Telefonum neden yavaş çalışıyor? Cevabı bu işin uzmanından dinleyin

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar May 05, 2023 Yorum Yok

Eski cep telefonlarını yenileme konusunda uzmanlaşmış bir teknik tamir uzmanına nazaran, birçok insan telefonların yavaş çalışmasının en Değerli nedenlerini görmezden geliyor. BackMarket.com’da kıdemli yenileme operasyonları müdürü Kewin Charron, telefonunuzun neden yavaş çalışabileceğine dair tekliflerini özetledi.

Charron’a nazaran, öncelikle birçok uygulamanın arka planda “gizlice” çalıştığını ve aygıtınızı yavaşlatabileceğini unutmamanız lazım. Ayrıyeten birden fazla kullanıcının büsbütün farkında olmadığı bir sıra pil optimizasyon özelliği bulunuyor. Neyse ki, hem iOS hem de Android’de pili ağır kullanan uygulamaları kapatmak ve birkaç Yalın ayar değişikliğiyle telefonunuzu optimize etmek kolay.

Arka planda çalışan uygulamalar

Charron’un söylediği üzere “Telefonlarımızın artan bilgi süreç gücü, indirilebilecek uygulamaların sayısındaki artışla birleştiğinde, bugün telefon kullanıcılarının her zamankinden daha Çok uygulama kullandığı manasına geliyor.” Charron, uygulamaların arka planda çalışarak telefonunuzun RAM’ini ve CPU’sunu tüketebileceğini ve bütün aygıtı yavaşlatabileceğini belirtiyor. Kullanıcılar, çoklukla bu uygulamaların çalıştıklarını hiç ayrım etmiyorlar.

Bunu Denetim altına almak için, telefonunuzun ayarlar menüsünü ziyaret ederek hangi uygulamaların arka planda çalışmaya müsaadeleri olduğunu belirlemeniz gerekiyor.

Charron, “hem iPhone hem de Android kullanıcıları, arka planda çalışan uygulamaları otomatik olarak Denetim etmek ve durdurmak için ayarlarını yapabilir” diyor ve devam ediyor: “Apple kullanıcıları için Ayarlar > genel > arka Planda Uygulama Yenileme’ye gidin ve arka Planda Uygulama Yenilemeyi büsbütün durdurmak için Wi-Fi, Wi-Fi ve Hücresel Data yahut Kapalı’yı seçin.

Android kullanıcıları için de benzeri bir halde, arka planda hangi uygulamaların çalıştığını görmek için ‘Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri > Çalışan Hizmetler’e gidin. Akabinde Ayarlar > Uygulamalar’a giderek, durdurmak istediğiniz bir uygulamayı seçip Zorla Durdur’a dokunarak bu uygulamaları kapatabilirsiniz.

Charron, “Bunun telefon suratı üzerinde Çabucak bir tesiri olacaktır” diyor.

BackMarket.com’da kıdemli yenileme operasyonları müdürü Kewin Charron

Depolama alanının dolması

Bir telefonun yavaş çalışmasının öteki bir klasik nedeni, telefonun depolama alanının neredeyse dolmasıdır. Bu, telefonun kullanmak için daha az Meydan olduğu manasına gelir, bu da çalışmasını yavaşlatabilir.

Charron “Telefonlar, uygulamaların aygıtınızda meselesiz çalışmasını sağlayan önbellek ve süreksiz belgeleri depolamak için kullanılabilir depolamanın yaklaşık yüzde 10’una gereksinim duyar. Kullanılabilir depolama alanına sahip olmak, telefonun yazılımını aktüel tutabileceğiniz manasına da gelir” diyor.

Charron, telefonunuzda yer açmak için eski uygulamaları kaldırmanızı (özellikle oyunlar Fazla Çok Meydan kullanır) ve görüntüleri silmenizi yahut bulut depolamaya taşımanızı öneriyor.

Pil sorunları

Charron, telefonun yavaş çalışmasının bir öteki yaygın nedeninin pil sıkıntıları olduğunu söylüyor. Daha yeni piller bile, Özellikle Fazla kullanılmışlarsa arızalanabilir ve telefonunuzun ekranında her Vakit pilinizin gerçek pahalarını göremeyebilirsiniz.

Charron, en nihayet işletim sistemiyle güncellenmiş bir iPhone 6 yahut sonraki bir sürümüne sahipseniz, pilinizin yüzde 0 ile 100 ortasında bir yerde bulunacak azamî kapasitesini görüntülemek için Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı’nı tıklayabileceğinizi belirtiyor. Tipik bir Apple pili, Özgün kapasitesinin yüzde 80’ini korumalıdır. Pil yaşlandıkça bu yüzde düşebilir ve bu da pilin artık Fazla Çok şarj tutamamasına neden olur.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir