Optik medya henüz ölmedi: Blu-ray’in varisi, “1 TB 3 Dolar olacak” iddiasıyla geliyor

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Oca 18, 2023 Yorum Yok

Günümüz online yayın akışı fizikî medyayı (DVD ve Blu-ray) İlgi odağı olmaktan çıkarıp nostalji dükkanlarına itmiş olabilir, lakin 2022’de kapsamlı bir halde ele aldığımız bir teşebbüs olan Folio Photonics, bu eğilimi değiştirmek ve optik medya için yeni bir pazar açmak istiyor: Kurumsal.

Folio Photonics’in CEO’su Steve Santamaria, TechRadar Pro ile yaptığı bir e-posta görüşmesinde şirketin birinci diskinin kapasitesinin “disk başına 1TB’a kadar” olacağını ve 10 yılın sonunda 10TB+ kapasitenin hedeflendiğini açıkladı. Yani harici sabit disk şoförlerinizi ya da SSD’nizi yedeklemek için yalnızca birkaç adedine gereksiniminiz olacak ve bu da bulut depolama için şahane bir tamamlayıcı olacak.

Girişim kendi tarafında medyanın TB başına yaklaşık 3 dolar tutacağını açıkladı, bu da Biricik bir diskin fiyatını 3 dolar olarak belirliyor. Folio Photonics Pazar Stratejisi Yöneticisi Travis Johnston hususla ilgili olarak, “Gerçek özellikler şimdi yayınlanmamış olsa da, materyal / üretim yeniliklerimiz nedeniyle bu kapasitenin ve önerilen fiyat noktasının hayli ulaşılabilir olduğuna inanıyoruz,” dedi.

Karşılaştırmak gerekirse, Biricik bir boş 25GB BD-R blu-ray kaydedilebilir medya, 50’li paketler halinde satın alındığında 0,40 dolardan daha ucuza mal oluyor. Bu, TB başına 16 dolar yahut Folio Photonics’in birinci jenerasyon eserleri için öngördüğünün 5 katından fazla.

Folio Photonics’in, optik disk şoförü (ODD) içinse, ne yazık ki en azından başlangıçta 3.000 ila 5.000 dolar aralığında yüksek bir fiyat talep etmesi bekleniyor.

Başarıya giden uzun yol

Bundan 30 Yıl Evvel Philips, 8.495 dolar fiyatla CDD521GN isimli bir masaüstü CD kaydedici sistemi tanıtmıştı. Bundan 4 Yıl sonra HP, Surestore CD yazıcısını 10’da 1 fiyatına tanıttı ve bu yüzyılın başında 100 doların altında bir fiyata bir CD-yazıcı alabiliyordunuz.

Folio Photonics de 2030 yılına kadar 10 TB medyayı TB başına 1 dolardan daha ucuza satmak istiyor ki bu da ne LTO ne de HDD’nin tıpkı Vakit diliminde ulaşamayacağı sembolik bir taban. Ticari disk ve şoför kullanılabilirliği lakin 2026’da beklendiğinden, Folio Photonics’in “ilk kurumsal ölçekli optik bilgi depolama çözümü” olarak isimlendirdiği ve tüketici pazarından farklı olarak Fazla daha çıkarlı olan bilgi merkezi ve hiper ölçekli pazarın beklenen müşterileri olması nedeniyle şimdi o noktada değiliz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir