Predator Apollo DDR4 RAM İnceleme

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Eki 27, 2022 Yorum Yok

İyi bir masaüstü bilgisayar toplamak istiyorsunuz, her bir parçayı ihtimamla seçiyorsunuz lakin bir bahiste başınız karışık. Hangi RAM modülünü satın almanız gerektiği konusunda bir türlü karar veremiyorsanız, bugün inceleyeceğimiz Apollo DDR4 RGB RAM kiti işinizi ziyadesiyle görecek.

Apollo DDR4 RGB RAM kiti, yüksek frekans değerlerine ulaşıyor ve bunu düşük gecikme müddetleri ile elde ediyor. Bunun gerisinde ise Samsung üretimi B-Die çipler bulundurması yatıyor. Evet, pek çok performans fetişinin aradığı B-Die kalıplı RAM kitleri, yüksek sürat aşırtma senaryolarına yatkın olan kullanıcılar tarafından hayli istek görüyor, lakin piyasada çok kolay bulunamayabiliyor. Apollo DDR4 RGB RAM kiti de en büyük farkını burada ortaya koyuyor.

Elbette bunun bir fiyat karşılığı var. Olağan koşullarda piyasada 800 – 900 TL’ye de 16 GB RAM kiti bulabiliyorsunuz. Predator Apollo DDR4 RGB RAM kitinin fiyatı ise bunlardan yaklaşık 300 TL daha pahalı. Lakin buna rağmen, tercih edilir mi, edilir. Çünkü oyunda ya da iş yaparken yüksek frekans ve düşük gecikme müddetlerinin ehemmiyeti büyük.

Elimizdeki Apollo DDR4 RGB RAM kiti, 2 adet 8 GB modülden oluşuyor. Dizaynıyla çok alımlı duruyor ve yüksek performans gösterme eğiliminde bulunuyor, lakin profili de bir o kadar yüksek. O manada her kasa tipine nazaran olmadığını baştan söylemek lazım. Hele ki mesela bizim elimizdeki üzere kompakt bir kasanız varsa ve bir de işlemciyi su soğutma ile serinletiyor, içinde de genişçe bir ekran kartı yer alıyorsa, o manada kasanın üst kenarına tutturduğunuz radyatör ile temas edebiliyor. Buna dikkat etmenizi öneririz.

Bunun dışında RAM kitinin yüksek profilli olmasının bir sorunu yok. Hatta çok da kalıplı ve hoş görünüyor. Üzerindeki RGB ışıklandırmalarıyla birlikte siberpunk tarzında bir görsellik sağlayan Apollo DDR4 RGB RAM kiti, şirketin de birinci üst seviye RGB sürat aşırtmalı bellek modülü olarak dikkat çekiyor. Bu ışıklandırmalı tasarım, ASUS Aura, Gigabyte RGB Fusion, MSI Mystic Light ve ASRock Polychrome Sync entegrasyon yazılımlarını destekliyor. Böylelikle ferdî tercihinize nazaran bu ışıklandırmaları manuel olarak ayarlayabiliyorsunuz, lakin esasen varsayılan olarak da göze çok beğenilen görünüyorlar.

Apollo DDR4 RGB RAM kiti, dediğimiz üzere Samsung üretimi B-Die kalıp bulunduruyor. 15 mikron altın kaplamalı konektörleri ve öte yandan ömür uzunluğu garantisi ile de yeterli bir RAM arayanlar için kıymetli noktalara temas ediyor.

3200 MHz suratında çalışan Predator Apollo DDR4 RGB RAM kiti, sürat aşırtma işleriyle oynamayı sevenler için ülkü bir RAM kiti olurken, belleklerin frekansını 4000 MHz‘e kadar taşıyabiliyorsunuz. CL16-18-18-38 zamanlamasına sahip olan bellekler, Intel XMP 2.0 yoluyla tek tıkla sürat aşırtmaya uğratılabiliyor ve zamanlama kıymetlerini bu yolla güncelleyebiliyorsunuz. O denli ki, halihazırda CL16-18-18-38 pahalarını CL14-14-14-34’e çekebiliyor yahut RAM kitini 3600 MHz’e güncelleyerek de yeniden CL14-15-15-35 bedellerini elde edebiliyorsunuz. Bunlar bilhassa oyuncuların fps pahalarını etkileyecek kıymetli noktalar. Bu ortada bir başka nokta ise bu RAM kitinin ömür uzunluğu garanti ile geldiği oluyor.

Soğutmadan da bahsetmeden geçmeyelim. Apollo modüllerinin yüzeyi, soğutma tesirine yardımcı hava akışı oluşturacak çentiklere sahip. Öte yandan yüksek kalitede saf alüminyum soğutma bloklarının da tesiriyle birlikte sürat aşırtma yapsanız da RAM modülleri serin çalışabiliyor. Buna tesir sağlayan en değerli noktalardan biri, alüminyum soğutma bloğunun 1.2 mm kalınlıkta olması diyebiliriz.

Özetle

Sonuç olarak Predator Apollo DDR4 RGB RAM kiti gerek tasarım gerek performans olarak pek tercih edilebilecek bir eser. Şayet emeliniz hakikaten yüksek performans ise, bu bağlamda değerlendirebilirsiniz diye düşünüyoruz. Öte yandan şu bilgiyi de vermeden geçmeyelim: RAM kiti satın alırken ya da dizüstü bilgisayar satın alıyorsanız da dahil, RAM modüllerinin kesinlikle çift kanal olmasını gözetin. Bu formda her ne kadar kapasite ve frekans pahası birebir olsa da tek kanal belleklerden daha yüksek performans elde edeceksiniz. Ve son olarak Predator Apollo DDR4 RGB RAM kitini piyasada 1300 TL fiyatlarla bulabileceğinizi de söyleyelim.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir