Meta, Microsoft ve Amazon’dan Google’ın harita egemenliğine karşı dev ortaklık

Reklam Ajansları, SMM Paneller Oca 09, 2023 Yorum Yok

Meta, Amazon Web Services (AWS), Microsoft ve navigasyon şirketi TomTom, Linux Vakfı ile ortaklaşa formda Google’ın harita dünyasındaki hakimiyetine Saha okuyabilecek yeni bir harita teşebbüsünü başlattı.

Kısa müddet Evvel başlatılan Overture Maps Foundation, üyelerin katkıda bulunabileceği, şirketler ve uygulamalar ortasında kullanabileceği Aleni veritabanlarıyla yeni harita eserlerinin geliştirilmesini teşvik etmeyi amaçlıyor. Ayrıyeten, Belde planlama departmanlarından ve OpenStreetMap üzere Aleni kaynaklı projelerden halihazırda Mevcut olan Aleni bilgileri de kullanacak.

Şu anda teşebbüsü yürüten yalnızca 4 şirket olsa da, vakıf diğer işletmeleri ve toplulukları da katılmaya Davet etmeyi planlıyor.

Linux Vakfı İcra Yöneticisi Jim Zemlin bir basın açıklamasında “Fiziksel çevreyi ve dünyadaki her topluluğu haritalamak, bunlar büyüyüp değişse bile, Biricik bir kuruluşun üstesinden gelemeyeceği kadar karmaşık bir iştir,” derken, “Sektörün bunu herkesin faydası için yapmak üzere bir ortaya gelmesi gerekiyor” diye de belirtiyor.

Bu Cin haritalama ve pozisyon bilgileri, bir sıra aygıt ve uygulamaya Sıkıntı sağlamak için gerekli. Bunlar ortasında Örneğin fitness takip aygıtları üzere IoT cihazları, otonom arabalar, lojistik uygulamaları ve hatta Meta’nın milyarlarca yatırım yaptığı metaverse için teknoloji yer alıyor.

Meta Haritalar Mühendislik Yöneticisi Jan Erik Solem, “Fiziksel etrafınızı anlayan ve ona Ahenk sağlayan sürükleyici tecrübeler, geleceğin somutlaştırılmış interneti için kritik Ehemmiyet taşıyor,” diye konuşurken, şunları da söylüyor: “Birlikte çalışabilir Aleni harita bilgileri sunarak Overture, yaratıcılar, geliştiriciler ve işletmeler tarafından inşa edilen Aleni bir metaverse için temel oluşturuyor.

Yeni teşebbüs birebir vakitte yeni haritalama eserleri oluşturmayı daha süratli ve kolay hale getirmeyi amaçlıyor. Örneğin, geliştiricilerin ekseriyetle apansızın Çok kaynaktan gelen harita bilgilerini entegre etmeleri gerekir ki bu da Vakit ve Nakit gerektiriyor. Vakıf bu sorunu, birdenbire Çok kaynaktan gelen harita data setlerini birleştirmek ve hatta farklı lakin ilgili bilgi setlerini birbirine bağlamak için fiyatsız ve Yalın bir yol sunarak ele alıyor.

Vakıf tıpkı vakitte dünya çapında bu kadar Fazla kişinin ortak gayretinin sık sık güncellenen daha gerçek datalara yol açacağını umuyor. Linux Vakfı Kıdemli reis Yardımcısı ve Projeler genel Müdürü Mike Dolan‘ın VentureBeat’e söylediği üzere, bu Kıymetli zira “güvenilir ve Çağdaş haritalar olmadan diğer eser, hizmet ve yetenekleri geliştiremeyiz.”

İlk data setlerinin 2023’ün birinci yarısında yayınlanması planlanıyor, fakat yapı ve yol ayrıntıları üzere hudutlu, Temel bilgileri içerecek. Lakin vakıf, Vakit içinde rotasyon ve navigasyon ve 3D yapı verileri üzere daha Çok bilgiyle geliştirmeyi amaçlıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir