Kablo internet mi, Fiber internet mi, DSL mi? Nedir, ne değildir, hangisi daha iyi?

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Oca 10, 2023 Yorum Yok

Yeni bir yere taşınırken, aklımızdaki en Değerli sorulardan biri artık hangi internet irtibat seçeneklerinin o bölgede desteklendiği oluyor. Çağdaş internet için Fazla yavaş olmasından Dolayı 56K çevirmeli temas istemeyeceğiniz kesin. Uydu internet ise şu anda Fazla değerli ve sıkıntılı olabiliyor. Hücresel bilgi epey gelişmiş olsa da, hala kablolu bir seçenekle tam olarak tıpkı düzeyde değil ve Fazla daha değerli. Bu durumda geriye kablo, fiber ve DSL seçenekleri kalıyor.

Kablo internet nedir?

Kablo internet, kablolu televizyonla birebir teknolojiyi kullanır. Bilgiler, çoklukla kısaca “koaksiyel” olarak isimlendirilen bir koaksiyel kablo aracılığıyla devinim eder. Bu kablo, bir dielektrik yalıtkan, dokuma bir bakır muhafaza ve bir Hariç plastik katman ile çevrili bir bakır çekirdekten oluşur.

Kablo internet, meskeninizde yahut ofisinizde bir kablo modem ve operatörünüzün bulunduğu yerde bir kablo modem sonlandırma sistemi gerektirir. Bu sistem, modeminizi internete bağlayan modüldür.

Koaksiyel kablo, Aka ölçüde bant genişliği ile tıpkı anda hem internet kontağı hem de televizyon erişimi sağlama kapasitesinden daha fazlasını sunar. Bu nedenle, çoklukla iki hizmet bir ortada sunulur.

Fiber internet nedir?

Fiber internet, fiber optik kablolar aracılığıyla iletilir. Fiber optik kablo, elektrik yerine ışığı ileten cam yahut plastik lifler içerir. İster bir telefon görüşmesi ister bir podcast olsun, bilgileriniz bu ışığın içinde yer alır.

Bu süreç, Yekün İç yansıma sayesinde çalışır. Işık bir materyale çarptığında emilebilir, yansıtılabilir yahut kırılabilir. Kablodan kaçmaya çalışırken Fer emilirse, öbür uçta temas yoksa yahut kabloda kırılırsa, bilgi diğer uca ulaşamaz. Datanın diğer uca ulaşması için ışığın Daimi olarak bir uçtan başkasına yansıması gerekir.

Bu nedenle lifler iki katmandan oluşur: Çekirdek ve kaplama. dahil ve Hariç katmanların her ikisi de silikon dioksit üzere bir cam cinsinden yapılmıştır. Lakin, Hariç kaplama, çekirdekten daha düşük bir kırılma indeksi elde etmek için karıştırılmış Öbür materyallere sahip olabilir. Kaplama daha yüksek bir indekse sahipse, iletim sırasında Fer kablodan kaçacaktır.

DSL internet nedir?

DSL (digital subscriber line), dijital abone sınırı manasına gelir ve telefon sınırları üzerinden bilgi iletmek için kullanılan bir teknoloji tipidir. Çevirmeli irtibattan farklı olarak DSL, tıpkı anda bir sabit çizgi üzerinden telefon görüşmeleri yapmanızı engellemez.

DSL var telefon çizgilerini kullandığından ötürü, her ikisi de çoklukla kabloları yer altına gömmek için hendek kazmayı gerektiren kablo yahut fiber internetten daha ucuz bir halde sunulabilir.

Çoğu alıcı asimetrik DSL olarak bilinen bir sürate sahiptir ve indirme suratları yükleme suratlarından daha yüksektir. Bu kavram, kullandığımız internet tipinden Müstakil olarak çoğumuzun deneyimlediği şey olduğundan Dolayı tanıdık gelebilir.

Araştırmacıların geçişli bakır telefon çizgilerini kullanarak her iki tarafta de 1Gbps’nin üzerinde suratlara ulaşması ile simetrik DSL de mevcuttur. Lakin pratikte DSL suratları Fazla daha yavaştır.

Fiber bu seçeneklerin elbet en süratlisi olsa da ortadaki ayrım giderek kapanıyor. Google Fiber, 2Gbps’ye kadar Hız kelamı veriyor. Karşılaştırıldığında, Comcast’in kablo planları yaklaşık 1 Gbps (Gigabit Ethernet) ile azamiye çıkıyor, fakat şirket 2025 yılına kadar 2 Gbps suratına ulaşacağını belirtiyor.

Hangisi daha âlâ?

İnternet temas suratı Türlü faktörlere bağlıdır. Mahallenizde birebir anda internete giren Fazla sayıda insan varsa görüntüleriniz daha sık Aralık belleğe alınabilir. Bu Özellikle kablo için geçerlidir, lakin fiber internet de tıpkı düşünceyi yaşayabilir. Natürel ki hizmet sağlayıcıların ortasında sonlu rekabet de, farklı hizmet çeşitlerinin tıpkı surattaki sürümleri için emsal fiyatlar istemesi manasına geldiği için, sabit bir bütçe ile Fazla farklı hizmetler almanız Muhtemel olmayabilir.

Yine de fiberin Hız dışında kabloya nazaran birçok avantajı vardır. Fiber optik kablolar dataları daha süratli gönderdikleri için, uzun aralı irtibat için daha uygundur ve bu nedenle internetin Aka bir kısmını oluşturur.

Elektrik olmadığı için fiber internet kontaklarının elektrik kesintisi sırasında kesilme mümkünlüğü da daha düşüktür. Cam yahut plastikten yapıldıkları için elektrik sınırları, elektrikli ekipman yahut yıldırımdan kaynaklanan parazitlere karşı daha az hassastır.

Kablo internet ise, birçok ülkede rahat erişilebilirlik avantajına sahiptir. Çoklukla kablolu televizyonun olduğu her yerde sunulur, bu da kırsal olmayan alanların birçoklarının bu internet cinsine erişimi olduğu manasına gelir. Öte yandan, fiber çoklukla makul kentlerle sonludur ve hatta bir Belde içinde bile sadece muhakkak bölgelerde bulunuyor olabilir. Hatta caddenin karşısındaki sokaklarda varken sizin bulunduğunuz tarafta fiber olmaması sıkıntısını yaşamış olabilirsiniz.

DSL, kablo ve fiberin olmadığı alanlarda Biricik seçenektir, lakin telefon sınırları artık eskisi kadar Gerekli görünmüyor. Hücresel ve uydu internet, kablo yahut fiber alamayan beşerler için bir internet seçeneği olarak DSL’nin yerini giderek daha Çok alıyor.

Maliyete gelince, Değerli bir ayrım olduğu söylenebilir. Kablo ve DSL internetin her ikisi de bir şirketin var altyapısına dayanır (çünkü kablo TV ve telefon sınırları onlarca yıldır kullanılmaktadır), fiber ise ekseriyetle bir alana yeni kabloların döşenmesini gerektirir. Öte yandan, fiberin bakımı vakitle daha ucuza gelir. Tüketicilerin ne kadar ödediğine gelince, hangisini seçerseniz seçin, planlar hayli karşılaştırılabilir fiyatlara sahiptir.

Ancak karşılaştırılabilir Tüm özelliklerine karşın, geleceğin internet seçeneğinin fiber olacağı rahatlıkla söylenebilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir