PC satışlarında büyük düşüş yaşanıyor; peki yakın gelecek neler gösteriyor?

Reklam Ajansları, SMM Paneller Nis 11, 2023 Yorum Yok

Kısa bir mühlet Evvel sona eren 2023’ün birinci çeyreği PC sanayisi için pek güzel geçmedi. Piyasa tahlil firmaları IDC ve Canalys, bu devirdeki global PC sevkiyatları için kasvetli bir tablo çizdi. IDC, sevkiyatların bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 29 düşüşle 56,9 milyon olduğunu söylerken, Canalys’in sayıları, 2023’ün birinci çeyreğine kıyasla yüzde 33 azalarak yalnızca 54 milyon sevkiyata ulaştığı daha Üzücü bir çeyrek gösteriyor.

Hem IDC hem de Canalys, nihayet çeyrekte en çok bilgisayarı Lenovo’nun sevk ettiğini, akabinde HP, Dell, Apple ve ASUS‘un geldiğini belirtiyor. 2023’ün birinci çeyreğinde en Aka sevkiyat düşüşlerini yaşayan ise Apple PC’ler oldu. IDC, sayıların bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 40,5 düştüğünü ve Canalys, Apple’ın PC sevkiyatlarının yüzde 45,5 düştüğünü bildiriyor.

Yakın istikbal için optimist tahminler

Ancak bu Üzücü sayılara karşın, her iki firma da PC alanının 2023’ün ikinci yarısında bir toparlanma görebileceğini ve 2024 için daha Aka bir toparlanma öngörüldüğünü belirtiyor. IDC, 2024 yılına kadar Fazla sayıda eski bilgisayarın yükseltilmesi gerekeceğini söylüyor: “Ekonomi o vakte kadar yükseliş eğilimi gösteriyorsa, tüketiciler (cihazlarını) yenilemek, okullar eskimiş Chromebook’ları değiştirmek ve işletmeler Windows 11’e geçmek istediği için pazarda Kıymetli bir yükseliş bekliyoruz. önemli pazarlardaki sakinlik önümüzdeki Yıl içerisine de sarkarsa, toparlanma güç olabilir.

Canalys’in açıklaması ise şu biçimde: “Küresel salgın öncesi dönemdekinden daha yüksek sevkiyat hacimleriyle PC pazarı, uzun vadeli büyümeyi destekleyecek kuvvetli temellere sahip. Global iktisat 2024 ve sonrasında bir toparlanma devrine girerken, COVID-19 sonrası Fazla daha Aka bir konseyi taban, Windows 11’e geçiş ve dijital eğitimden gelen hem yenileme hem de yeni talep, Temel itici güçler olacak.

Ayrıca Canalys, 2023’ün birinci çeyreği için dizüstü bilgisayar sevkiyatlarının yüzde 32 düşüşle 41,8 milyon üniteye, masaüstü bilgisayarların ise yüzde 28 düşüşle 12,1 milyon üniteye düştüğünü de açıklamasına ekledi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir