Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği’nin Yeni Merkezi Açıldı

Reklam Ajansları, SMM Paneller Oca 09, 2023 Yorum Yok

2020 yılında Ödeme ve taşınır Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Nakit Kuruluşları Hakkında kanun kararlarına nazaran kurulan Türkiye Ödeme ve Elektronik Nakit Kuruluşları Birliği’nin (TÖDEB) yeni merkezinin açılışı, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Murat Zaman, BDDK reis Yardımcısı Muhammet Erişen ve TÖDEB üyelerinin iştirakiyle gerçekleşti.

“Finansal bölümün önümüzdeki periyotta bütün aktörleriyle daha güzele gerçek gideceğine inancım hakikaten Fazla güçlü. Değerli, kritik vakitleri da inşallah atlattık” diyen Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Murat Vakit, aktiflikte gerçekleştirdiği konuşmasında finteklerin değerine işaret ederek, “Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak finteklerle ilgili görüşümüz kısaca şu; geliştirilmesi için elimizden ne geliyorsa yapmak zorundayız. Ne muhtaçlıkları varsa mevzuat çerçevesinde gidermek için çalışmalıyız. İnşallah önümüzdeki devirde Amel birliğimiz daha da artacaktır,” diye konuştu.

“Finansal sistemde oyuncu çeşitliliğinin artmasından memnuniyet duyuyoruz”

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) reis Yardımcısı Muhammet Erişen de bankalar finans kesiminin en önde gelen aktörleri olsa da banka dışı kuruluşların da finansal sistemde üstlendikleri rolün, icra ettikleri faaliyetlerin gerek finans bölümü gerekse de dijitalleşen dünya için Fazla Kıymetli olduğunu ve bunu yakından takip ettiklerini söyledi.

Erişen, “Hali hazırda finansal sistemde oyuncu çeşitliliğinin artıyor olmasından da Tekrar Kurum olarak memnuniyet duyuyoruz. Birbirinden Müstakil üzere görünse de finans bölümü için bütün aktörlerin Amel birliğinin Fazla Değerli olduğunu ve aslında bütün aktörlerin birbirleriyle kontaklı ve birbirlerini takviyeler nitelikte olması gerektiğini ayrıyeten vurgulamak isterim. Biz Kurum olarak başta bankacılık bölümümüz ve düzenleme alanımızdaki şirketler olmak üzere bütün kuruluşlarla Amel birliği ve eş güdüm içerisinde olduğumuzu ve her mevzuda sizlere kapılarımızın Aleni olduğunu Anlatım etmek isterim.” tabirini kullandı.

“Kamu otoriteleriyle Aleni bağlantı ve aktif uyum odağımızdaydı”

Açılış kapsamında yaptığı konuşmada Birliğin faaliyetleri ve istikbal Devre maksatlarıyla ilgili bilgiler veren TÖDEB Yönetim Konseyi Lideri Ufuk Bilgetekin, “2022 yılı, mevzuat değişikliklerinin ağır olduğu, kesimimizin yeni mevzuatlara ahenginin Ehemmiyet arz ettiği bir Devre oldu. Münasebetiyle Birlik olarak, halk otoriteleriyle Aleni bağlantı ve faal uyum kurulmasını odağımızda tuttuk. Bundan sonraki süreçte de yeni mevzuatlar kapsamında doğabilecek ihtiyaçların karşılanmasına ve uygulamada karşılaşılabilecek aksamaların giderilmesine yönelik tahlil tekliflerinin geliştirilmesi noktasında üyelerimiz ile Birlikte çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

“TVTS, paydaşımıza yatırım ve prestij açısından değer katacak”

Birliğin genel ve istatistiki bilgileri toplama ve nizamlı olarak kamuya İzah yetkisi kapsamında elektronik raporlama altyapısı TÖDEB Bilgi Transfer Sistemi’ni (TVTS) oluşturduklarını belirten Bilgetekin, “Ödeme ve elektronik Nakit kuruluşları hakkında kamuoyunu aydınlatmanın ve dalımızın büyüklüğünü paylaşmanın her bir paydaşımıza gerek yatırım gerekse prestij açısından değer katacağına inanıyoruz. TVTS yılın nihayet çeyreğinde canlıya alındı. Yakın bir mühlet sonunda bölümümüze ait istatistiki dataları kamuoyu ile paylaşmayı planlıyoruz” tabirlerini kullandı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir