Google Arama’nın ümit verici rakiplerinden biriydi, fişi çektiğini duyurdu

Reklam Ajansları, SMM Paneller May 22, 2023 Yorum Yok

Google Arama’nın liderliğine Saha okuma talihi olan teşebbüslerden biri üzere görünen Neeva, arama motorunu kapattığını duyurdu. Şirket, AI çalışmalarına yöneldiğini söylüyor ve çoğunlukla başarısız olduğuna inanıyor üzere görünüyor. Ayrıyeten, The Information’ın bildirdiğine nazaran Snowflake tarafından satın alınabilir.

Neeva’nın kurucu ortakları Sridhar Ramaswamy ve Vivek Raghunathan, kapatmayı duyuran bir blog gönderisinde “Arama motorları oluşturmak zor” diye yazdı. Fakat Neeva’nın bu bahiste bir muvaffakiyet elde ettiğini ve güzel, rekabetçi bir arama motoru oluşturduğunu söyledi. Neeva, 10 mavi ilişkiyi daha görsel bir sayfayla değiştirmek ve insan imali bilgileri vurgulamak üzere kimi açılardan aslında Google’ın Fazla ilerisindeydi.

Ancak arama motorunu oluşturmak aslında işin kolay kısmıydı. Ramaswamy ve Raghunathan, “Bu seyahat boyunca, bir arama motoru oluşturmak ile olağan kullanıcıları daha âlâ bir seçime geçme muhtaçlığına ikna etmenin büsbütün farklı şeyler olduğunu keşfettik” diye devam etti.

Ancak bütün gayretlerine Karşın Neeva, aygıtların Fazla Aka bir kısmında varsayılan arama motoru olmak için milyar dolarlık mutabakatlar imzalayan Google’la, varsayılan tarayıcı yahut arama motorunu değiştirmek isteyenlerin karşılaştığı devasa “değişmek istediğinizden emin misiniz?” sorularıyla, bu ayarları bulmanın zorluğuyla, Chrome Web Mağazası ve daha pek Fazla şeyle gayret etmek zorunda kaldı. Yeni bir arama motoru oluşturmaya çalışan herkesin kendine yer edinmek için nihayet derece kuvvetli bir uğraş vermek zorunda olduğu bir gerçek.

Ücretli bir hizmetti

Bu ortada, reklamlar ve nezaret olmayan bir arama Amel modelini kanıtlamaya çalıştığı için Neeva fiyatlı bir eserdi. Kurucu ortaklar blog yazısında “Popüler inanışın tersine, kullanıcıları daha düzgün bir tecrübe için ödeme yapmaya ikna etmek, aslında onları yeni bir arama motorunu denemeye ikna etmekten daha kolaydı” dedi. Bunu şiddetli ekonomik durum ile birleştirdiğinizde, Neeva ileriye dönük bir Amel yolu göremedi.

Ancak, sonradan ortaya çıkan arama motorları için nihayet yirmi yılın tahminen de en âlâ devrinde Neeva’nın kapanmasının Değişik olduğu da belirtilebilir. Kullanıcılar, Google’dan aldıkları reklam yükünden ve yetersiz sonuçlardan giderek daha Çok zahmet duyuyor ve Bing ve ChatGPT üzere Yapay zeka sohbet robotları internet üzerindeki etkileşim tecrübesinde esaslı bir değişim yapıyor. Neeva, Bing yahut Bard’ın sunduğundan birçok taraftan daha faydalı olan, Neeva AI isimli Aka bir lisan modeli tabanlı sistem geliştirerek bu alana da adım attı lakin bu da kâfi olmadı.

Tabii ki ortalarında Bing, Brave, you.com ve DuckDuckGo üzere pek Fazla farklı İsim bulunan rakipler, Google’a ve Yapay zekalara Saha okumaya devam ediyor.

Neeva’nın arama motoru 2 Haziran’da kapanacak

Neeva, gelecekte LLM tabanlı ve Snowflake’in satın alınmasıyla ilgili üzere görünen yeni bir odak alanına geçecek. Şirket, kullanıcılara Neeva aboneliklerinin kullanılmayan kısmı için Geri ödeme yapacak ve bütün kullanıcı datalarını silecek. Kurucu ortaklar, “Topluluğumuza hakikaten minnettarız. İstediğiniz ve hak ettiğiniz arama motorunu sağlamaya devam edemediğimiz için nitekim üzgünüz” diyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir