Pil üreticilerini zorlayacak yeni kararlar: Kurallar baştan yazılıyor

Reklam Ajansları, SMM Paneller Oca 09, 2023 Yorum Yok

Avrupa Birliği, teknolojinin geleceğini şekillendirmeye devam ediyor. Daha Evvel tüm aygıtlarda USB-C kullanımını Mecbur hale getiren AB, artık de gözünü pil dünyasına dikmiş durumda. AB milletvekilleri, pilleri daha sürdürülebilir ve tekrar kullanılabilir hale getirmeyi amaçlayan yeni bir sıra Yasa üzerinde anlaştı.

Yönetmelikler materyallerin çıkarılmasından endüstriyel üretime ve imhaya kadar pil ömrünün tamamını kapsıyor. Yeni kurallar, elektronik aygıtlarda kullanılan taşınabilir piller, endüstriyel piller, elektronik aygıtlarda kullanılan SLI piller ve otomotiv uygulamalarının yanı Dizi iki tekerlekli araçlarda ve elektrikli araçlarda kullanılan piller iç olmak üzere AB’de satılan bütün pil cinsleri için geçerli olacak.

Yeni kabul edilen kuralların yeşil ihtiyaçları, güç geçişini ilerletme ve bölümdeki rekabet gücünü artırma maksatlarının bir kesimi olarak Avrupa Birliği için etkileyici bir kilometre taşını oluşturuyor. Lakin, Özellikle tüketici elektroniği ve otomotiv sanayilerinde üreticiler için bir sıra zorluk da getiriyor.

Yeni kurallara nazaran, AB pazarında pil satan bütün şirketler, hammaddelerin tedarik edilmesi, işlenmesi ve ticareti ile ilişkili toplumsal ve çevresel riskleri ele Meydan bir “gerekli İtina politikası” uygulamak zorunda. Ayrıyeten, Geri dönüştürülmüş materyaller kullanmaları gerekiyor. Bunlar sırasıyla %16 kobalt, %85 kurşun, %6 lityum ve %6 nikel için geçerli. Avrupa Birliği ayrıyeten Geri dönüştürülmüş gereçlerin güvenliğini sağlamak için savlı toplama amaçları de belirledi. Elektronik aygıtlar durumunda maksatlar 2023’e kadar %45’e ve 2030’a kadar %73’e ayarlandı, elektrikli araçlar için ise maksat %100.

Tedarik zincirlerini dikkatlice gözden geçirmek, operasyonlarını tekrar kıymetlendirmek ve Geri dönüşümcülerle stratejik iştirakler kurarak yeni ihtiyaçlara hazırlanmak gerekeceğinden, bu gelişmeler global otomotiv üreticileri ve pil üreticileri için Özellikle zorlayıcı olabilir.

Ayrıca, elektronik aygıtlardaki taşınabilir pillerin de, tüketicilerin kolay kolay çıkarıp değiştirebilecekleri formda tasarlanmaları gerekiyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir