Excalibur E60 İnceleme

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Eki 27, 2022 Yorum Yok

Bugün masamızda tekrar oyuncuların yakından tanıdığı Excalibur’dan pek çok eser var. Bugün bu kalabalık masamıza can veren ve oyuncular için özel olarak geliştirilen masaüstü bilgisayar Excalibur E60’ı tüm ayrıntılarıyla yakından tanıyacağız. Ana hususumuz Excalibur E60 olacak lakin bu kalabalık masada bir oyuncunun isteyeceği pek çok eser de var, onlardan da bu kısımda kelam edeceğiz. O halde gelin, girizgahı çok uzatmadan bu efsane sisteme artık yakından atalım.

Evet, dediğimiz üzere bugün ana bahsimiz Excalibur E60. O nedenle birinci başta bu kasadan bahsederek başlayalım. Kasamızın içindeki elbette en değerli modül işlemci ve işlemci dendiğinde de kuşkusuz akla 11’inci jenerasyon Intel işlemci ailesi geliyor demek yanlış olmayacaktır. Intel’in en taze masaüstü işlemci serisinden Core i7-11700K işlemciden güç sağlayan Excalibur E60, MSI Z590-A PRO anakart üzerine inşa edilmiş bir sistem. 3200Mhz frekanslı 16 GB DDR4 RAM’lerin yer aldığı sistemde ekran kartımız GIGABYTE NVIDIA GeForce RTX 3070, depolama ünitemiz ise 1 TB kapasitesinde M.2 SSD’den oluşuyor. Sistemde 850 Watt‘lık 80+ Gold güç kaynağı kullanılırken, soğutma sistemi de yeniden Casper’a emanet; RGB ışıklandırmalı 240 mm’lik Excalibur sıvı soğutucu işlemciyi serin tutuyor.

Excalibur E60 genel olarak bu formda, fakat elbette bu tek sistem opsiyonu değil. Excalibur E60 sayfasına girdiğinizde burada geniş bir özelleştirme ekranı bulacaksınız. Bu sayfadan anakart, RAM, ekran kartı üzere tüm kesimlerle ilgili farklı opsiyonlar mevcut durumda. Böylelikle gereksiniminiz olan halde sistemi toplayabiliyorsunuz. Bu noktada değerli bir parantez açalım. Sistem toplama dendiğinde, bu, belirli başlı kesimlerin bir ortaya getirilmesi olarak anlaşılsa da aslında işin temeli biraz daha farklı. Sistem toplarken, toplanan sistem bileşenlerinden yüksek oranda performans sağlayabilmek için belirli başlı kriterlere dikkat edilmesi gerekiyor. Yani pek natürel ki siz de her bir parçayı başka ayrı satın alarak bu türlü bir sistem toplayabilirsiniz, lakin bunun uzmanlarca yapılması en doğrusu. Pekala, neden?

Uzmanlarca sistem toplamada en büyük fark, kesimlerin fabrika ortamında, garanti kapsamında bir ortaya getirilmesi olurken, eserler elektrostatik ortamda bir ortaya getirilerek ağır ısı ve performans testine de natürel tutuluyor. Böylelikle sonradan sorun yaşamıyorsunuz. Öte yandan bu kasa özelinde konuşacak olursak, bu kesimler, Excalibur uzmanlarının tier 1 dedikleri, en emniyetli ve en kaliteli markaların eserlerinden tercih edilmiş durumda. Ayrıyeten en kaliteli ve en üst düzey eserler kullanılırken de her bir modülün birbiri ile ahengi da göz önünde bulunduruluyor. Yani A markasının en güzel SSD’si ile B markasının en güzel RAM modelini kullanmak her vakit en yeterli sonucu vermiyor. Excalibur yetkilileri de bu modülleri bir ortaya getirirken çeşitli testler uyguluyor ve bu sistemi satın alacak oyuncuların en üst düzeyde performansı sağlayabilecekleri eserler üzerine yoğunlaşıyorlar.

Bu ortada bu çeşit hazır sistem tercih etmenin bir öteki yararı da marka garantisine sahip olması. Excalibur E60 da Casper tarafından garantili olarak geliyor ve 2 yıl boyunca garanti hizmeti sağlanıyor. Tekrar garanti içi ve sonrasında garanti dışı olarak her vakit 24 saat servis hizmeti de sunuluyor. Bunlar epey değerli avantajlar.

Bu ortada ardımızdaki devden de kelam etmenden geçmeyelim. Hatırlarsanız bu monitör, Casper’ın Excalibur 34″ monitörü ve geçtiğimiz hafta incelemesini sizlerle paylaşmıştık. Devasa ekranıyla oyuncuların olduğu kadar geniş ekranda çalışmak isteyenlere de hitap eden Excalibur 34″ monitör; 165Hz ekran tazeleme suratı, kavisli ekranı, HDR400 desteği, 3440×1440 piksel çözünürlüğü, 1ms reaksiyon müddeti ve AMD FreeSync takviyesiyle hakikaten başarılı bir monitör. Bugünkü inceleme hususumuz olan Excalibur E60 ile de sahiden ziyadesiyle düzgün bir eküri oldular.

Evet, Excalibur E60’ı genel sınırlarıyla tanıdık. Artık biraz daha işleri derinleştirelim ve sistemin sağladığı performansa yakından bakalım.

İlk kelam işletim sistemi konusunda olacak. Çünkü en değerli husus bu. Excalibur E60’ta özgün Windows 10 işletim sistemi mevcut durumda. Burada “orijinal” sözü çok önemli, çünkü tüm bilgilerinizi emanet ettiğiniz yer işletim sistemi olurken, kopya yazılım kullanmanız adeta bilgisayar korsanlarına konutunuzun kapısını açma manasına geliyor. Bu manada risk almayın ve hangi bilgisayarı alıyorsanız alın lakin orijinal Windows 10 işletim sistemini tercih ederek inançta kalın. Excalibur E60 ile ister uzaktan çalışın, ister internette sörf yapın, ister eğitim emelli olarak kullanın, lakin doküman ve ferdî bilgi güvenliğinizi özgün Windows 10 ile sağlayın, çünkü bilgisayar korsanları bilgisayarı ne hedefle kullandığınızla ilgilenmez, açık gördüklerinde ise yoklamaktan çekinmezler. Ve emin olun o bilgisayarda oyundan çok daha önemli belgeleriniz vardır.

Bir öteki nokta ise, performans. Yepyeni olmayan işletim sistemi kullanan bilgisayarlarda takılma ve kesintiye uğrama üzere problemlerle çok sık karşılaşılıyor. Özgün Windows 10 kullanımında ise bu sorun yaşanmıyor. Bunu, bir sokak satıcından kopya kitap aldığınızda içindeki kimi sayfaların olmadığını görmek ya da bir sonraki kısma geçemediğiniz bir oyun CD’si satın almak üzere düşünebilirsiniz. Böylesi durumlarla karşılaşmamak için orjinal Windows 10 önemli.

Evet, bu değerli mevzuyu da aktardığımıza nazaran artık devam edebiliriz: Dediğimiz üzere, Excalibur E60’ın kalbinde Intel’in 11’inci Jenerasyon Rocket Lake işlemci ailesinden Core i7-11700K işlemci bulunuyor. Intel’in yeni işlemci mimarisi ile birlikte sistemde yer alan ekran kartı ve depolama aygıtlarına da daha fazla seçenek doğmuş durumda. Intel’in yeni işlemcileriyle ilgili bilmeniz gereken en değerli yeniliklerden biri ise artık PCIe 4.0 uyumluluğunun gelmiş olması. Bunun manası, artık bu platformda da daha yüksek süratte SSD’leri kullanabilecek olmamız ve ekran kartından daha yüksek performans elde edebilmenin yolunun açılmış olması. Alışılmış ki burada işlemciyi takacağınız anakartta da bu takviyenin bulunması gerektiğinin de altını çizelim ki Excalibur E60’ta bulunan anakartta da bu takviye halihazırda var.

11’inci jenerasyon Rocket Lake işlemciler ile birlikte grafik mimarisinde de kıymetli değişimler yapıldı. Entegre grafik ünitesi ile gelen değerli bir yenilik Quick Sync Teknolojisi ve AV1/HEVC codec destekleri olurken, bununla oyun oynarken, yayın yaparken yahut içerik üretirken süreçlerini işlemci performansını etkilemeden gerçekleştirmeleri sağlanıyor. Ayrıyeten yeni kuşak ile birlikte entegre grafik ünitesi içerisindeki Quicksync teknolojisi artık harici grafik kartları ile de kullanılabiliyor. Kaldı ki bu sistemde de ziyadesiyle güçlü bir ekran kartı olan GIGABYTE NVIDIA GeForce RTX 3070 bulunuyor. 8 GB kapasiteli GDDR6 RAM’lerden güç alan ekran kartını, olağan ki kullandığımız mühlet içine test etme bahtı da bulduk. O denli ki, Death Stranding‘te Full HD çözünürlükte 150 fps, monitörümüz Excalibur 34″ modelinin sağladığı imkanla 4K çözünürlükte ise 75 fps dolaylarında performans aldık. Bir başka görselliğiyle ön plana çıkan oyun olan Red Dead Redemption 2‘de de Full HD çözünürlükte 90 fps, 4K çözünürlükte ise 55 fps sonuçlar alan GeForce RTX 3070, böylelikle oyuncuların beklediği akıcı performansı sağlayabilecek yapıda.

Son olarak irtibatlara da değinelim. Elbette anakart etrafında, kasanın gerisinde geniş bir irtibat kısmı mevcut. Burada USB 3.2 portlardan Type-C soketlere kadar seçenekleri bulabiliyorsunuz. Elimizdeki Excalibur E60’ın kasasında ön kısımda de kolay erişim için 2’şer adet USB 2.0 ve USB 3.0 portları ile kulaklık girişi ve mikrofon girişinin yer aldığını da söyleyelim. Natürel ki tekrar anakartta Ethernet portu mevcut, lakin kablosuz olarak da son standart benimseniyor. Sistemde Intel Wifi 6 AX210 ve Intel Ethernet Connection I225 dayanakları mevcut ve bu sayede daha süratli ve daha uygun bir irtibat tecrübesi sunuluyor.

Özetle

Evet, bu kısımda Excalibur E60’ı yakından tanıdık. Hakikaten sahip olduğu özellikler ile birlikte uygun bir sistem olmuş. Ama söylediğimiz üzere siz bu sistemi ister bu halde ister kesimlerini özelleştirerek de tercih edebilirsiniz. Sistemin bu haliyle fiyatı ise 25 bin 163 TL olarak Excalibur web sitesinde listeleniyor. Yeniden dediğim üzere Excalibur RGB Gaming Klavye & Mouse Seti beraberinde fiyatsız olarak geliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir