sosyalambar.com | Sosyal Medya Rehberi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. RAM’ler, yeni teknoloji sayesinde yakın gelecekte SSD’lerin yerini alabilir mi?

RAM’ler, yeni teknoloji sayesinde yakın gelecekte SSD’lerin yerini alabilir mi?

admin admin -
11 0

On yıldan Çok bir müddettir sessiz bir formda çalışmalarını sürdüren bir Japon hafıza teşebbüsü, Aka bir tez ile gündemde. Neo Semiconductor, 3D X-DRAM ismi verilen bir teknoloji kullanarak var 16Gbit DRAM’den 8 kat daha ağır olan DRAM çipleri üretmek istediğini duyurdu.

Adından da iddia edilebileceği üzere, Yekün 230 katman kullanılması planlanıyor ve bu, 128Gbit DRAM çipine ulaşmaya Yardımcı olacak. Karşılaştırma yapmak gerekirse, Samsung, 2023’te 1 TB hafıza modülleriyle 32 Gbit DDR5 DRAM çipini piyasaya sürmeyi hedefliyor.

Şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Andy Hsu tarafından yapılacak açıklamaya nazaran, teknolojiyi DRAM üreticilerine (Micron, Samsung Semi, SK Hynix, Kingston Technology) lisanslamak için yapılan görüşmeler Olumlu sonuçlanırsa birinci prototiplerin önümüzdeki Yıl sunulması bekleniyor.

3D X-DRAM, 3D NAND’a emsal formda, hafıza yoğunluklarının katlanarak artması ile 2024’ten Evvel 1 Tb’ye ulaşmasını sağlayabilir. İzafi olarak küçük bir gelişme olduğu söylenebilecek bir şekilde DRAM sanayisinin 4 Gb’den 16 Gb hafıza çiplerine geçmesi on yıldan Çok sürmüştü.

Bellek modülleri, seçeneklerin alt ucunda izafî olarak ucuz olsa da, en üst noktalara bakıldığında neredeyse inanılmaz derecede kıymetli olduklarını görebilirsiniz. Piyasadaki azamî hafıza boyutu olan Biricik bir 256 GB DDR4 sunucu RAM modülü, yaklaşık 2.500 ABD dolarına (veya GB başına 10 ABD dolarına) satılıyor. Karşılaştırıldığında, 32 GB RAM’i 60 dolardan daha düşük bir fiyata (veya GB başına 2 dolardan daha az) alabilirsiniz.

Neo’nun teknoloji tahlili, hafıza maliyetini, 3D NAND’ın sert Vaziyet depolama için yaptığı kadar Kıymetli ölçüde azaltabilir. Tahlili daha da cazip kılan bir diğer özelliği, katmanlamayı elde etmek için 3D NAND’a benzeyen, var üretim tekniklerini kullanmasıdır.

LLM (Büyük lisan modelleri) kullanan makine tahsili yahut Yapay zeka (örneğin ChatGPT) üzere tanınan uygulamalar, Fazla Aka hafıza havuzlarına erişim gerektirir ve bunun hem mali açıdan hem de güç/gecikme açısından Kıymetli bir maliyeti vardır.

Intel 3D XPoint (veya Optane) teknolojisi sistem belleği ve SSD ortasındaki Tertip olarak kendine yer bulmayı başaramazken, bu teknolojinin nihayet kullanıcılara ulaşması biraz Vakit alabilir. Lakin bellek-depolama piramidini değiştirebilecek potansiyele sahip olduğu kesin.

Son kullanıcılar açısından bakıldığında, sistem depolamasının bir platoya ulaştığı düşünülürse, Irak bir gelecekte yalnızca RAM ile çalışan aygıtlar görmemiz Muhtemel olabilir. Bu türlü bir gelecek, genel olarak bilgi süreç ortamını ve Çağdaş işletim sistemlerinin çalışma formunu değiştirebilecek bir değişim yaratabilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir