarak belirlediğinizde ağır kullanımlarda 1 günü rahat çıkartabiliyor. Burada ekranda kullanlan LTPO panelin farkını görebiliyoruz. Telefonun şarj olma müddeti ise yaklaşık yarım saat kadar sürüyor.

vivo X90 Pro+ Kameralar

Ve artık kameralara gelelim. Vivo, geçtiğimiz Yıl akıllı telefon meraklıları ortasında, en âlâ kamera sistemlerinden birine sahip olmasıyla Şöhret kazandı. Bu telefonda da bu bahiste profesyonel yaklaşımını sürdürüyor. Sony Exmor IMX989 1 inç kamera sensörünü X90 Pro+’a uyarlayan vivo, ortaya etkileyici sonuçlar çıkartıyor. Bu 1 inçlik sensör, Fazla sayıda imaj bilgisini çekerek, daha düşük bir sensöre nazaran daha kuvvetli dinamik aralıkla daha organik görünen çekimler üretebiliyor. 1 inçlik sensör, fotoğraflarda gerçek bokeh için doğal sığ Meydan derinliği sağlıyor.

Büyük sensörlü bir kamera ile daha Ufak sensörlü bir kamera ortasındaki fark, çekilen fotoğraflarda açıkça daha Çok derinlik sağlamasında ve özne ile arka plan ortasında daha kuvvetli bir Fark sergilemesinde ortaya çıkıyor.

Telefonda nitekim kuvvetli kameralar kullanılmış. anne X90 Pro+’ın anne kamerası 50.3 MP çözünürlüğe sahip ve f/1.8 diyafram açıklığı içeriyor. Dual Pixel faz algılamalı otofokus, lazer otofokus ve OIS üzere teknolojileri bulunduruyor.

İkinci kamera 64 MP çözünürlüğünde, 90 mm’lik periscope telefoto lens oluyor. Burada da faz algılamalı otokous ve OIS takviyesi var. 3.5x optik zum yapabilen bu kamerayı bir dürbün olarak kullanabiliyor ve 100x’e kadar yakınlaştırma yapabiliyorsunuz.

Telefonun 3’üncü kamerası olan telefoto lens, 50 MP Sony IMX758 sensörden oluşuyor. f/1.6 diyaframa sahip, 0.7 mikrometre, optik manzara sabitleyici ve 2x optik zum bulunduran bu kameranın yanında da 48 MP’lik 114 derecelik geniş açılı çekim yapan ultra geniş açılı kamera bulunuyor.

Video kaydı da nihayet yıllarda Kıymetli ölçüde gelişti. X90 Pro+, görüntü kaydı sırasında 4 lensin tamamında HDR özelliğini sergiliyor ve görüntü sabitleme özelliği Android’in en düzgünleri ortasında yer alıyor. 8K’ya kadar görüntü kaydı yapabiliyor bu telefon. 4K’da da 60 kare dayanağı var.

Ekrana yerleştirilen 32MP selfie kamerası da çok yeterli; hakikat Cilt tonlarıyla çekimler yapıyor ve arka planı Fazla Çok patlatmadan pozlamayı gerçek halde yapıyor. Burada bir eksiklik, öne bakan kameranın hala 4K değil, sırf 1080p çözünürlükte video çekebilmesi diyebiliriz. Lakin Full HD’de 60Hz dayanağı Mevcut ve yapacağınız görüntü kayıtlarında anlık olarak arka planı blurlayabiliyor. Bunu ön kamera yoluyla görüntü çekerken ekrandaki Stlye kısmından Sinematik yahut Natural formunda ayarlayabiliyorsunuz.

Telefonun kamera arayüzü esasen ziyadesiyle Güçlü hazırlanmış. Nitekim Fazla sayıda seçenek Mevcut ve bütün bunlarla lenslerin tamamından faydalanabiliyorsunuz. Makro modu açıp kapatabiliyor, ZEISS Natural Color filtresini ve HDR’ı aktive edebiliyor, Micro Movie seçeneği ile yaratıcı senaryolar kurgulayabiliyorsunuz. Ayrıyeten daha Çok seçeneğine geldiğinizde, burada yüksek çözünürlük, ağır çekim, Muhteşem Ay fotoğrafçılığı ve daha Fazla sayıda modülün olduğunu görüyorsunuz.

Genel olarak, Vivo X90 Pro+ tartışmasız piyasadaki yeni en âlâ kamera sistemlerinden birine sahip ve Fazla taraflılık açısından şu Lahza en uygunlardan biri. Bilhassa sokak fotoğrafçılıları, vlogger’lar bu telefondan ziyadesiyle faydalanabilirler kanaatindeyiz.

Vivo X90 Pro+ ile çekilen fotoğrafları Çabucak üstteki videomuzda görebilirsiniz.

Sonuç

Evet sonuca geldiğimizde, başta da söylediğim üzere, sahiden severek kullanacağım bir telefon olmuş vivo X90 Pro+. Lakin maalesef süratlice Geri gidecek. Birinci intibada dizaynıyla etkileyici bulduğum, sahip olduğu özellikler ve bunları düzgün formda işlemesiyle hakikaten beğendiğim bir model oldu. Telefonda hiç mi Üzücü bir şey yok derseniz, açıkçası Türkiye’de resmi olarak satılmaması olduğunu söyleyebiliriz. Olağan satışa sunulsa fiyatı ne kadar olurdu, o da Kıymetli bir bahis fakat katiyetle ülkemizdeki amiral gemisi telefonlar ortasında gerek tasarım gerek performansı bakımından ayrım yaratırdı diye düşünüyoruz. 2023 amiral gemisi telefonlar arasında mutlaka çıtayı yükselten bir model olmuş. Ayrılması güç olacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir