Google, YouTube Shorts videoları için bir yeniliği daha hayata geçirdi; limiti artırdı

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Kas 16, 2022 Yorum Yok

Akış devi YouTube, TikTok içerik oluşturucularını YouTube Shorts‘a çekmek için yaptığı nihayet atılımda, kısa görüntü içerik oluşturucuların yakında Shorts’larında bir dakikaya kadar telif hakkıyla korunan müziğe müsaade verileceğini duyurdu. Değişiklik, rastgele bir lisanslı müzik için evvelki 15 saniye hududuna nazaran Kıymetli bir artış manasına geliyor.

YouTube, kısa biçimli içerik oluşturucularının “çoğu kesim için” 30 ila 60 saniyelik lisanslı müzik kullanabileceklerini söylüyor. Fakat, kimi müzikler evvelki 15 saniyelik hudutta kalacak ve lisans mutabakatları hangi kesimlerin hangi pencerede yer alacağını belirliyor. İçerik oluşturucular, YouTube uygulamasının ses seçicisinde her müziğin ne kadar müddete müsaade verdiğini süratli bir halde görebilecek.

Kullanıcı tarafından oluşturulan görüntüler nihayet on yılda muazzam bir yükseliş gösterdiği için, agresif DMCA yayından kaldırma bildirimleri, bütün platformlardaki yayıncılar için Aka bir Sorun haline geldi. Plak şirketleri çoklukla telif hakkı uygulamalarını otomatikleştirerek çok istekli savlarda bulunabiliyor. İçerik oluşturucular, görüntülerinin yoldan geçen bir arabadan gelen müzik birkaç saniyelik müzik sesi sebebiyle bile görüntülerin işaretlendiğini gördü.

Şarkı limitlerinin artışı, YouTube’un TikTok içerik oluşturucularını (ve hasebiyle izleyicileri ve reklam gelirlerini) Shorts’a çekmeye yönelik en nihayet teşebbüsü olarak öne çıkıyor. Eylül ayında şirket, nitelikli içerik oluşturuculara müzik kullanıp kullanmadıklarına bakılmaksızın reklam gelirlerinde yüzde 45’lik bir Pay sağlamak için bir reklam geliri paylaşım programı duyurdu. TikTok, evvelki “statik Nakit havuzu” yaklaşımıyla ilgili yaygın şikayetlerin akabinde bu yılın başlarında misal bir paylaşım programı başlattı.

Eylül 2021 prestijiyle TikTok, aylık 1 milyar kullanıcıya ulaştı. Bununla birlikte, YouTube’un görüntü alanındaki genel hakimiyeti göz önüne alındığında, bu sayılar muhtemelen zati YouTube’da olup öteki içerikleri izleyen bireyleri içeriyor. Öte yandan TikTok’un sayıları, YouTube ve Meta üzere öbür medya devlerinin takip etmeye devam ettiği bir kitle olan, kendine mahsus kısa biçimli görüntülerini arayan insanları daha Aleni bir formda içeriyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir