Samsung’un gelir raporları yayınlandı, Koreli şirket 8 yılın dibini gördü

Reklam Ajansları, SMM Paneller Şub 01, 2023 Yorum Yok

Samsung, 2022 yılı 4. çeyrek ve 2022 mali yılı son sonuçlarını yayınladı. Şirketin karı sekiz yılın en düşük düzeyinde gözükürken, neden olarak, devam eden global ekonomik gerileme, artan maliyetler ve akıllı telefonlara ve öteki tüketici elektroniğine olan talebin azalması gösterildi.

Samsung Electronics’in geliri, 31 Aralık 2022’de sona eren çeyrekte 70,46 trilyon KRW (yaklaşık 57,21 milyar dolar) oldu ve bu, 2021’in 4. çeyreğine kıyasla %8 düşüş manasına geliyor. Şirketin işletme karı, ise 2021’in 4. çeyreğine kıyasla %69 düşüşle 4,31 trilyon KRW (yaklaşık 3,5 milyar dolar) oldu. Şirketin 2022 yıllık geliri yüksek bir düzeye ulaşarak 302,23 trilyon KRW’a (yaklaşık 245 milyar dolar) çıkmış olsa da, tüm Yıl karı yalnızca 43,38 trilyon KRW (yaklaşık 35,22 milyar $) oldu.

Samsung’un çip kısmı olan Samsung DS birden fazla Vakit şirketin gelirine en Aka katkıyı sağlarken, Üzücü bir çeyrek geçirdi. COVID-19 salgını sırasında şirket, akıllı telefonlarda, tabletlerde, dizüstü bilgisayarlarda, PC’lerde, oyun konsollarında, giyilebilir aygıtlarda, TV’lerde ve hatta sunucularda kullanılan DRAM ve NAND depolama üzere yarı iletken çiplerin satışında rekor kıran sayılara ulaşmıştı. Fakat yüksek enflasyon, yükselen nema oranları, devam eden ekonomik sakinlik ve jeopolitik tansiyonlar nedeniyle bu tüketici elektroniği aygıtlarına olan talep keskin bir biçimde düştü. İşletmeler maliyetleri düşürmeye başladı, bu da daha düşük çip satışlarına ve daha düşük çip fiyatlarına neden oldu.

Benzer bir formda, Samsung’un öbür kısımları olan System LSI (kamera sensörleri, akıllı telefon ve araba işlemcileri üretimi) ve Samsung DX (tüketici elektroniği) de Üzücü bir çeyrek geçirdi. Lakin Samsung Foundry (çip üretimi bölümü), 4nm ve 5nm çipleri ile Yıl geneli satışlarda rekor sayılara ulaşarak hasarı biraz olsun karşılamayı başardı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir