Google, şimdi de “delil karartma” suçlamasıyla karşı karşıya

Reklam Ajansları, SMM Paneller Şub 24, 2023 Yorum Yok

Google’ın anti-tekelcilik problemleri yıllardır bitmek bilmiyor. Şirket, başta Avrupa Birliği ve Hindistan olmak üzere dünya çapında Fazla sayıda ülkede Türlü davalarda yer aldı. Şimdiyse, ABD eşitlik Bakanlığı (DOJ), şirketi devam eden bir anti-tekelcilik davasındaki delilleri karartmakla suçluyor.

Wall Street Journal’a nazaran bakanlık, geçmişte Google çalışanlarının bildirileri 24 saat içinde silen bir anlık iletileşme uygulamasında sistemli olarak “önemli ve hisli işler” yaptığını tez ediyor. Dahası, Google’ın çalışanlarını kayıt dışı sohbet düzeneklerini kullanmaları için eğittiğinden bahsediliyor.

DOJ, şirketin işlerini yürütmek için kayıt dışı sistemleri kullanmaya devam ettiğini argüman ediyor.

Google ise bu argümanları şiddetle reddetti ve şu açıklamayı yaptı: “Ekiplerimiz, soruşturmalara ve davalara Cevap vermek için yıllarca vicdanlı bir halde çalıştı. Aslında, sadece bu davada 4 milyonun üzerinde doküman ürettik ve dünya genelindeki düzenleyici kurumlara milyonlarca doküman daha sunduk.

Bakanlıktan gelen nihayet suçlama, Google’ın web arama pazarına haksız bir halde Yargıç olduğunu kanıtlamayı amaçlayan, sürmekte olan bir davanın kesimi. Hükümet kurumu, Google’ın Amel konuşmalarını otomatik olarak silerek bu davaya ait ispatları tesirli bir biçimde yok ettiğini söylüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir