Twitter, Suudi bir muhalifin kaçırılıp işkence görmesine yol açtığı iddiasıyla dava edildi

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar May 21, 2023 Yorum Yok

Aralık 2022’de eski Twitter çalışanı Ahmad Abouammo, web sitesini kullanan muhaliflerle ilgili hisli hesap bilgileri karşılığında Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’dan rüşvet almaktan hatalı bulunmuştu. Şimdiyse, Suudi Arabistan’ı eleştiren bir Twitter hesabını işlettiği için kaçırıldığı ve azap gördüğü sav edilen Abdulrahman al-Sadhan’ın kız kardeşi, çalışanlarının kardeşinin kimliğini ifşa etmesine müsaade verdiği için Twitter’ı maddeyi çiğnemekle suçlayarak yeni bir dava açtı.

Areej al-Sadhan, Şantajcıların Tesirindeki ve Yolsuzluk Yapan Örgütler (RICO) yasası uyarınca kendisi ve erkek kardeşi ismine şikayette bulundu. Kardeşi Abdulrahman, teröre dayanak vermekten 20 Yıl mahpus cezasına çarptırılmıştı. Areej şikayetinde Twitter’ı kardeşinin kimlik bilgilerini Suudi Arabistan hükümetine vererek yasanın kurallarını ve şartlarını açıkça ihlal etmekle suçluyor. Açıklamasına devam ederek “Bu, her Twitter kullanıcısını riske atıyor. Sonuç olarak, Suudi Arabistan, sadece Twitter hesabında Suudi baskısını eleştirdiği için kardeşimi kaçırdı, azap yaptı, mahpusa attı ve – Düzmece bir yargılamanın akabinde – 20 Yıl mahpus cezasına çarptırdı” diyor. Suudi hükümeti, görünüşe nazaran Abdulrahman’ın hayatta olup olmadığı hakkında hiçbir fikri olmayan ailesiyle temas kurmasını da engelliyor.

Dava evrakı, Abouammo ve Ali Alzabarah isimli Öbür bir eski Twitter çalışanının 2015 yılında gizli Twitter kullanıcı bilgilerine 30.892 Sefer eriştiğini belirtiyor. Daha sonra Suudi Arabistan’a kullanıcı isimleri, doğum tarihleri, Aygıt tanımlayıcıları, telefon numaraları, IP adresleri ve kullanıcı hesaplarıyla bağlı Celse IP geçmişleri iç olmak üzere 6.000 Twitter kullanıcı hesabı hakkında tanımlayıcı bilgiler verdiğini argüman ediyor.

Twitter muhtemelen Suudi Arabistan’ın casusluk faaliyetlerini onaylamadığını yahut farkında olmadığını söyleyerek kendini savunacak olsa da, davada ayrıyeten ABD istihbarat teşkilatlarının Twitter’ı 2015 yılının sonlarında Alzabarah’ın Suudi Arabistan’a kullanıcı bilgilerini verdiği konusunda uyardığını da belirtiyor. Dava müracaatında, bu ihtardan altı ay sonra, o vakitler Twitter’ın CEO’su olan Jack Dorsey’in ”[Suudi Arabistan’ın] Kötü emelli faaliyetlerini ve Çeşitli cürümlerini Fazla uygun bilmesine rağmen” Muhammed bin Salman ile görüştüğü yazıyor.

Washington Post’un belirttiği üzere Twitter, Suudi Arabistan’ın web sitesindeki casusluk faaliyetleriyle ilgili farklı iki davayla daha karşılaştı. Bu davalardan biri, 2015’teki bilgi sızıntısı ile davacının ailesinin ve arkadaşlarının mahpusa girmesine yol açan telefonunun hack’lenmesi ortasında ilişki kuramadığı için üç Yıl sonra Geri çekildi.

Bu ortada Suudi Arabistan, Twitter’da casusluk yapan Biricik ülke de değil. Daha sonra şirketin davranışını açığa vuran Twitter’ın eski Emniyet şefi Peiter Zatko, geçtiğimiz Yıl yaptığı açıklamada şirketin takımlı çalışanları ortasında Çin istihbarat casuslarının bulunduğu konusunda uyarıldığını söylemişti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir