GPS: Uydular Buyruğunuza Amade

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Eki 27, 2022 Yorum Yok

Farklı gayeler için üretilmiş farklı bilgisayarlar, bizleri her geçen gün şaşırtmaya devam ediyorlar. Bu kısımda, şaşırtan teknolojilerin en şimdiki uygulamalarından birisi olan GPS’den bahsedeceğiz.

Arlık hiçbirimiz, meskenlerde yahut ofislerde bilgisayar bulunduğunu gördüğümüzde şaşırmıyoruz. Fakat bir ormanda yahut bir dağın zirvesinde bilgisayar kullanıldığını görürsek kesinlikle sasırız. Olay şaşırtan olabilir; lakin artık İmkansız değil! Hatta birkaç sene içinde bilgisayarlar seyahat halindeki birçok kişinin ve turistlerin standart aksesuarı haline gelecekler; tıpkı bugün rüzgarlık yahut pusulanın olduğu üzere.

Peki lakin bir bilgisayar, turistler için ne manaya gelebilir? Doğal olarak ne konutta yahut ofiste görmeye alıştıklarımız üzere bir bilgisayardan, ne de el bilgisayarı denilen küçük aygıtlardan bahsediyoruz. Bizim bahsettiğimiz bilgisayarlar da elinizin içine sığabilirler; lakin vazifeleri, kullanıcının dünya üzerinde kendi konumunu belirleyebilmesini sağlamakla sonludur.

Pozisyonun Anlamı

POZİSYONUN ANLAMI

Kendi yerini kesin olarak belirleyebilmek, seyyahların en büyük hayalidir. Doğal ki, yaşadığımız kentin belirli belgisiz hangi paralel yahut meridyende olduğunu hepimiz biliriz. Pekala lakin bir çölde yahut ormanda olsaydık, durumumuzu nasıl bilebilirdik? Bugüne kadar kullanılan yolların hiçbirisi (güneşin yahut yıldızların gözlemlenmesinden, en çağdaş araçlara kadar) bu yeni GPS aygıtlarının sunduğu katılık düzeylerine ulaşmayı başaramıyordu.

Uyduların bizleri üstten takip eden gözler haline gelmesiyle; insanoğlunun kısa mühlet öncesine kadar lakin düşünde göreceği bir imkanı elde etmek de mümkün oldu. Uydular sayesinde, dünya üzerinde bulunan rastgele bir objenin konumunu kesin olarak belirlemek mümkün. Başlangıçta askeri gayeler için geliştirilmiş olan bu sistem (GPS-Global Positioning System), günümüzde teknolojiye en uzak bireyler tarafından bile rahatlıkla kullanılabiliyor.

GPS Nedir?

GPS NEDİR?

“Global Postioning System” teriminin kısaltması olan GPS, en kolay tarifiyle bir kimsenin nerede olduğunu belirlemeye yarayan teknoloji biçiminde açıklanabilir. Diğer bir deyişle GPS, iki elementten oluşan uydu gezinti sistemidir: Uzay sistemi ve alıcı aygıtlar. Uzay sistemi, dünya yörüngesine yerleşmiş 24 farklı uydudan oluşur. Uyduların yörünge harekeli 12 saat sürer. Ufuk çizgisi üzerinde erişilebilen azamî uydu sayısı, günün saatine ve pozisyonuna bağlı olarak 8 ile 12 ortasında değişir. 3 boyutlu durum elde edebilmek İçin en az 4 adet uydudan yayınlanan sinyalin işlenmesi gerekir. Olağan koşullarda, yani etrafta GPS sinyallerini engelleyecek fizikî mahzur yok ise, en az 6-8 adet uydu ile bağlantı kurulur. Her birisi farklı bilgiler yayınlayan bu uyduların tamamında bir vakit sinyali bulunuyor ve bu sayede uydular da, otomatik bir saat tarafından daima denetim ediliyor.

Uydudan gelen sinyal, GPS sisteminin iki değişkeni tarafından kullanılıyor: Askeri gayeler için kullanılan üstün kesin PPS (Precise Positioning System) ve sivil kullanım için tercih edilen SPS (Standart Positioning System). GPS sisteminin günümüzdeki en tanınan iki kullanım alanı ise turizm ve seyahattir.

Turizm

TURİZM

Yönünü bulmayı başaramadan bir yerde gezinmeyi deneyen bireylere hoş bir haberimiz var: Bu makûs tecrübe GPS sayesinde artık geride kalıyor… Gezinti için seçilen bölgenin haritasına ve bir GPS aygıtına sahip olmanız durumunda, bulunduğunuz pozisyonun koordinatlarını ayrıntılı olarak öğrenebileceksiniz. Epey kolay olan bu yolun günümüzdeki tek kusuru, GPS aygıtlarının son derece yüksek fiyatlar karşılığında satılmaları. Lakin GPS teknolojisi yaygınlaştıkça, fiyatların da büyük oranda düşeceğine kimsenin kuşkusu yok.

Seyahat

SEYAHAT

Bir seyahat sırasında kullanacağınız aksesuarların taşınabilir olmaları zarurî olmasa da, güçlü olmaları ve kesin bir sonuç vermeleri çok kıymetlidir. Küçük boyutlu, hafif ve taşınabilir alternatiflerine nazaran çok daha büyük olan GPS aygıtları, küçük kardeşlerine nazaran bir oldukça fazla özellik ve daha yüksek bir mutlaklık oranı sunarlar.

Örneğin günümüzde, emniyetli markalar tarafından üretilen araba modellerinin bir birçok, GPS sistemiyle donatılmış yol bilgisayarları ile birlikte geliyorlar. Üstelik yalnızca üst sınıf arabalar değil, orta sınıf arabalar de (küçük ekranlı ve az özellikli olsalar da) GPS aygıtlarına (yol bilgisayarına) sahipler. Otomobilin ön konsolundaki bir ekran üzerinden görülen ve denetim edilebilen GPS sistemi, aracınızla ilerlerken gideceğiniz yolu bulmanıza yardımcı olmakla misyonlu. Bunun için tek yapmanız gereken, geçmek istediğiniz bölgenin haritasını internet üzerinden yahut CD vasıtasıyla güncellemek. Ek olarak, gitmek islediğiniz noktayı yahut izlemek islediğiniz güzergahı da sisteme belirtmeniz gerekiyor.

İşin geri kalanı ise, arabanızdaki yol bilgisayarı tarafından sessiz sedasız bir biçimde hallediliyor. Gidilecek kilometreyi ve akaryakıt tüketimini hesaplamakla yetinmeyen bu küçük bilgisayar, tehlikeli dönüşleri ve dikkat edilmesi gereken noktaları da şoföre evvelce bildirebiliyor. Hatta trafik tıkanıklıklarını şoföre haber veren sistemlere rastlamanız bile mümkün olabilir.

GPS Sistemi Hakkında Ek Bilgi

BİLGİ:

GPS sistemi ve gezinti bilgisayarı, yakın gelecekte hem kentte hem de tabiatın ortasında en değerli yardımcılarımız haline gelecekler. Kolay kullanım özelliği sunan bu sistemler ve yeterli bir harita sayesinde, yabancı ülkelerde kaybolmak neredeyse imkansız hale gelecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir