Masaüstü GPU satışları alarm veriyor: 20 yılın en düşük seviyesi görüldü!

Reklam Ajansları, SMM Paneller Oca 10, 2023 Yorum Yok

Pandemi sırasında kimi beşerler konutta oyun oynayarak daha Çok Vakit geçirirken, kimileri ise biraz Nakit kazanmak için Ethereum madenciliği yapmaya çalışmıştı ve bu nedenle grafik kartlarına olan talep Kıymetli ölçüde artmıştı. Lakin pandemi kısıtlamalarının kalkması ve dünyanın tekrar “yaşanabilir” bir yer olmasıyla masaüstü bilgisayarlara olan istek tekrar düşmeye başladı. Bunun en önemli sebeplerinden biri olarak Ethereum madenciliğinin ölmesi gösterilirken, Jon Peddie Research‘ün datalarına nazaran, 2022 yılının 3’üncü çeyreğinde ayrık grafik kartı sevkiyatları nihayet 20 yılın en düşük düzeyine ulaşmış durumda.

Sektör, 3’üncü çeyrekte masaüstü bilgisayarlar için yaklaşık 6,9 milyon Müstakil grafik kartı – oyun için en yeterli grafik kartları iç – ve dizüstü bilgisayarlar için benzeri sayıda ayrık GPU sevk etti. JPR datalarına nazaran AMD, Intel ve Nvidia masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için toplamda yaklaşık 14 milyon Müstakil grafik işlemcisi sevk etti ve bu sayı bir evvelki yıla nazaran yüzde 42 oranında düşüş gösterdi. Bu ortada, entegre GPU’ların sevkiyatı da 2022’nin 3’üncü çeyreğinde yaklaşık 61,5 milyon adet olarak gerçekleşti.

Aslında, 6,9 milyon masaüstü ayrık eklenti kartı (AIB), en azından 2005’in 3’üncü çeyreğinden bu yana sevk edilen en düşük grafik kartı sayısı olurken, 2022’nin 3’üncü çeyreğinde masaüstü grafik kartı sevkiyatlarının en az 20 yılın en düşük düzeyine ulaştığını söyleyebiliriz.

JPR’ye nazaran, masaüstü bilgisayarlar için farklı ekran kartlarına olan talebin yavaşlamasına Karşın (birim satışlar bir evvelki yıla nazaran yüzde 31,9 azaldı), Nvidia yalnızca liderliğini korumakla kalmadı, tıpkı vakitte şimdiye kadarki en yüksek pazar hissesi olan yüzde 86 ile pozisyonunu güçlendirdi. Buna rağmen AMD’nin hissesi yüzde 10 civarına düşerek nihayet birkaç 10 yılın en düşük pazar payına geriledi. Intel’e gelince, yalnızca bir çeyrekte masaüstü ayrık GPU pazarının yüzde 4’ünü ele geçirmeyi başardı ki bu hiç de berbat değil. Elbette Intel’in 2023’ün 3’üncü çeyreğinde sattığı AIB modüllerinin birden fazla giriş düzeyi modellerdi, lakin bunlar marka bilinirliği ve misal faktörler nedeniyle Intel’in müşterileri tarafından talep edildi.

Jon Peddie Research raporunda, 3’üncü çeyrekte yaşanan GPU satışlarındaki düşüşün 2009 resesyonundan bu yana yaşanan en Kıymetli düşüş olduğunu hatırlatıyor. Ayrık masaüstü GPU pazarını uzun müddettir takip eden bizler için ise durum daha da vahim görünüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir