“Robot musunuz?” sorusuna cevap veren teknoloji: CAPTCHA nedir, nasıl çalışır?

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar May 01, 2023 Yorum Yok

İnternette muhtemelen herkes, klasik bir “robot musunuz?” CAPTCHA testi ile karşılaşmış ve bu testi geçmiştir. “Bilgisayarları ve İnsanları Ayırmak için Büsbütün Otomatik genel Turing testi” yahut CAPTCHA’larda (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart), kullanıcılara onları robotlardan ayıran bir vazife verilir. Bu misyonlar rahatsız edici uzunluktan (trafik ışığı içeren bütün görselleri seçin gibi) neredeyse hiçbir şey yapmanızı gerektirmeyenlere (robot olmadığınızı doğrulamak için buraya tıklayın gibi) kadar pek Fazla farklı test bulunur. Kolaylıkları sebebiyle, Özellikle bu “lütfen tıklayın” misyonlarının ne kadar mantıklı olduğunu sorgulamış olabilirsiniz. Robotlar (veya botlar) bir kutuya tıklayamayacak kadar maharetsiz mi?

Botlar bu kadar yeteneksiz mi?

Bu sorunun en kısa yanıtı, Yalın bir halde “hayır, o kadar maharetsiz değiller.” İngiliz TV panel programı QI’ın tekrar yayılan bir görüntüsünde, testin aslında siz düğmeye basmadan Evvel davranışınızı incelediği açıklanıyor. Bu düğmeye basabilen botlar geliştirilmiş olsa da, normal insanların tıklamadan evvelki davranışlarını taklit etmekte zorlanıyorlar.

Siber Emniyet firması Cloudflare’ye nazaran test, kullanıcının imleci kutuya yanlışsız ilerlerken imlecin hareketini izliyor.

Cloudflare’in sitesinde “Bir insanın en direkt hareketi bile mikroskobik seviyede bir ölçü rastgeleliğe sahiptir: botların kolay kolay taklit edemediği Ufak bilinçsiz hareketler. İmlecin hareketi bu öngörülemezliğin bir kısmını içeriyorsa, test kullanıcının muhtemelen yasal olduğuna karar verir” deniliyor. İzah şöyle devam ediyor: “reCAPTCHA, kullanıcının bir bot olma ihtimalinin olup olmadığını anlamak için tarayıcı tarafından bir kullanıcı aygıtında depolanan çerezleri ve aygıtın geçmişini de kıymetlendirebilir.

Tanımlama bilgileri ve yakın geçmişiniz, bilgisayara sizin bir insan mı yoksa robot mu olduğunuzu söyleyebilir. QI sunucusu Sandi Toksvig, görüntüde “Örneğin, kutuyu işaretlemeden Evvel birkaç kedi görüntüsü izlediniz, Greta Thunberg ile ilgili bir tweet’i beğendiniz, sonra işe başlamadan Evvel Gmail hesabınızı Denetim ettiniz diyelim; bütün bunlar sizin bir insan olmanız gerektiğini düşünmelerine neden oluyor” diyor ve ekliyor: “Aslında ‘Ben robot değilim’i tıkladığınızda, siteye bilgilerinize bakması ve kendi ismine karar vermesi talimatını vermiş olursunuz.

Genellikle test, programı insan olduğunuz konusunda ikna etmek için kafidir, fakat bazen, Örneğin fare hareketinizin biraz Çok hisli olup olmadığını yahut göz atma geçmişinizin bir robotunki olup olmadığını anlamak için size alternatif captcha’lar verebilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir