Hacker’ların, PC devinin önemli verilerini çaldığı doğrulandı

Reklam Ajansları, SMM Paneller Mar 08, 2023 Yorum Yok

Acer, tamirat teknisyenlerinden yaklaşık 160 GB hisli bilginin çalındığı Aka bir data ihlali yaşadığını doğruladı. Tayvanlı bilgisayar devi, Şubat 2023’te meydana gelen ihlalin alıcı bilgilerini içermediğini belirtti.

Ancak Acer’ın ihlalin kapsamına ait araştırması devam ediyor ve bilgisayar korsanları olduğunu tez eden şahıslar, dataların teknik kılavuzlar, yazılım araçları, arka uç altyapı detayları, telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar, BIOS imgeleri, ROM evrakları, ISO evrakları ve yedek dijital Eser anahtarları için Eser modeli evrakları içerdiğini argüman ederek yer altı bilgisayar korsanlığı forumlarında çalınan eserlerin reklamını yapmaya başladılar.

Suçlular, çalınan bilgilerin gerçekliğini kanıtlamak için makul şemaların, birtakım BIOS tariflerinin ve birkaç gizli evrakın ekran manzaralarını yayınladılar. Veritabanı, Monero ile ödeme yapması gereken en yüksek teklifi veren alıcıya satılacak.

Monero, izlenmesi epeyce güç olan zımnilik odaklı bir kripto Nakit ünitesi ve bu nedenle siber hatalılar ortasında tanınan bir ödeme usulü. Ayrıyeten Monero, Aka bir farkla en tanınan “cryptojacking” Üzücü emelli yazılımı olan XMRig aracılığıyla çıkarılan token olarak da öne çıkıyor.

Ancak bu olay, Acer’ın bir data ihlali ile birinci müsabakası değil. Şirket, 2021 yılında da şifre çözücü karşılığında operatörleri 50 milyon dolarlık fidye talep eden REvil fidye yazılımının kurbanı olmuştu. Küme ayrıyeten çalınan dataları halka açıklamakla tehdit etmişti. Bu ölçü, o sırada en yüksek fidye talebiydi.

Altı ay sonra, Ekim 2021’de Acer’ın Hindistan’daki satış sonrası sistemleri, 60 GB’tan Çok bilginin çalındığı bir taarruza uğradı. BleepingComputer’ın bildirdiğine nazaran, atağın gerisindeki Küme Desorden olarak biliniyor ve alıcı datalarının yanı Dizi distribütörler ve perakendeciler hakkındaki dataları de ele geçirmeyi başardı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir