Ünlü çikolata markası Toblerone’un ikonik logosu ve ambalajı, “zorunlu olarak” değişiyor

Reklam Ajansları, SMM Paneller Mar 09, 2023 Yorum Yok

Toblerone çikolatalarını üreten şirket Mondelez International, çikolata üretiminin bir kısmını Slovakya’ya taşıdıktan sonra eserlerinin artık “İsviçre” standardını karşılamadığını ve ürün ambalajlarında ve logosunda bulunan Matterhorn dağının imgesini artık kullanmayacağını doğruladı.

Bloomberg’e nazaran geçen Yıl Mondelez, maliyetleri azaltmak için Toblerone üretiminin bir kısmını Slovakya’nın başşehri Bratislava’ya taşımayı planladığını duyurmuştu. Bir Mondelez sözcüsü, İsviçre gazetesi Aargauer Zeitung’a verdiği demeçte, çikolatanın ambalajının “geometrik ve üçgen estetiğiyle uyumlu formda değişebileceğini” söyledi.

Ayrıca, Toblerone çikolatasının ambalajında “İsviçre” ibaresi yerine artık “İsviçre’de kuruldu” tabiri yer alacak. Mondelez’in değişikliği, eserlerin muhakkak ihtiyaçları karşılamayan ambalajlarda Ulusal semboller ve İsviçre haçı kullanmasını yasaklayan 2017’de yürürlüğe giren “İsviçre yasasını” ihlal etmek istemediği için yaptığı bildiriliyor.

İsviçre Federal Fikri Mülkiyet Enstitüsü ise, İsviçre yasasının bu mevzuda Fazla sert olduğunu ve ülke sembollerinin “bedavacılar” tarafından kullanılmasını istemediğini söylüyor. Federal enstitü, “İsviçre” markasının bedelinin uzun vadede korunabilmesi için berbata kullanımlarının önlenmesine ve durdurulmasına Yardımcı olmak istediklerini söylüyor..

İsviçre’nin başşehri Bern’deki Toblerone fabrikası, Mondelez’in üretim değişikliklerinden nasıl etkileneceği muhakkak olmasa da Aleni kalacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir