Monster Huma H4 V4.1 İnceleme

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Eki 27, 2022 Yorum Yok

Bir müddettir Intel’in yeni işlemcisinin gelmesiyle birlikte şenlenen dizüstü bilgisayar kategorisinden pek çok modeli ağırladık, konuk ettik, bugün ise masamızda yeni bir canavar var.

Oyuncuların aşina olduğu, canavar üzere dizüstü bilgisayarlara konut sahipliği yapan Monster Notebook’tan gelen yeni aygıtın ismi Huma H4 V4.1. Evet, tasarım olarak bu kez o Monster’dan alıştığımız kaslı yapılı modellerden biri değil bu laptop. Çünkü oyun bilgisayarı dendiğinde akla gelen Monster Notebook, bir müddettir iş bilgisayarı kategorisine de modeller çıkartıyor. Huma serisi de buraya konumlanıyor. Şirketin daha evvel birinci Huma modellerinden H4 V2.1 ve H4 V3.2’yi incelemiştik. Artık ise yeni Intel işlemci ile birlikte Huma da yenilendi ve karşımıza yeni modeliyle çıktı. O halde artık lafı uzatmadan yeni Huma’yı tüm özellikleri ve ayrıntılarıyla birlikte tanıyalım, inceleyelim.

Monster Huma H4 V4.1 Tasarımı Nasıl?

Öncelikle kelama dizayndan başlayacağız, çünkü bu laptop’ın sahip olduğu yetenekleri kadar tasarımı da değer arz ediyor. Çünkü bu aygıt güçlü olduğu kadar sizin de gördüğünüz üzere hayli ince ve hafif yapıda bir laptop. Yalnızca 900 gram civarında bir yüke sahip olan laptop’ın kalınlığı en ince yerinde 13 mm en kalın noktasındaysa 15 mm. Yani dediğimiz üzere ziyadesiyle ince ve hafif. Böylelikle onu her an yanınızda rahatlıkla taşıyabiliyorsunuz.

Bu, bilhassa taşınabilir çalışanlar ve laptop’ını mesken ile iş ortasında getirip götürenler için bu ziyadesiyle yararlı bir özellik. Sırt çantanızda kendine rahatlıkla yer buluyor, kaldı ki elde de adeta bir belge üzere taşıyabiliyorsunuz. Hatta biz incelediğimiz mühlet içinde bilhassa metrobüste sıkça kullandık. Kompakt boyutlara sahip olması sayesinde, uzun seyahatlerde böylelikle telefon ekranına sıkışıp kalmak zorunda kalmıyorsunuz, bir de kablosuz kulaklık ile eşlediğinizde, yol uzunluğu geniş ekranda dizi ve filmlerinizi izlemenin keyfini çıkartabilirsiniz.

Bu ortada yeni Huma, kompakt olmasının yanında dizaynıyla da hoş görünen bir aygıt olmuş. Magnezyum kasası çok sağlam ve yüzeyiyle de pürüzsüz bir görünüme sahip. Klavyeye baktığımızda da geniş bir tuş kadrosunun benimsendiğini ve art aydınlatmaların da unutulmadığını görüyoruz. Beyaz art ışıkla renklenen art aydınlatmaları kapatabiliyor ya da parlaklığını 2 kademe artırabiliyorsunuz. Klavyenin altındaysa şu ana kadar incelediğimiz yeni jenerasyon kompakt laptop’lar ortasında en geniş touchpad alanının kullanıldığını görüyoruz. Böylelikle bu aygıtı kullanırken, ayrıyeten fareye muhtaçlık duymamanız sağlanmış.

Monster Huma H4 V4.1 Ekran Özellikleri Neler?

Monster Huma H4 V4.1 Ekran Özellikleri Neler?

Yeni Huma H4’ün ekranı 14.1 inç büyüklüğünde IPS panelden oluşuyor. Bu ekranın en-boy oranına baktığımızda 16:10 olarak tutulduğunu görüyoruz. Bu en – uzunluk oranı dikey düzlemde daha fazla görüntüleme alanı sağladığı için bilhassa iş yaparken ehemmiyet kazanıyor. Ayrıyeten bu sayede ekran çözünürlüğü ve piksel yoğunluğunda da bir avantaj sağlanıyor. Laptop’ın ekranı 1920×1200 piksel düzeyinde, böylelikle bu laptop’ın ekranı yüksek çözünürlük içeriyor.

Ekranın bahsedilmesi gereken çok sayıda özelliği var. Mesela ekranın kasaya olan oranı yüzde 91.6 düzeyinde. Bu sayı, ekran kenar çerçevelerinin epeyce ince tutulmuş olmasıyla elde edilirken, web kamerasından da taviz verilmemiş olması sevindirici.

Biliyorsunuz, kimi yeni laptop’larda kameranın yerinin değiştiğini ya da büsbütün kaldırıldığını görüyoruz. Monster ise her ikisini de yapmadan hem ekran kenarlarını inceltmiş, hem ekran – gövde oranını genişletmiş. Bu ortada ekranın üzerinde tam ortada bulunan bu kamera Windows Hello entegrasyonuna sahip. Böylelikle yüz tanıma özelliğini kullanabiliyor, laptop’ınızı klasik parola sistemleri yerine yüzünüzle şifreleyebiliyor ve oturum açarken şifre girmek zorunda kalmıyorsunuz.

Ekranın bir öbür sağladığı değerli avantaj, sRGB renk gamutunun yüzde 100’ünü kapsaması. Bu da renk konusunda bu kategoride bekleneni sağlayacağı manası taşıyor.

Monster Huma H4 V4.1 Geniş İrtibat Seçenekleri

Huma H4 V4.1, 14.1 inç ekranıyla epeyce taşınabilir ve kompakt bir aygıt evet, lakin masa başına geçtiğinizde onu bir iş istasyonuna çevirmeniz de mümkün. Bu nasıl oluyor derseniz, ilişkilerden bahsetmeye başlayabiliriz.

Bu minik aygıtta, muadillerinde pek görmediğimiz ölçüde hayli geniş irtibat çeşitliliği sağlanıyor. Aygıtın üzerinde 2 adet USB Type-A girişli USB 3.1 Gen 1 portu görüyoruz, ayrıyeten USB 3.1 Type-C portuna da yer verilmiş olması sevindirici. Ancak öte yandan bu notebook’ta ayrıyeten bir de Thunderbolt 4 kontağı yer alıyor ki bu irtibat da laptop’ın sağ kenarında karşımıza çıkıyor. Tam boyutlu HDMI da mevcut olunca, bu minik aygıtı çok monitörlü bir iş istasyonu haline getirme imkanı doğuyor.

Laptop’taki USB Type-C portu DisplayPort takviyesi gösteriyor. Buradan, HDMI portundan ve Thunderpolt 4 portundan 4K çözünürlüğünde HDR ekranlara manzara aktarabiliyor ve böylelikle laptop’ın ekranıyla dahil olmak üzere masanızda 4 monitörlü bir heyetim elde edebiliyorsunuz. Ayrıyeten 8K’ya varan imaj transferi sağlamak da elinizde. Laptop’da Dolby Vision HDR+ ve Dolby Atmos 3D Sound dayanakları unutulmamış. Bu manada manzara ve ses gereksinimini rahatlıkla karşılayacak bir model olduğunu söyleyebiliriz yeni Huma’nın.

İş yalnızca manzara tarafıyla hudutlu değil. Thunderbolt 4 ilişkisinin fark avantajları da var. Huma’yı USB-C portundan olduğu üzere Thunderbolt 4 girişinden de şarj edebiliyorsunuz. Alışılmış ki laptop’ın kutusunda bir şarj aygıtı var ve hatta pek kompakt ve uzunca bir kablodan oluşuyor, lakin yeni kuşak süratli şarj aygıtlarının da bu laptap’ta kullanılabildiğini görmek sevindirici. Thunderbolt 4’ten ayrıyeten belgelerinizi kopyalarken de bir epey faydalanacaksınız. Çünkü bu irtibat 40Gbps’e varan bant genişliği ile data kopyalamada yüksek oranda performans getiriyor. Bu da size vakit yüklü evrakları kopyalarken vakit kazandıracak bir öbür yetenek.

Laptop’ta kablosuz kontaklara baktığımızdaysa, burada yeni jenerasyon Wi-Fi 6 takviyesinin yer aldığını ve ayrıyeten Bluetooth 5.1 standardının bulunduğunu görüyoruz. Böylelikle kablosuz ilişkilerde da eliniz sağlam.

Monster Huma H4 V4.1 Intel İşlemci Yetenekleri

Şimdi geldik yeni Huma’nın teknik özelliklerine ve performansından bahsedeceğimiz adıma. Yeni Huma, sahiden yeni kuşağa uygun, kompakt ölçüde bir laptop’tan tahminen de hiç beklenmeyecek ölçüde güçlü bir performans sergileyebilecek yapıda bir dizüstü bilgisayar oluyor. Bunun ardında kuşkusuz Intel var ve Intel’in yeni sınıf işlemcisi Core i7-1165G7 işlemci bu laptop’ın kalbinde yer alıyor.

4 fizikî çekirdekli ve 8 iş parçacığı sahibi olan bu yeni Intel platformu 2.8GHz taban frekans suratında çalışıyor, yük altına girdiğindeyse, yani daha yüksek performans gereksiniminiz olduğundaysa Turbo Boost ve Hyper-Threading teknolojisi ile birlikte 4.7 GHz’e kadar frekans artırabiliyor. Bunun sonucunda da aygıttan beklenen yüksek performans sağlanabiliyor. Biz bunun karşılığını hem Huma’yı kullandığımız mühlet zarfında, hem yaptığımız testler sırasında aldık. İşlemciye dayalı testlerden de hazır yeri gelmişken bahsedelim.

Monster Huma H4 V4.1 Performans ve Test Sonuçları

Geekbench 5 testine baktığımızda, tek çekirdek sonucunda 1547 puan, çoklu çekirdek sonucundaysa 4665 puan ürettiğini gördüğümüz aygıt, bu manada düzgün bir sonuç almayı başarıyor. Yeniden bir öbür işlemci testi olan Cinebench R20‘ye geldiğimizde, bu testte de tek çekirdek senaryosunda 520 puan, işlemcinin tüm çekirdeklerinin çalıştığı senaryoda ise, 2452 puan ürettiğini görüyoruz. Bunlar da bu sınıfta çok yüksek skorlar.

Intel işlemcinin kıymetli avantajları var. Bunlardan Thunderbolt 4 ve Wi-Fi 6 dayanağını taşıyan Intel AX201 modemden az evvel bahsetmiştik. Fakat bununla sonlu değiliz. 11’inci jenerasyon Intel işlemci, Deep Learning Boost dayanağına sahip. Yani bunun manası derin öğrenme yeteneklerine sahip olması ve bu da size işlemcinin, güç gerektiren işlerinizde yüksek performans elde edebileceğiniz ölçüde hesaplama yeteneğinin güçlü olduğu manasını taşıyor.

Bir öteki avantaj ise karşımıza grafik tarafında çıkıyor. Bu laptop’ta Intel’in 96 işlemci ünitesine sahip Iris Xe grafik birimi yer alıyor. Bu platformdan hem dijital içerik üretimi noktasında hem oyun noktasında yararlanacaksınız. Bilhassa görüntü sürece noktasında epeyce seri davranan Iris Xe grafik kartı ile oyunlarda da güzel bir performans yakalayabiliyorsunuz.

Her ne kadar Huma bir iş bilgisayarı olsa da, iş sonrasında CS:GO, Rocket League ve League of Legends türevi oyunları çok rahat formda oynayabiliyorsunuz. Bu cins oyunlarda, grafik ayarları düzenleyerek Full HD çözünürlükte 60 fps performans elde edebilirsiniz. Öte yandan yeniden oyunlarda Intel Game Sharpening ve Instant Game Tuning yazılımları ile performansı artırabiliyorsunuz. Bu ortada Monster’ın yeni yayınlayacağı şoförler ile birlikte Adaptif Senkronizasyon özelliği de geliyor ve bu sayede oyunlarda ekran yırtılmalarının önüne geçildiği haberini de verelim.

Monster Huma H4 V4.1 Özelleştirme Yetenekleri

İşlemci ve grafik tarafını uzun uzadıya anlattık ancak yeni Huma’da öteki özellikler de ön plana çıkıyor. Bu ortada elimizdeki modelde Windows 10 işletim sistemi yüklü ama bu modelin özgününde işletim sistemi bulunmuyor, yani FreeDos’lu olarak geliyor. Ama siz satın alım basamağında Windows 10 ekleyebiliyorsunuz.

Teknik tarafa devam edecek olursak laptop’ta bulunan diskin 512 GB üzere epeyce geniş bir kapasiteye sahip olduğunu ve tıpkı vakitte yüksek performans ürettiğini görüyoruz. Kullanılan disk, PCIe 4.0 uyumlu Samsung PM9A1 M.2 SSD’si ve bu disk sahiden adeta uçuyor diyebiliriz. CrystalDiskMark testine baktığımızda, diskin sıralı okuma performansının 6057 MB/s, sıralı yazma sonucunun ise 4690 MB/s olduğunu gördük ki, bu sahiden de takdire şayan bir sonuç.

Bu ortada kapasitede bu kadarla hudutlu değilsiniz. Laptop’ta ayrıyeten boş duran bir M.2 SSD yuvası var. Burayı ister satın alım evresinde, ister sonrasında değerlendirebilirsiniz.

RAM’ler de 3200 MHz frekansında çalışan 16 GB DDR4 olarak karşımıza çıkıyor. RAM’ler çift kanal olarak kullanılmış. Yani laptop’ın içini açıp baktığınızda 2 adet 8 GB RAM buluyorsunuz. Ancak dilerseniz bunu da özelleştirme ekranında 64 GB’a kadar artırmanız mümkün.

Monster Huma H4 V4.1 Pil Ömrü

Gerçekten uzun uzadıya bahsettik lakin Huma H4 V4.1 ne kadar kompakt olsa da, içinde geniş kullanım imkanı sağlayacak ölçüde potansiyel taşıyan, dolu dolu bir model olmuş. Pekala, bu aygıtın pili ne kadar gidiyor derseniz, bu natürel ki büsbütün sizin kullanımınıza bağlı olarak değişkenlik gösterecek halinde cevaplayabiliriz. Lakin ayrıntılandırırsak, olağan kullanımlarda 10 saate varan pil ömrü gösterebiliyor. Şayet daima yük altında çalıştırırsanız o vakit 3 – 4 civarı randıman alacaksınız. İstikrarlı kullanımda ise 6 saati aşkın bir performans elde ettiğimizi söyleyebiliriz. Bu da tipik bir çalışma gününü kurtaracak cinsten bir müddet. Aslında laptop’ın şarj aygıtı da ziyadesiyle kompakt, onu da taşıma güç olmayacaktır, şarj çeşitliliği sağladığından ve süratli şarj dayanağı gösterdiğinden de aslında bahsetmiştik.

Özetle

Evet, sonuç olarak baktığımızda Monster, yeni Huma modeliyle güzel ölçüde bir kompakt notebook hazırlamış. İnce tasarım, hafif gövde ve kompakt yapısıyla olduğu üzere, geniş teknik takım ışığında sağlanan yüksek performans, öte yandan varlıklı temas takviyesi ve özelleştirilebilir yapısı üzere kıymetli avantajları var. Bu manada bu tip bir laptop arayanlar bizce yakından incelesin, özelliklerine bir de kendisi baksın deriz. İncelediğimiz modelin fiyatı 10529 TL olarak Monster Notebook web sayfasında bulunuyor. Dediğimiz üzere siz bunu özelleştirerek kendinize nazaran optimize edebilir ve fiyat üzerinde de oynayabilirsiniz. Bu ortada laptop için ömür uzunluğu fiyatsız bakım hizmeti takviyesi olduğunu da söyleyelim.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir