Monster Tulpar T5 V22.1 İnceleme

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Eki 27, 2022 Yorum Yok

Monster Notebook’tan performans canavarı dizüstü bilgisayarları görmeye alışkınız. Oyuncuların her yeni kuşağı merakla beklediği ve satışa çıkar çıkmaz da stokların neredeyse anında tükendiği Monster Notebook’lar ortasına yeni katılan model de elimizdeki Tulpar T5 V22.1 oluyor. Bu ortada bu model şu an şimdi ön siparişte, o nedenle şayet güçlü bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız elinizi çabuk tutmanızda yarar var, çünkü dediğim üzere sonradan stoklar süratlice tükenebiliyor.

İncelediğimiz bu aygıt, Back to School kampanyası kapsamında %20 indirimde. Ayrıyeten tüm Monster notebook ve aksesuarları %10’dan başlayan indirimler ile Monster Notebook tarihinin en büyük indirimini sunuyor. Sakın kaçırmayın. Pekala, bu laptop’ta neler var, neler yeni, ne üzere özellikler var? Artık süratlice incelemeye başlayalım.

Tulpar T5 V22.1 Tasarımı Nasıl?

Yine birinci durağımız adettendir tasarım olacak, dizayndan başlayıp laptop’ın içine gerçek olan seyahatimiz başlayalım – ki nitekim de ilerleyen adımlarda içini açıp bir göz atacağız.

Tulpar T5 V22.1, 15.6 inç büyüklüğünde bir ekrana ve bunun etrafında şekillenen bir kasa yapısına sahip. Böylelikle 17.3 inç büyüklüğündeki notebook’ları büyük bulanlar için ülkü bir platform oluyor. Notebook’un kasa yapısı art bölgede fırçalanmış alüminyum ile donatılmış, iç kısımda ise güçlendirilmiş plastik gereçten oluşuyor. İnce ekran paneli ile birlikte toplam kalınlığı da 27.9 mm’ye, yükü ise 2.2 kilograma tekabül ediyor ki, bu da bu tip güçlü bir notebook’u sırt çantanızda taşımak için çok uygun. Kaldı ki, Monster takipçileri bileceklerdir aslında, bu bilgisayar da kendi Monster sırt çantası armağanıyla bir arada geliyor.

Notebook’un gerisine baktığınızda, sırt yapısında ışıklandırmalı alanlar dikkatinizi çabucak çekecektir. Monster logosu ve kapağın kenarlarına gerçek bombeli kısımlar ışıklandırmalı olarak geliyor. Bu da hoş bir ayrıntı olarak kendine yer buluyor.

İç yüzeye geldiğimizde de karşımızda 15.6 inç büyüklüğündeki ekranı, çabucak altında uzayan klavye bölgesini ve onun altında da geniş bir touchpad’in kullanıldığını görüyoruz. Klavyede doğal ki numerik tuş grubu yer alıyor ve art ışıklandırmalar da unutulmamış. Bu modelde bu sefer tek bölge klavye aydınlatması karşımıza çıkıyor. RGB ışıklandırma seçeneklerini ise, tekrar her zamanki üzere Monster Denetim Merkezi uygulaması üzerinden ayarlayabiliyorsunuz.

Bu uygulama üzerinden yalnızca ışıklandırma seçeneğini belirlemiyorsunuz. Ayrıyeten klavyede tuş atamaları yapabiliyor, güç tasarrufu, sessiz, performans ve cümbüş modları ortasında geçiş yapabiliyor ve az sonra notebook’un içini açtığımızda göreceğimiz Duo fan sisteminin suratını da ayarlayabiliyorsunuz.

Tulpar T5 V22.1 Ekran Özellikleri

Tulpar T5 V22.1, dediğimiz üzere 15.6 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip. 3 taraftan ince ekran kenar çerçeveleri ile bir arada ekran – gövde oranı yüksek olan notebook’ta, ekran çözünürlüğü Full HD düzeyinde olurken, ekran tazeleme suratı da 144Hz düzeyinde. Böylelikle sevdiğiniz oyunlarda ekran kartınız müsaade etse de 60 fps kilidine takılı kalmıyor, ekran kartı ve monitör ortasında büsbütün senkronize imgelere kavuşabiliyorsunuz ki bu da çok hoş bir akıcılık sağlıyor. Bu mevzuyu artık çok derinlemesine anlatmaya gerek yok, çünkü oyuncular aslında ne demek istediğimizi net olarak biliyorlar.

Bu ortada ekranın mat materyale sahip olması çok kıymetli. Bu sayede etraf yansımalarından büyük ölçüde arınıyorsunuz. LED panelin kullanıldığı ekranın manzara kalitesi âlâ düzeyde, parlaklık pahası de mutlu edici seviyede. Ayrıyeten ekranın çabucak üzerindeki ince çerçeveye bir web kamerasının sığdırıldığını da söyleyelim.

Peki, notebook’un etrafında öteki neler var? İlişkilerden başlamak istiyoruz, çünkü yeniden güçlü bir temas dayanağı Monster’ın bu notebook’unda da karşımıza çıkıyor. Üzerinde 2 adet USB 3.2 portu bulunduran, ayrıyeten 1 de USB 2.0‘a yer veren laptop, sağ kenarda küçük DisplayPort 1.2‘nin yanı sıra geride da USB Type-C ile birlikte ortak olarak kullanılabilen DisplayPort 1.4‘e de yer veriyor. Alışılmış ki HDMI portu da unutulmamış, HDMI 2.0 portu da notebook’un ardındaki yerini alıyor.

Bağlantı konusunda bir öbür kıymetli ayrıntı da, Ethernet portu. Bu port ile Gigabit Ethernet desteği sağlanıyor. Ha, yok, ben kablosuz olarak bağlanacağım diyorsanız da zati Intel Wi-Fi 6 (Gig+) dayanağı mevcut durumda. Böylelikle online mecralarda, savaş alanlarında gönül rahatlığıyla uzunluk gösterebiliyorsunuz.

Tulpar T5 V22.1 Teknik Özellikleri Neler?

Evet, artık yavaş yavaş Tulpar T5 V22.1’i canavarlar arenasına taşıyan en değerli özelliklerine gelelim. Bu laptop’ta Intel’in yeni 11’inci kuşak Tiger Lake işlemci ailesinden Core i7-11800H CPU bulunuyor. 8 fizikî çekirdekli, 16 izlek sahibi olan bu işlemci ile oyunların yanı sıra yük gerektiren uygulamalarda da yeterli bir performans sağlamanız pek mümkün. Bize sıklıkla gelen sorulardan olduğu için söylüyoruz: Yani oyun için değil, görüntü işleri ile uğraşıyorsanız, bol çizim yapmanız gerektiren uygulamalar kullanıyorsanız da bu laptop ve bu işlemciyi kullanan türevlerini listenize rahatlıkla alabilirsiniz.

İşlemcinin ayrıntılarına baktığımızda, 10nm SuperFin fabrikasyon süreci yapıtı olduğunu görüyoruz. Bu işlemci 2.30 GHz taban frekansta çalışıyor, lakin yük altında 4.60 GHz frekansa kadar vites artırabiliyor. 45W yapılandırılabilir TDP pahasına sahip olan işlemci, epeyce taze, bu yılın 2’inci çeyreğinde piyasaya çıkan bir model olduğunu da söyleyelim.

Peki, işlemcinin etrafındaki öbür bileşenler neler? Oyuncuları yakından ilgilendiren bileşenden başlayalım: Tulpar T5 V22.1’de NVIDIA GeForce RTX 3060 Max-Performance ekran kartı bulunuyor. 6 GB GDDR6 belleklerden güç sağlayan bu ekran kartı 192-bit bellek veriyoluna sahip durumda. NVIDIA’nın bu sene düzenlenen CES 2021’de taşınabilir platforma getirdiği RTX 3060 Max-Performance ekran kartı ile bu notebook’ta oyun konusunda eliniz bir oldukça bol -kaldı ki bu noktada Monster Notebook’un ünlü kelamını tekrar analım: “Oynayamadığın bir oyun olursa, iade edebilirsin.” Bu ortada bununla ilgili birkaç şey daha söyleyeceğiz, fakat daha evvel notebook’un teknik tarafına devam edelim. Lakin bunu yaparken bir taraftan da notebook’un içini açalım, çünkü burada göstermek istediklerimiz var.

Evet, Tulpar T5 V22.1‘in içini açtığımızda derli toplu bir görünümle karşılaşıyoruz. Her 2 yana pozisyonlandırılmış Duo fan sisteminin geniş bir soğutma sistemi sağladığı notebook’ta, göstermek istediğimiz kıymetli ayrıntı, RAM’lerde gizli. Çabucak her notebook incelememizde söylüyoruz: Bilhassa yüksek performans için bir dizüstü bilgisayar alıyorsanız, notebook’un çift kanal bellek kullandığından emin olun ve frekans kıymetine dikkat edin. Monster, bu manada elini en geniş tutan markalardan olurken, bu modelde ise bir farklılık yapmış ve bu modeli Crucial RAM‘lerle donatmış. Bu RAM’ler, 2 adet 8 GB kapasiteli olurken, toplamda 16 GB kit olarak karşımıza çıkıyor, lakin siz bunu satın alım basamağında isterseniz 64 GB’a kadar artırabiliyorsunuz. Crucial DDR4 RAM‘lerin frekansı da 3200 MHz düzeyinde olurken, ayrıyeten PCI 4.0 uyumlu olarak geliyorlar. Bunlar hakikaten de bir oyun notebook’u için değerli ayrıntılar oluyor.

Kasanın bir başka tarafında ise SSD’yi görüyoruz. Bu modelde de daha evvel incelediğimiz pek çok Monster Notebook’ta da gördüğümüz Samsung PM9A1 M.2 SSD‘sini kullanan şirket, 512 GB kapasiteli bu diskiyle muazzam okuma ve yazma suratları sunuyor. Tam bu noktada diske yaptığımız test sonucundan da bahsedecek olursak, CrystalDiskMark testinde 3508 MB/s sıralı okuma ve 1150 MB/s sıralı yazma sonuçları aldığından bahsedebiliriz. Evet, performans olarak çok düzgün, fakat bu alan size yetmezse, ikinci bir M.2 SSD slotu da burada hazır bulunuyor aslında, dilerseniz onu da ister satın alım basamağında, ister sonradan doldurabilirsiniz.

Bu ortada yavaş yavaş artık kasanın içini kapayıp oyunlara geçerken, elimizdeki modelde Windows 10 işletim sisteminin bulunduğunu, lakin satışta olan temel modelde Freedos seçeneği ile satın alabileceğinizi de söyleyelim. Ya da alışılmış ki tekrar Windows 10 ile de tercih edebilirsiniz. Bu noktada da eliniz geniş, satın alım evresinde Monster Notebook’un web sitesi üzerinden laptop’ı istediğiniz üzere özelleştirebiliyorsunuz.

Tulpar T5 V22.1 Performansı Nasıl?

Şimdi natürel ki performans adımında oyunlardan gideceğiz, fakat evvel kısaca olmazsa olmaz 2 test sonucuna bakalım. Geekbench 5 testinde koşturduğumuz Tulpar T5 V22.1, Intel Core i7-11800H işlemcisiyle tek çekirdek skorunda 1522 puan, çoklu çekirdek sonucunda ise 7596 puan üretebiliyor. Öte yandan NVIDIA RTX3060 ekran kartının CUDA performansına baktığımızda da yeniden Geekbench testinden 107 bin 255 puan topladığını görüyoruz ki, bunlar da çok başarılı bedeller. Evet, bunlardan da kısaca bahsettikten sonra artık gelelim asıl mevzumuza, yani oyun performansına.

Monster Tulpar T5 V22.1 elimizde olduğu mühlet içinde pek çok oyuna göz attık ama daha çok RTX ve DLSS‘in ehemmiyet kazandığı Control ile Death Stranding ve artık 6’ıncı oyunu heyecanla beklenen, lakin buna rağmen hala milyonlarca oyuncu tarafından oynanmaya devam eden Rockstar’ın eskimeyen efsanesi Grand Theft Auto V‘te değerlendirdik.

Şimdi sizlerin de görmesi açısından bu 3 oyuna da yakından bakalım.

Tulpar T5 V22.1 gerçek vakitli oyun testlerini çabucak üstteki videomuzda izleyebilirsiniz.

Tulpar T5 V22.1 Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Evet, buraya kadar her şey tamam, lakin birkaç şey daha ek etmekte yarar var. Bunlardan birincisi notebook’ta bulunan hoparlörlerle alakalı olacak. Tulpar T5 V22.1’de 2W’lık çift hoparlör yer alıyor. Bunun standart olduğunu düşünülebilirsiniz, ancak burada Sound Blaster Cinema 6 Plus‘ın takviyesi öne çıkıyor. Bu yazılımı açtığınızda, sese ait türlü ayarları yapabiliyor ve kendinize nazaran optimize edebiliyorsunuz. Yazılım üzerinden bas – tiz istikrarını ayarlayabilir, oyun, sinema, müzik ya da streaming preset’lerinden yararlanabilirsiniz. Yeniden her bir seçenekte SBX Pro Studio kısmından çevresel ses, diyalog, bas ve bu üzere ayarları yapabilmeniz de epey güzel düşünüşmüş. Doğal ki ekseriyetle oyun oynarken kulaklık kullanıyoruz, fakat laptop başında sinema izlerken de hoparlörlerin ses performansının pek memnun edeceğinin altını bu vesileyle çizebiliriz.

Bir öbür söyleyeceğimiz şey ise, kutudan çıkan bir not ve sticker’larla ilgili. Kutudan 3 farklı renkte Monster etiketi çıkması, hoş bir güzellik olmuş, bu başka. Lakin kutudan çıkan açıklama metni daha çok mana söz ediyor. Mesela bu notebook’u satın alacak kişi rastgele bir sebeple bu aygıttan mutsuz olursa 15 gün için şartsız iade edebiliyor olması, ömür uzunluğu 6 ayda 1 bilgisayar bakımının ücretsiz yapılabiliyor olması, SSD ve RAM değişikliğinde garanti hakkının bozulmaması üzere değerli ibareler yer alıyor bu kâğıt üzerinde. Bu da Monster Notebook’un müşteri memnuniyetini ne kadar ön planda tuttuğunun büyük bir göstergesi oluyor.

Özetle

Evet, Monster Tulpar T5 V22.1’i geniş geniş anlattık, pek çok ayrıntısından bahsettik, performansını daima bir arada deneyimledik. Hala sorularınız varsa, kesinlikle yorumlarda sorun, oradan da cevaplandıralım. Pekala, son olarak fiyattan bahsedelim. Tulpar T5 V22.1 şu an Monster Notebook web sitesinde Back to School kampanyası kapsamında %20 indirimde ve fiyatı 13 bin 599 TL. Bu da aygıta özel bir öteki avantaj doğrusu. Ayrıyeten dediğimiz üzere, tüm Monster notebook ve aksesuarlarının da %10’dan başlayan indirimler ile şu an Monster Notebook web sitesinde bulunabildiğini de yine hatırlatalım.

Monster Tulpar T5 V22.1’i buraya tıklayarak daha ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir