Fransa faturayı kesti: Apple’a 8 milyon Euro’luk iOS 14.6 cezası

Reklam Ajansları, SMM Paneller Oca 10, 2023 Yorum Yok

Apple, şahsileştirilmiş reklamlar nedeniyle Fransa’da kayda değer bir ceza ile karşı karşıya kaldı. Fransa Ulusal Bilişim ve Özgürlük Kurulu (CNIL), Apple’ın iOS 14.6 kullanan App Store ziyaretçilerinden tanımlayıcı bilgileri müsaadeleri olmadan otomatik olarak topladığı ve reklam göstermek için kullandığı tezleri üzerine 8 milyon Euro cezaya hükmetti. Yetkililerin belirttiğine nazaran firma, data muhafaza yasası ihlallerinden kâr elde ediyordu.

CNIL, reklam hedeflemeyi kapatmanız Muhtemel olsa da, varsayılan olarak faal olduğunu ve apansız Fazla menü seviyesi ortasında geçiş yapılmadan periyot dışı bırakılamadığını karara ekliyor. Bildirildiğine nazaran bu, kullanıcıların Müsait formda onay vermesini neredeyse imkansız hale getiriyordu. Apple o vakitten beri uygulamalarını değiştirdi ve CNIL, şirketin data kurallarına uyduğundan emin olmak için 2021 ile 2022 ortasında “birkaç” kontrol gerçekleştirdiğini söyledi. Fransa soruşturmasını Mart 2021’de başlattı.

9to5Mac’in belirttiği üzere Apple, Financial Times’tan Patrick McGee’ye yaptığı açıklamada kararın kendilerini “hayal kırıklığına uğradığını” ve bir temyiz başvurusu planladıklarını söyledi. iPhone üreticisi, Arama Ağı Reklamları sisteminin, hedeflenen reklamlara nazaran seçenek sunma konusunda bütün rakiplerinden “daha ileride” olduğunu ve üçüncü taraf uygulamaları yahut web siteleri ortası kullanıcıları izlemediğini savundu.

Apple’ın Fransız düzenleyicilerle çekişmeli bir ilgisi var. 2020’de ülkenin rekabet kurumu, dağıtım zincirinde antitröst ihlalleri savıyla 1,2 milyar dolara muadil bir Nakit cezası vermişti (daha sonra bu ceza 364,6 milyon dolara düşürüldü). Ayrıyeten birebir Yıl içerisinde Apple’a iPhone performansını yavaşlattığı için 27,3 milyon dolar Nakit cezası daha verildi. Fransız hükümeti, sanayi baskısına karşı Apple’ın iOS 14 izleme zıddı tedbirlerini savunurken, markanın yakından takip edildiği Aleni bir halde görülüyor…

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir