FTP ile Evrak Transferi

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Eki 27, 2022 Yorum Yok

İnterneti kullanan çabucak herkes için en büyük sıkıntılardan birisi, büyük boyutlu belgeleri sabit diske indirmektir. Bu sorunun tahlili ise belge transfer protokolünden, yani FTP’den geçiyor.

FTP, “File Transfer Protocol” (Dosya Transfer Protokolü) teriminin kısaltması-dır. Bu protokol, büsbütün internet üzerinden evrak transfer edebilmek hedefiyle ortaya çıkmıştır. Internet son yıllarda her kısımdan binlerce kullanıcı kazanmış olsa da, FTP kavramı ve protokolü hala birçok bilgisayar kullanıcısı tarafından tam manasıyla tanınmamaktadır.

Aslında internete bağlı sunucuların arşivlerinde milyonlarca evrak, program, dijital ses ve fotoğraf kullanıcıları bekliyorlar. Bu kadar çok bilginin süratli bir transfer protokolü ile tüm dünyaya açılmış olduğunu düşünmek bile heyecan verici. İşte tüm bu bilgilere ulaşmak için FTP kavramını tanımamız, FTP protokolünün nasıl kullanılacağını öğrenmemiz ve evrakların nasıl transfer edileceklerini bilmemiz kaide. Bu kısımda, FTP protokolü hakkında bilinmesi gereken tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Anonim yahut Hesap ile FTP

ANONİM YAHUT HESAP İLE FTP

FTP protokolü internetten evrak indirmeye yahut farklı bir sunucuya belge yüklemeye fayda. Kullanıcıların FTP sunucularına bağlanabilmeleri için uygun bir programa sahip olmaları gerekir. FTP sunucularının, yani evrakları barındıran bilgisayarların adresleri birinci bakışta olağan bir internet sitesinin adresine emsal. Ortalarındaki tek fark, adresin başında “http://www” kısaltmaları yerine “ftp:/ftp” kısaltmalarının bulunmasıdır.

Her FTP sunucusuna erişim mümkün olmayabilir. Birçok sunucu, içeriğe ulaşabilmeniz için size evvelce verilmiş olan (sunucuyu yöneten kullanıcılar tarafından) bir kullanıcı ismi ve bir de şifre isteyecektir. Kullanıcı isminizi ve şifrenizi girmezseniz, içeriğe ulaşmanız da mümkün olmaz.

Üniversitelerin ve muhakkak başlı birtakım kurumların FTP sunucuları halka açıktır. Lakin bu durumu tüm bilgisayara ulaşabileceğiniz biçiminde de değerlendirmemelisiniz. Güvenlik nedenlerinden ötürü sunucunun yalnızca belirli bir kısmına erişmenize müsaade verilir. Bu kısım ekseriyetle “pub” ismi verilen bir klasörden ve bu klasörün alt klasörlerinden oluşmaktadır. Buradaki belgeleri kolay kolay sabit diskinize indirebilirsiniz. Ama evrakları silme yahut değiştirme yetkiniz yoktur.

Tarayıcı mı, FTP Programı mı?

TARAYICI MI, FTP PROGRAMI MI?

İnternetin birinci vakitlerinde FTP protokolünü kullanabilmek için, öncelikle özel FTP komutlarını bilmek gerekiyordu. Bu komutlar daha çok DOS komutlarına benzerlerdi. Günümüzde ise grafik arayüzlü programların yaygınlaşması sayesinde, artık FTP protokolünden yararlanmak için simgelere fare ile tıklamak kâfi oluyor. Artık bir FTP programı ile çalışmak, neredeyse Windows Gezgini ile çalışmaktan bile daha kolay.

Öncelikle evrak indirmek yahut yüklemek istediğiniz FTP sunucusuna bağlanmanız gerekiyor. İrtibat süreci tamamlandığında karşınızda farklı pencerelere bölünmüş ana pencere gelecektir. Bu pencerelerden birisi sizin sabit diskinizi, oburu ise sunucu bilgisayarı temsil eder. Yapmanız gereken, yalnızca bir ya da birkaç belgeyi seçmek ve farenin sol tuşunu basılı tutarak bu belgeleri sabit diskinizi temsil eden pencereye sürüklemek. Böylelikle transferi de başlatmış olursunuz.

FTP sunucularına ulaşmak için Internet Explorer yahut Netscape üzere tarayıcılar da kullanılabilir. Ancak tarayıcılar bir FTP programının sunduğu tüm özelliklere sahip değildirler. Tek yapmanız gereken, adres satırına FTP sitesinin adresini yazmak (örneğin; ftp://ftp.siteadı gibi) ve dilediğiniz klasördeki belgeyi sabit diskinize indirmeye başlamaktır. Bu süreç, bilgisayarınızdaki bir klasörden farklı bir klasöre belge kopyalamaktan farklı değildir.

FTP programlarının tarayıcı programlara oranla en büyük avantajı, hiç kuşkusuz transferi kaldığı yerden sürdürebilmeleridir. Sabit diskinize bir evrak indiriyorsunuz ve sürecin tam ortasında ilişkiniz kesildi… İşte bu tip bir durumda FTP programı ile indirme sürecine kaldığınız yerden devam edebilir ve gereksiz vakit kayıpları yaşamaktan kurtulabilirsiniz. Internet üzerinde pek çok fiyatsız FTP programı bulmak mümkün. En çok kullanılan FTP programları; CuteFTP, WsFTP, SecureFx, CoffeCup Direct FTP ve LeechFTP’dir.

FTP Programlarının Avantajları

FTP PROGRAMLARININ AVANTAJLARI

• İlişki rastgele bir nedenden ötürü kesilirse, bir sonraki irtibatta belge transferine kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

• Yüksek transfer suratı sağlarlar.

• Çok büyük evrakları İndirme İmkanı sunarlar.

• Evrak İndirme vakitlerini özel olarak ayarlamanıza Müsaade verirler (örneğin gece 02:00’de).

• Kullanımları epeyce kolaydır.

Bilgi: İndirme ve Yükleme

BİLGİ: İNDİRME VE YÜKLEME

Sıkça karşınıza çıkacak olan “Download” terimi, bilgisayarınıza evrak İndirmeniz manasına gelir. “Upload” İse kendi bilgisayarınızdan farklı bir sunucuya belge yüklemeyi temsil eder. Yani bu İki terim, aslında birbirlerinin büsbütün karşıtıdır.

Bilgi: Evrak Yüklemek

BİLGİ: EVRAK YÜKLEMEK

Bu yazıda yüklü olarak belge İndirmekten bahsettik. Zira belge İndirmek, kullanıcılar İçin daha sık Gereksinim duyulan bir Süreçtir. Lakin bazen evrakları karşı tarafa yüklemeniz de gerekebilir, örneğin şahsî web sitenizin evraklarını bilgisayarınızda hazırladıktan sonra İnternete açık olan bir sunucuya yüklemek zorundasınız.

FTP programlarının yardımıyla evrak İndirmek ne kadar kolay ve süratliyse, yüklemek de o kadar kolaydır. Bu yüzden web sitelerini oluşturan belgeler, birçok vakit sunucuya FTP programlarının yardımı ile yüklenirler.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir