Eski Çalışanlar Google CEO’sunu Haklarını Vermesi İçin Sıkıştırıyor

Reklam Ajansları, SMM Paneller Mar 20, 2023 Yorum Yok

Ocak ayında Google, şirketin önceliklerinde Yapay zekanın ön plana çıktığı bir değişiklik olması nedeniyle 12 bin çalışanını işten çıkarmayı planladığını duyurmuştu. CEO Sundar Pichai, işten çıkartılması planlanan çalışana; 6 aylık fiyatlı sıhhat hizmeti, işe yerleştirme, göçmenlik takviyesi ve kıdem tazminatı paketleri sözü verirken, işten çıkarmalar sırasında müsaadeli olan eski işçi hala anlaştıkları ölçüleri almak için gayret ediyor.

CNBC’nin haberine nazaran, sağlık ve doğum iznindeyken işten çıkarılan eski çalışanlara ödeme yapılması isteği Google tarafından reddediliyor. Laf konusu çalışanlardan yaklaşık 100’ü “Laid off on Leave” isimli bir Küme kurarak şirket yöneticilerinden işten çıkarmalar duyurulmadan Evvel anlaştıkları ölçüsü kendilerine ödemelerini talep ediyor. Eski çalışanlar, Google’ın kendilerine yalnızca standart kıdem tazminatını ve belirlenen vakitlerde ödenmesi gereken fiyatı ödediğini, hasebiyle müsaadenin Geri kalanı için ödenecek fiyatı dış tuttuğunu söylüyorlar.

Eski çalışanlar Pichai ve İnsan Kaynakları Yöneticisi Fiona Cicconi’ye birincisi Ocak ayında ve sonuncusu 9 Mart’ta olmak üzere 3 name yazdılar, fakat yöneticilerden hiçbiri Karşılık vermedi. Dahası, işten çıkarılan işçi şirket içi bağlantı kanallarına erişimini kaybettiğinden, var üyelerle irtibata geçmeleri de giderek zorlaştı. Çalışanlar ayrıyeten 31 Mart’a kadar resmi kıdem tazminatı koşullarının gelmesi beklendiğinden hususa açıklık getirilmesi davetinde bulundu ve izindeyken işten çıkarılmalarının kendilerini nasıl etkilediğine dair örnekler paylaştı. Eski bir Google program yöneticisi olan Zimberlyn Bolton, müsaadesinin onaylanmasından bir hafta sonra nasıl işten çıkarıldığını anlattı.

Sorun Yalnızca Fiyatlı Müsaade Değil

Sorun yalnızca fiyatlı müsaadeyle hudutlu kalmayıp, çalışanların Google’ın sıhhat hizmetlerinden faydalandıkları On-site One Medical tesisine erişimlerinin kesilmesine ve münasebetiyle devam eden tedavilerin aksamasına kadar uzanmış durumda. Kimilerinin tabipleriyle sanal teması sürdürmelerine müsaade verilirken, başkaları diğerlerine yönlendirilmiş.

Yine de çalışanlar, şirketin yaşadıkları zorlukları göz önünde bulundurmasını ve yapılan birinci mutabakatlara hürmet göstermesini umuyor. Eski çalışanlar şöyle söylüyor:

“Bizler, 20 Ocak 2023 itibariyle onaylanan bütün müsaadeler için Özgün Ana ve/veya maluliyet müsaadesi düzenlemelerimizin koşullarını yerine getirmek üzere âlâ niyetli bir Çaba gösterilmesini hürmetle talep ediyoruz.”

Mektupta ayrıyeten Amazon üzere, çalışanlarını işten çıkarmasına Karşın müsaadelerinin Geri kalanını ödemeyi kabul eden ve kıdem tazminatı paketleri veren şirketlere de dikkat çekiliyor. Eski çalışanlar, şirketin Yapay zekaya öncelik Eda argümanının şirketin asıl misyonu olan erişilebilirliği engellediğini savunuyorlar:

“Google CEO’su Sundar Pichai işten çıkarmaları açıkladığında, şirketin Yapay zekaya olan bağlılığından 3 Sefer bahsetti, lakin Google’ın erişilebilirliğe olan bağlılığından bir Kez bile bahsetmedi. Bu nihayet derece değerli, zira erişilebilirlik şirketin asıl misyonunun bir modülüdür. Bu açıkça önceliklerin tekrar merkezileştirilmesini gerektiriyor. Google’ın bizi işten çıkardıktan birkaç gün sonra hazırladığı maharetsiz bir demo ile Yapay zeka konusunda nitekim de öncü olmadığını göstermesi şaşırtan değil. Lakin âlâ haber şu ki, işten çıkarılan çalışanlara yönelik muamelede erişilebilirlik başkanı olmak için inanılmaz bir fırsat var.”

Grup nihayet olarak, şirketin kararından etkilenen Ana hakları ve sorumluluklarının ehemmiyetinden bahsetti. Google’ın işleri düzeltmek için hala bir fırsatı olduğuna inanan Küme şunları yazdı:

“C-Suite’i Google çalışanlarının yaptığı üzere bizimle Birlikte yinelemeye Davet ediyoruz. Daha erişilebilir ve şirketin savunduğu Çeşitlilik, Adalet ve Kapsayıcılık işyeri taahhütleriyle uyumlu bir şey bulmak için.”

Buna karşılık bir Google sözcüsü, şirketin hiçbir Vakit sıhhat hizmetlerini tam olarak karşılamaktan bahsetmediğini vurguladı. Sözcüye nazaran paketler, “sağladığımız bakımın, izindeki Google çalışanları da iç olmak üzere diğer şirketlerle Olumlu bir formda karşılaştırılmasını sağlamak” için kıyaslanıyor. Paket 16 haftalık fiyat ve Google’da geçirilen her Yıl için 2 haftalık ek fiyat, Üleş senedi ve bildirim müddeti için maaş ve öbür ikramiyelerden oluşuyor.

Bakalım Google ile eski çalışanlar ortasındaki bu süreç nasıl sonuçlanacak…

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir