İnternette viral olan “Bir Gecelik Öksürük Şurubu”: 1900’lerin akıllara zarar “öksürük şurubu”

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Mar 22, 2023 Yorum Yok

1900’lerin başlarında uygulanan tıbbi prosedürlerin sorgulanabilir oldukları rahatlıkla söylenebilir. Şimdi teknolojinin yeni yükselmeye başladığı bu periyotta, tedaviler ekseriyetle makul dozların Fazla ötesinde verilen Misli ilaçlardan oluşuyordu ve hemen Çabucak her hastalık için tahlil olarak kokain yahut opioidler veriliyordu. Bunların hakikaten işe yaramadığını şu anda söyleyebilsek de, hastaların azılarını unutmaları bu türlü bir hava estiriyordu.

Ancak, tahminen de bu ilaçların hiçbiri, 19. yüzyılın sonlarından kalma ve nihayet vakitlerde kuşkulu içeriği nedeniyle internette viral hale gelen “Bir Gecelik Öksürük Şurubu” kadar “iyi zaman” geçirmelerini sağlamamış olabilir. Bu şurubun anne bileşenleri olarak listelenenlerin içerisinde yüzde 1 alkol, hint keneviri (Cannabis indica), kloroform ve morfin bulunuyor. Bu türlü bir karışımın, hastalığınız ne olursa olsun çarçabuk uyumanızı sağlayacağı kesin.

Viral olan fotoğraftaki ilaç şişesinin ne Vakit yapıldığı tam olarak muhakkak değil, lakin Kohler Manufacturing bu şurubu 1880’lerden itibaren üretiyordu ve bu Cin şuruplar 1900’ler boyunca tipik olarak karşımıza çıkıyor. Fakat fotoğraftaki bu şurubun, ABD’de Yasa dışı yiyecek ve Meşrubat hareketini yasaklayan “1906 Besin ve İlaç Yasası”na Müsait olmasından Dolayı 1906’dan sonra yapıldığı söylenebilir.

İlginç bir formda, bu şurup şu anda bize akıl almaz görünse de, o vakitler epey tipik bir öksürük ilacıydı. Ağrı kesici olarak ve öksürüğü durdurmak için morfin, eroin ve öbür haşhaş türevleri kullanılıyordu. Ayrıyeten kloroformun da öksürüğe Yardımcı olduğu ve hastanın uykulu olmasını sağladığı (belki biraz Çok uykulu olabilir) söyleniyordu ve alkol ve kenevir de, Yine uyumaya Yardımcı olmak için gerginliği gidermeye “yardımcı oluyordu.”

Opioidler daha sonraları Denetim altında alındı ve FDA 1976’da kalp durması ve kanser riskini artırdığını bulması ile kloroform kullanımını durdurdu. Bu yüzden öksürük şurupları 1900’lerin sonlarında Aka bir dönüşüm yaşadı, fakat bu ilaçların hala bozulmamış pek Fazla örneği bulunabiliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir