Rusya, YouTube’un Ukrayna’da yaşanan savaşa yönelik kararlarına reaksiyon gösterdi, ceza tehdidinde bulundu

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Eki 27, 2022 Yorum Yok

İlk olarak The Washington Post tarafından bildirildiği üzere Rusya’nın bağlantı düzenleyicisi Roskomnadzor, belli “yasadışı” YouTube görüntülerini kaldırması tarafındaki talimatlara uymadığı için Google’ı cezalandırmakla tehdit etti. Roskomnadzor, Telegram’daki gönderisinin çeviri edilmiş bir sürümünde, teknoloji şirketini 8 milyon rubleye kadar ceza kesebileceği konusunda uyarıyor ve bu ölçü, tekrarlanan bir cürüm durumunda Google’ın yıllık gelirinin yüzde 20’sine yükselebilir.

Roskomnadzor, YouTube’un ülkenin Ukrayna’daki “özel askeri operasyonu” dediği olay hakkında “yanlış içeriğin yayılmasını desteklediğini” tez ediyor ve platformu Rus ordusunu “itibarsızlaştırmakla” suçluyor. Ayrıyeten YouTube’un “Rus askerlerine karşı şiddet hareketleri gerçekleştirme çağrıları” içeren “aşırılıkçı” içeriğe konut sahipliği yaptığını söylüyor.

Roskomnadzor’un hangi görüntülerden bahsettiği tam olarak belirli değil, fakat muhtemelen bu ayın başlarında bağlantı düzenleyicisi tarafından yapılan bir şikayetle ilgili olduğunu kestirim edebiliriz. Roskomnadzor, 18 Mart tarihinde YouTube’dan Rus ve Belarus demiryollarının yıkımını desteklediğini söylediği reklamları kaldırmasını istemişti. Bir basın açıklamasında, “YouTube idaresinin aksiyonları terörist niteliktedir ve Rus vatandaşlarının ömrünü ve sıhhatini tehdit etmektedir” yazmaktaydı. “Roskomnadzor, bu cins reklam kampanyalarına kategorik olarak karşı çıkıyor ve Google LLC’nin mümkün olan en kısa müddette Rus aykırısı görüntü yayınlamayı durdurmasını kural koşuyor.

YouTube, ülkenin Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde Rusya’ya karşı şimdiden bir dizi karar aldı. Platform, siyasetlerini RT’ye ve başka Rus devlet takviyeli medya kuruluşlarına ilişkin kanallara gelir sağlamayacak formda değiştirdi ve bu kanallar tarafından yayınlanan görüntülere erişimi engelledi. Bloomberg’in bir haberine nazaran YouTube, geçtiğimiz hafta Ukrayna’daki savaşı “kurtuluş görevi” olarak nitelendiren iki görüntü (daha sonra bu görüntüler kaldırıldı) yayınladıktan sonra Rusya’nın askeri hesabını da askıya aldı. Bloomberg, Rusya Savunma Bakanlığı ile ilişkili bir YouTube kanalını da yasakladığını söyledi.

Facebook ve Instagram da, Rus hükümeti tarafından yönetilen medya kuruluşlarını platformdan çıkarmak için emsal aksiyonlarda bulundu. Her iki toplumsal hizmet de muhakkak ülkelerdeki kullanıcıların Rus askerlerine karşı şiddet daveti yapmasına müsaade vermeye başladı ve bu, Rusya’nın iki siteyi “aşırılıkçı faaliyetler” nedeniyle büsbütün yasaklamasına yol açtı.

Google’ın Roskomnadzor’un tehditlerine karşılık verip vermediği ise şimdi aşikâr değil.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir