Spotify, yapay zeka tarafından üretilen binlerce şarkıyı, ihlaller sebebiyle kaldırdı

Reklam Ajansları, SMM Paneller May 10, 2023 Yorum Yok

Spotify’ın, üretken AI şirketi Boomy’ye ilişkin on binlerce parçayı hizmetten kaldırdığı bildiriliyor. Müzik akışı platformlarında AI tarafından üretilen içeriğin süratle çoğaldığını vurgulayan bir halde Spotify, firmanın ​​sistemleri tarafından oluşturulan müziklerin yüzde yedisini kaldırdığını söylüyor.

Universal Music’in Spotify’a ve diğer Aka hizmetlere, Boomy’nin müziklerinde kuşkulu akış aktifliği tespit ettiğini söylediği bildirildi. Yani, dinleyici sayılarını artırmak ve yükleyiciler için haksız gelir elde etmek için botların kullanıldığına dair kuşkular bulunuyordu.

Bazı Boomy modüllerini kaldırdığını doğrulayan Spotify, Insider’a “Yapay akış, Spotify’ın hizmetimizde ortadan kaldırmak için çalıştığı uzun müddettir devam eden, kesim çapında bir sorundur” dedi ve devam etti: “Potansiyel akış manipülasyonu olaylarını belirlediğimizde yahut bu durumlarla ilgili İkaz aldığımızda, akış sayılarının kaldırılmasını ve telif fiyatlarının alıkonulmasını içerebilecek aksiyonlarda bulunarak tesirlerini hafifletiyoruz. Bu, dürüst, çalışkan sanatkarlar için telif hakkı ödemelerini müdafaamızı sağlıyor.

Universal Music’in dijital baş sorumlusu Michael Nash, Spotify’ın Boomy’nin modüllerini kaldırdığını birinci olarak bildiren Financial Times ile yaptığı görüşmede, “ortaklarımızın platformlarındaki izleme yahut Faaliyet konusunda dikkatli olduklarını görmemiz, (şirketimiz için) her Vakit cüret verici oluyor” dedi.

Yapay zeka tarafından üretilen müzik modülleri, geçtiğimiz ay Drake ve The Weeknd’in vokallerini içeriyor üzere görünen bir müziğin viral olmasının ardından manşetlere çıktı. Her iki sanatçıyı da temsil eden Universal Music Group, üretken AI sistemlerini eğitmek için ikilinin seslerini kullanmanın “sözleşmelerin ihlali ve telif hakkı yasasının ihlali” olduğunu belirtti. Hem Spotify hem de Apple Music, şarkıyı kütüphanelerinden kaldırdı.

Müzik kesimine Yapay zeka tehdidi

Müzik sanayisinin önde gelen isimleri, AI tarafından üretilen kesimlerin kapsayıcı tesiri hakkında ihtarda bulunurken, dinleyici sayılarını artırmak ve akış hizmetlerinin telif fiyatı ödemek için kullandığı yollardan Nakit çekmek için botları kullanan şirket ve şahıslara de dikkat çekiyor.

2021 yılında çalışmalarına başlayan Boomy, insanların metin girişlerine nazaran müzik üretmesini sağlıyor. Şirket, hafta sonu yaptığı açıklamada, “Boomy sanatkarlarının yeni yapıtlarını Spotify’a iletilmesi için küratörlüğünün tekrar etkinleştirildiğini” söyledi.

Boomy, kullanıcılarının “14.554.448 müzik yarattığını” yahut dünyadaki kayıtlı müziğinin yüzde 14’ünden biraz daha azını oluşturduğunu söylüyor. Web sitesi, kullanıcıların saniyeler içinde Özgün müzikler oluşturabileceklerini, akabinde bunları akış platformlarına yükleyebileceklerini ve beşerler dinlediğinde ödeme alabileceklerini belirtiyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir