Metallica’dan dev yatırım: Plakların yükselişine kayıtsız kalamadılar

Reklam Ajansları, SMM Paneller Mar 22, 2023 Yorum Yok

Plak satışlarının CD satışlarını bile geride bırakarak yeni bir altın çağa giriş yaptığı günümüzde, yatırımcılar da bu duruma kayıtsız kalamıyor. Bu yatırımcılardan biri de Ünlü müzik kümesi Metallica.

Metallica, ABD’deki en Aka ve en Kıymetli plak şirketlerinden biri olan Furnace Record Pressing’in çoğunluk payını satın aldı.

Vinil plaklar, müzikseverler ortasında yeni bir yükseliş yaşıyor. Metallica, 2016’daki Hardwired…To Self-Destruct‘tan bu yana yeni bir albüm çıkarmamış olsa da, Billboard datalarına nazaran 2022’de 387.000’den Çok plak sattı. O yıl, ABD’de en Fazla satılan albüm listesinde altıncı sırada yer alarak 2021’deki 337.000 albüm satışını geçmeyi başardı. Metallica’nın Furnace için ödediği fiyat açıklanmadı fakat kümenin üyeleri artık Furnace’in Yönetim heyetinde yer alacak.

Metallica’nın yedi Yıl ortadan sonra birinci albümünü önümüzdeki birkaç hafta içinde çıkarması bekleniyor ve bu albüm ile 2023’te kümenin Fazla daha Çok plak satışına ulaşacağı kestirim edilebilir.

Metal kümesi, uzun yıllardır 1996 yılında Virginia’da kurulan Furnace Record ile çalışıyor. Variety tarafından bildirildiği üzere plak şirketi, 2014’ten bu yana Metallica’nın Kill ‘Em All ve Ride the Lightning üzere birçok klasik ve efsanevi albümün lüks kutulu set versiyonları da iç olmak üzere beş milyondan Çok albümünü üretti. Stranger Things’in en nihayet döneminin da satışlarda Aka bir rol oynadığı ve birçok hayrana Master of Puppets‘ın kendi plak versiyonunu almaları için ilham verdiği varsayım ediliyor.

Bütün bu satışlar ve müzik piyasasının durumu, kümesi Furnace’e yatırım yapmaya teşvik etmiş üzere görünüyor. 2022’de Metallica’nın kapsamlı kataloğundan yaklaşık 900.000 plak üretildi ve kümenin yeni yatırımıyla bu sayının muhtemelen artacağı kestirim edilebilir. Kümenin solisti ve gitaristi James Hetfield‘ın söylediğine nazaran gayeleri, hayranların “gelecekte yüksek kaliteli kayıtlara Daimi erişime sahip olmaları.

Amerika Kayıt Sanayisi Birliği’nin yakın tarihli raporuna nazaran, 2022 yılında, nihayet otuz yıldır birinci kere plak satışları CD satışlarını geçmeyi başardı. Yıl boyunca 33 milyon CD satılırken, 41 milyon plak satışı gerçekleştirildi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir