Netflix nasıl, ne zaman kuruldu? Netflix’i kim kurdu? İşte Netflix’in tarihçesi…

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Oca 09, 2023 Yorum Yok

Dünyanın en Aka görüntü akış hizmeti olan Netflix, aslında birinci kurulduğunda bir akış hizmeti değildi. Bunun yerine yola, DVD’leri müşterilere posta yoluyla göndererek çıktı. Artık dünyanın internet bant genişliğinin yüzde 15’inden fazlasını tüketiyor ve 190’dan Çok ülkede abonesi var.

Netflix nasıl kuruldu; kurucusu kim?

Bu muvaffakiyete ulaşma sürecinde uzun bir Deneyim yanılma periyodundan geçti. Netflix, 1997 yılında Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından Santa Cruz ilçesindeki Scotts Valley isimli Ufak bir Kaliforniya kentinde kuruldu. Reed Hastings, bu fikrin, artık uzun mühlet Evvel kapanmış olan BlockBuster’dan Apollo 13 sinemasını kiralayıp altı hafta geç iade ettiği için aldığı 40 dolarlık Nakit cezasından kaynaklandığını söylüyor. Bir gün spor salonunda antrenman yaparken, Nakit cezasının verdiği Istırap onu internetten sinema sipariş edip postayla almaya İmkan tanıyan bir hizmet açmaya yöneltti.

Ancak Marc Randolph’a nazaran bu hikaye hakikat değil ve sadece bir pazarlama şakasıydı. Bunun yerine, 1997’nin başlarında Reed, çalıştıkları şirketin (Pure Atria) CEO’suydu ve Marc, Kurumsal Pazarlamadan Mesul reis Yardımcısıydı. Öbür bir şirketle yaklaşan bir birleşme ikisini de işsiz bırakacağı için Marc, Reed’in ona “Hadi bir Fikir bulalım ve sen onu yürütebilirsin, ben de finanse edeceğim” dediğini söylüyor.

Reed Hastings

Amazon.com üzere bir şey başlatmak isteyen Marc, Santa Cruz’daki konutlarından Silikon Vadisi’ne her gün Bir arada işe giderken, Reed’e pek Fazla farklı e-ticaret fikrini sundu: Sörf tahtaları, Özel üretim beyzbol sopaları, şahsileştirilmiş köpek maması ve meskene teslim şampuan. Reed’in hepsine yanıtı basitçe “bu asla işe yaramayaz” oldu.

Daha sonra Marc, Japonya’da icat edilen DVD isminde yeni ve dikkat cazibeli bir Eser olduğunu duydu.

DVD’lerin yakında konutta izleme standardı olarak VHS kasetlerinin yerini alacağını ayrım etti. Yolda bir mühlet beyin fırtınası yaptıktan sonra, Reed de bu fikre bayıldı.

1997’de sıcak bir yaz gününde Marc ve Reed, Santa Cruz’daki Logos Books & Records‘a girdiler, Patsy Cline’ın en Aka hitlerinden oluşan bir CD satın aldılar ve Reed’in kasabanın birkaç blok ötesindeki meskenine postaladılar. CD sağlam bir halde ellerine geçtiğinde, e-ticaretin zafer biletini bulduklarını anladılar.

Netflix ne Vakit kuruldu?

29 Ağustos 1997’de Netflix markası tescil edildi ve Reed Hastings en az 1,9 milyon dolarlık yatırım yaptı. diğer yatırımcılar daha sonra bu sermayeyi tamamladı. 37 yaşındaki Reed Hastings, %70 Üleş ile reis oldu ve 39 yaşındaki Marc Randolph, CEO ve azınlık hissedarı oldu.

Netflix, birinci birkaç yılındaki birkaç yinelemeden sonra sonunda başarılı bir Amel modeli oluşturdu: Son ödeme tarihi yahut gecikme fiyatı olmayan ve 19,95 ABD Doları’na sınırsız içeriğe erişim sağlayan, aboneliğe dayalı bir kiralama hizmeti. Ayrıyeten, abonelerin DVD’lerin kendilerine postalanması gereken sırayı belirlemek için kullandıkları bir “Kuyruk” ve evvelki DVD iade edilir edilmez DVD’yi otomatik olarak postalayan bir dağıtım sistemi vardı.

İlk başta Netflix, DVD’leri ak zarflara koyuyordu ve 2000 yılında bunları sarı zarflara dönüştürdü. Lakin şirketin artık tanınan ikonik Kırmızı zarflara geçmesi sadece bir yılını aldı. DVD’ler, içinde posta fiyatı ödenmiş bir iade kılıfı bulunan ince bir pakette sunuluyordu ve bütün posta masraflarını Netflix karşılıyordu.

Bu formül Fazla başarılı oldu ve Netflix istikrarlı bir formda abone kazandı. Kurulduktan sonraki beş Yıl içinde, Netflix her gün milyonlarca DVD gönderir hale geldi. 2002 yılında, Lokal depolar açtı ve üyelere DVD’lerin bir gün içerisinde ulaşması uğraşlarını arttırdı.

2003 yılında Marc Randolp Netflix’ten ayrılarak paylarını sattı.

2006 yılında Netflix sahiden karlı hâle gelerek 80 milyon dolar gelir bildirdi ve 6,3 milyon üyeye ulaştı. 2007 yılında geldiğimizde ise, Netflix içerik akışına başlayarak Watch Now (Şimdi İzle) hizmeti ile direkt olarak televizyonlara, bilgisayarlara ve tabletlere içerik yayınlamaya başladı. Birinci denemeler Kanada’da başladı ve 1.000 sinemaya sahip olan hizmet, aylık 5,99 dolar üyelik fiyatının içerisinde DVD üyelik planı da barındırıyordu. 2010 yılında, şirket odağı akış hizmetine yöneldi ve hizmet ABD’ye genişletildi. Birebir Yıl Blockbuster iflasını bildirdi.

2012 yılında Netflix kendi Özgün dizilerini hazırlamaya başladı ve bu dizilerin pek birçok Aka başarılara ulaştı. 2015 yılında Netflix 50’den Çok ülkeye yayılmıştı ve 2016 yılında Netflix akış hizmeti 130 ülkede tıpkı anda devreye girerek Mahallî lisanlarda kullanıcı arayüzü, altyazılar ve dublajlar ekledi.

Netflix, bugün Dünya’nın neredeyse her yerinde, Güçlü bir katalog sunuyor.

2021 yılında 190’dan Çok ülkede 209 milyon üyeye sahip olan Netflix, yıllık 25 milyar doların üzerinde gelir bildirdi ve kullanıcıların Netflix üzerinde oynayabileceği oyunlar sunmaya başladı.

2022 yılında ise hizmet, on yılı aşkın bir mühlet içerisinde ilk sefer kullanıcı kaybı bildirdi ve birinci çeyrekte 200.000 Üye kaybetti.

Netflix, Mahallî izleyiciler için agresif bir formda Özgün içerik oluşturmaya devam ediyor. Şirket, yıllar içerisinde Disney+, Hulu, ESPN+, Prime Görüntü, HBO Max ve YouTube TV üzere rakipler kazandı. Bu rakipler, izleyicilerini eğlendirmek için farklı yollara Aka yatırımlar yapıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir