İnternette Kendinize Yer Açın

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Eki 27, 2022 Yorum Yok

Elektronik ticaret dünyasında kendine bir pencere açmak… İnternet kullanıcılarına kendi eserlerini ve servislerini tanıtmak… Tüm bunlar için, öncelikle bir web alanına gereksiniminiz olacak.

Internet ile tanışan herkesin, kendisi yahut şirketi için bir web sitesi hazırlamayı düşündüğünden eminiz. Üstelik günümüzde bir web sitesi hazırlamak, şimdiye kadar hiç olmadığı kadar kolay bir süreç haline geldi. Tüm bunların dışında, günümüz internet siteleri, sınırsız bilgi sunmaktan daha fazlasını yapıyorlar. Örneğin birçok şirket, artık kendisini internet ortamında tanıtıyor ve tekrar birebir ortamda eserlerini pazarlıyor. Hatta yalnızca internet üzerinden hizmet veren şirketler bile var. Siz de internet dünyasındaki yerinizi almak istiyorsanız, bu mevzuda öğrenmeniz gereken kimi temel bilgiler olduğunu bilmelisiniz.

Merhaba, Kendimi Tanıtayım

MERHABA, KENDİMİ TANITAYIM

Internet üzerinde eserlerini tanıtan büyük şirketler, halta bireyler var. Bunlar, internet ismi verilen yeni irtibat aracını kendilerini tanıtmak için kullanıyorlar. Siz de kendiniz yahut şirketiniz için bir web sitesi hazırlamayı düşündünüz mü, bilmiyoruz. Fakat günümüzde bunun çok kolay bir süreç olduğunu belirtmeliyiz.

İnternete ve web sitelerine uzun müddettir aşina olanlar, web sitesi hazırlamak için HTML ismi verilen kolay bir programlama lisanının kullanıldığını da biliyorlardır. Yeni başlayanlar ise WYSIWYG (What You See Is What You Get – Ne görüyorsan onu elde edersin) olarak bilinen, görsel web sayfası editörlerini (FrontPage gibi) tercih ediyorlar. Çünkü bu editörler, web sayfası hazırlama işini hayli kolaylaştırıyorlar. Bir Word dokümanını düzenlemekten daha sıkıntı olmayan web sayfası hazırlama sürecinden sonra geriye tek bir kademe kalıyor: Hazırladığınız sayfaları genel kullanıma açmak…

Eğer büyük bir şirket değilseniz ve kendi sunucunuz yoksa, sitenizi barındırmak için küçük bir web alanına yahut bu alanı size sağlayabilen bir “web hosting” servisine gereksiniminiz olacaktır. Zira hazırladığınız web sayfalarını yayınlayabilmek için, öncelikle siteyi oluşturan belgeleri internete açık bir sunucuya yüklemek zorundasınız.

Web Alanı Ararken

WEB ALANI ARARKEN

Web sitenizi depolamak ve yayınlamak için kullanacağınız web alanını seçmekle uğraşırken, bu bahiste uzmanlaşmış arama motorlarına ve internet kataloglarına baş vurabilirsiniz. Arama motorları ve kataloglar sayesinde, farklı servislerin sunduğu farklı özellikleri bir bakışta görebilirsiniz. Internet üzerinde fiyatsız web alanlarını listeleyenen en kıymetli site, hiç kuskusuz “www.freewebspace.net“tir. Bu siteyi ziyaret eder ve “Search Personal Free Hosts” kısmını açarsanız, istediğiniz özelliklerde ve fiyatsız bir web alanı aramaya başlayabilirsiniz. Tercih ettiğiniz asgarî web alanını ve servis lisanını belirttikten sonra “Search” düğmesine tıklayın. Kriterlerinize uygun olan servisler, sonuç sayfasında listelenecektir.

Normalde fiyatsız web alanı sunan servisler konusunda uzmanlaşan bu sitenin, kısa bir müddet evvel fiyatlı web hosting servislerini de desteklemeye başladığını hatırlatalım. Şayet emeliniz fiyatlı bir servis bulmaksa, bu sefer de sitenin ana sayfasındaki “Search for Paid Hosting” temasını kullanmalısınız.

DİKKAT: SERVİS VAR; SERVİS VAR…

Adresleri birbirine benzeyen “www.freewebspace.net” ile “www.freewebspace.com” sitelerini karıştırmayın. İkinci adres, sitenizi barındırmak için tam 100 MB’lık geniş bir web alanı sunuyor.

Ücretli Web Hosting Servisleri

Ücretli web hosting servislerini listelemek konusunda uzmanlaşan en değerli site ise, “www.hostindex.com“dur. Bir evvelki ay en çok tercih edilen ve en çok önerilen web hosting servislerini de listeleyen site; ister ferdî, ister ticari gayelerle (ancak profesyonel görünümlü) bir site açmak isteyen kullanıcıların bir numaralı dostu olarak kıymetlendirilebilir. Bu sitenin “Web Host Guide” ilişkisinde ise, web alanı seçimi konusunda bilmeniz gereken pek çok bilgi İngilizce olarak sunulmakta.

Buraya kadar tanıttığımız iki site web alanı arayanlar için eşsiz kaynaklar olsalar da, Türkiye’deki fiyatlı ve fiyatsız servisleri listelemekte birden fazla vakit başarısız olacaklardır. Şayet siz Türkiye’de hizmet veren yahut Türkçe dayanağı sunan bir servis arıyorsanız, tanınan arama motoru Google içerisinde, “web hosting” anahtar sözünü “Türkçe sayfalar” parametresiyle desteklemeniz gerekecektir. Ayrıyeten Mynet’in bir alt sitesi olan “mysite.mynet.com” adresini ziyaret ederek, fiyatlı ve fiyatsız web alanı seçeneklerini inceleme talihi bulabileceğinizi de hatırlatmakta yarar var.

Bu kısımda, web hosting servisi sunan farklı sitelere nasıl ulaşabileceğinizi öğrendiniz. Fakat daha değerlisi, sizin nasıl bir web hosting servisine gereksinim duyduğunuz-dur. Bu soruya verilebilecek en hoş karşılık ise, büyük oranda hazırladığınız web sitesinde batındır.

İpucu: Şirketler İçin

İPUCU: ŞİRKETLER İÇİN

Ticari bir web sitesi hazırlamayı düşünüyorsanız, bu konutla uzmanlaşmış şahıslarla çalışmak daha inançlı bir tahlil olacaktır. Bu durumda hazırlık maliyetleriniz bir ölçü yükselse bile, kendinizi profesyonel görünümlü sayfalarla tanıtma talihini yakalarsınız.

Bilgi: Fiyatsız Web Alanları İçin Genel Kurallar

BİLGİ: FİYATSIZ WEB ALANLARI İÇİN GENEL KURALLAR

• Hazırladığınız sayfalar, cinsel içerikli gereç içeremezler.
• Siteye paralı reklam almak, ilgili servis aksini belirtmedikçe yasaktır.
• Kelam konusu web sayfasını kullanarak, öteki kullanıcılara reklam hedefli e-posta (spam) göndermek yasaktır.
• Web alanını sağlayan servis, aşikâr bir mühlet kullanılmayan yahut müsaade verilmeyen içerikli sayfaları silme hakkını gizli meblağ. (Burada belirtilenler yalnızca genel kurallardır. Her servis sağlayıcının kendisine özel kuralları olabilir. Bu kuralları kayıt sırasında dikkatlice okumanızı öneririz.)

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir