Telefonunuz sizi dinliyor mu? Ne yazık ki dinlemeye bile ihtiyaçları yok!

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Nis 22, 2023 Yorum Yok

Muhtemelen hepimiz ne yesek diye konuşurken yahut çevremizdekilerle tatil planı yaparken, tam da konuştuğumuz mevzu ile ilgili telefonumuzda bir bildiri yahut reklam görmüşüzdür. Bu “rastlantılar” arttıkça, doğal olarak, telefonlarımızın bizi gizlice dinlediklerine dair teoriler de artıyor.

Ancak emin olun, bu reklamları almanızın nedeni telefonunuzun sizi dinlemesi değil. Çünkü sizi dinlemesine gerek yok ve esasen sizin müsaadenizle gereğinden Çok bilgi alıyor.

Benzer bir olay, Twitter’da neden diş macunu reklamları aldığına dair açıklamasını Instagram’da paylaşılan Robert G. Reeve‘in de başına geldi. Zımnilik teknolojisi uzmanı, annesinin konutunda bir hafta kaldıktan sonra, marka hakkında hiç konuşmamasına yahut Google’da arama yapmamasına karşın, kullandığı bir diş macunu markası için Özel reklamlar almaya başladığını anlattı.

Birkaç gönderiye bölünmüş açıklamasında, bütün akıllı telefon uygulamalarınızın telefonlarımızdan Aka ölçüde data topladığını ve veri toplayıcıların bunları bir ortaya getirmek için Nakit ödediğini belirtiyor.

Bu bilgilerin ortasında, Örneğin konumunuz, demografik bilgileriniz, eşsiz Aygıt kimliğiniz ve bir mağazada kullandığınız indirim kodu üzere şeylerin bulunduğu muazzam bir data kümesi yer alıyor.

Hizmet kaideleri ve zımnilik siyasetinde bütün bilgi paylaşım şartlarını kabul etmenizin akabinde, satın aldığınız yahut kaydolduğunuz her şeyin birbirine bağlanması mümkün. Fakat, telefonunuz nizamlı olarak Öbür bir telefonla tıpkı GPS pozisyonundaysa, bilgi toplayıcılar bunu da dikkate alıyor.

Ardından, sistemli olarak bağlantı halinde olduğunuz şahısların ağını yine oluşturmaya başlarlar ve reklam verenler, İlgi alanlarınız, satın alma ve tarama geçmişiniz ile etrafınızdaki şahıslar ortasında çapraz ilişki kurabilir.

Başka bir deyişle, aileniz, arkadaşlarınız ve hatta Amel arkadaşlarınız üzere etrafınızdaki insanlara nazaran size farklı reklamlar göstermeye başlar.

Bu yüzden, sizin ferdî olarak ilginiz olmasa da, o esere İlgi duyabilecek birini tanıdığınızı ve tertipli bağlantı halinde olduğunuzu bildiği için size bu reklamları gösteriyorlar. Yani, aslında telefonlarımıza Fazla düşünmeden verdiğimiz bilgiler, gerçek anda konuşmalarımızı dinleme yeteneğine nazaran Fazla daha ucuz ve Fazla daha güçlü.

Robert’in “defalarca çürütülmüş” bir “komplo teorisi” olduğunu söylediği biçimde toplumsal medya uygulamalarımız bizi “dinlemek” yerine, “sadece” attığınız adımdan yaptığınız alışverişe kadar pek Fazla farklı bilgiyi içeren, bir ortaya getirdikleri meta bilgileri karşılaştırıyor.

Apple’ın iOS 14 özelliği artık mikrofonunuz yahut kameranız her açıldığında bunu bilmenizi sağlıyor. Telefonunuzun mikrofonuna yakın vakitte erişildiğinde, ekranın sağ üst köşesinde Ufak turuncu bir nokta beliriyor. Kameranız kayıt yapıyorsa bu Fer yeşil yanıyor.

Uygulamalarınızın sizi dinleyemediğinden emin olmak istiyorsanız, ayarlar uygulamasını açın ve kapalılığa dokunun. Akabinde, mikrofona yahut kameraya tıklayın ve mikrofonu yahut kamerayı kullanmadığınız bütün uygulamalar için kapatın. Fikrinizi değiştirir ve müsaadesi Geri vermek isterseniz, tıpkı adımları uygulamanız ve seçimlerinizi açmanız kâfi.

Android kullanıcıları ise ferdî, saklılık ve Emniyet ve akabinde Uygulama İzinleri’ne dokunarak ayarlarınızda birebir adımları uygulayabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir