Plaklar küllerinden doğdu, 36 yıl sonra imkansızı başardı

Reklam Ajansları, SMM Paneller Mar 13, 2023 Yorum Yok

Son araştırmalar, dijital indirmelere olan ilginin azaldığını, plak satışlarının ise 16 yıldır art arda büyümeye devam ettiğini söylüyor. Artık yalnızca babalar ve hipsterlar için niş bir hobi olmaktan çıkan plaklar, anne akım müzikte Aka bir canlanma yaşıyor. Amerika Kayıt Sanayisi Birliği’nin (RIAA) yıllık gelir raporuna nazaran, 1987’den bu yana birinci Defa geçen Yıl ABD’de plaklar CD’leri geride bırakarak 33 milyon CD satışına karşılık 41 milyon adet sattı.

Yayınlanan RIAA raporuna nazaran plak satışları nihayet 16 yılda istikrarlı bir formda arttı ve şu anda tüm fizikî müzik formatı gelirlerinin yüzde 71’ini oluşturuyor. Buradaki büyüme marjları da değersiz değil – fizikî formatlar bir Tüm olarak yüzde 4 artarak 2021 ve 2022 yılları ortasında 1,7 milyar dolar kazanırken, plak satışları Biricik başına 1,2 milyar dolara ulaştı. Bu bir evvelki yıla nazaran satışlarda yüzde 17’lik bir artış yaşadığını gösteriyor. Buna karşılık, CD satışları 2022’de yüzde 18 oranında düştü.

RIAA plağın CD’yi geride bıraktığını tez eden birinci Kurum değil. Cümbüş Perakendecileri Birliği (ERA) de bu yılın başlarında tıpkı dönüm noktasını rapor etmiş, lakin sayıları yalnızca İngiltere satış datalarına dayandırmıştı. Plağa olan İlgi İngiltere ve ABD dışında da artmış durumda. Almanya, Japonya ve Güney Kore’de de benzeri satış artışları rapor ediliyor.

Plak satışları neden artıyor?

Plağın yine canlanmasını sağlayan birkaç Öğe var. Birçok kullanıcı, formatın dijitale kıyasla daha sıcak, daha otantik bir ses sağladığını argüman ediyor (bazıları bunun Aka ölçüde öznel olduğunu sav etse de). Nostalji de plağın altın çağını yaşamış olanlar için bir rol oynuyor, fakat formatın somutluğunu ve sanat yapıtlarını öven genç kuşaklar de satışları artırıyor. Z jenerasyonu ve milenyum demografisine yönelik sanatkarlar 2022 yılında plak satışlarının Kıymetli bir kısmını oluşturdu. Luminate’in Yıl sonu satış raporuna nazaran, Taylor Swift geçen Yıl Biricik başına neredeyse 1,7 milyon plak satarak en Fazla satan sanatçı oldu. Bu sayı, Harry Styles (719.000 satış) ve The Beatles‘ın (553.000 satış) toplamından daha fazla.

Plak etkileyici bir Geri dönüş yapmış olsa da, müzikte akış servisleri hala üstünlüğünü koruyor. RIAA raporuna nazaran Spotify ve Apple Music üzere müzik yayın hizmetleri 2022 yılında Yekün müzik gelirlerinin yüzde 84’ünü oluşturdu ve bir evvelki yıla kıyasla yüzde 7’lik bir artışla 13,3 milyar dolar üzere rekor bir düzeye ulaştı. Lakin bir periyoda damga vuran dijital indirme satışları düşmeye devam ediyor. Format, 2021’de esasen yüzde 12 oranında düşmüşken, bu Yıl yüzde 20 oranında düşerek 495 milyon dolara geriledi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir