Twitter’daki Elon Musk kaosu, rakibi Mastodon’u “uçurmaya” devam ediyor

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Oca 09, 2023 Yorum Yok

Merkezi olmayan toplumsal medya platformu Mastodon nihayet vakitlerde Kıymetli bir popülerlik kazandı. Kurucusu ve baş geliştiricisi Eugen Rechko‘nun yeni bir blog gönderisine nazaran toplumsal medya platformunun kullanıcı tabanı, aylık 300.000 faal kullanıcıdan, Ekim ve Kasım ayları ortasında 2,5 milyona sıçradı. Bu Vakit aralığı, tıpkı vakitte Amel adamı Elon Musk’ın Twitter’ı satın aldığı periyoda denk geliyor.

Rochko, blogunda Mastodon ve öbür toplumsal ağların ilişkilerinin Twitter’da paylaşılmasına yönelik – artık geçerli olmayan – yasaklardan da bahsetti. Rochko, “Bu, merkezi platformların, toplumsal grafiğinizi rehin tutarken söyleyebilecekleriniz ve söyleyemeyecekleriniz konusunda keyfi ve haksız hudutlar getirebileceğinin net bir hatırlatıcısıdır” dedi ve devam etti: “Mastodon’da, siz ve takipçileriniz ortasında bir aracı olması gerekmediğine ve Özellikle gazetecilerin ve devlet kurumlarının halka ulaşmak için Özel bir platforma güvenmemeleri gerektiğine inanıyoruz.

Ayrıca Mastodon’un fiyatsız ve Aleni kaynaklı yazılımının, herkesin büsbütün kendi altyapısında ve kendi denetimi altında bir toplumsal medya platformu çalıştırmasını sağladığını da belirtti: “Bu, sadece Alman hükümeti yahut Avrupa Kurulu üzere kuruluşların, birçok farklı Mastodon sunucusunda binlerce takipçisine dağıtılan Kıymetli bilgileri yayınladıkları kendi Mastodon sunucularını çalıştırmalarına müsaade vermekle kalmıyor, tıpkı vakitte size bir telefon, internet yahut e-posta sağlayıcısını seçtiğiniz üzere bir toplumsal medya sağlayıcısı seçme ve takipçilerinizi korurken birinden başkasına geçme özgürlüğünü de sunuyor.

Twitter’daki Elon Musk kaosunun akabinde Aka bir büyüme gören Biricik toplumsal medya platformu Mastodon da değil. SensorTower’ın bildirdiğine nazaran, Tumblr kısa müddet Evvel ABD’de %96 ve dünya çapında %77 oranında bir benimsenme artışı gördü. Ayrıyeten Hive, yaklaşık bir ay Evvel bir milyon kullanıcıya ulaştı.

Rochko, Mastodon’un geleceği konusunda optimist olduğunu da kelamlarına ekliyor: “Basın özgürlüğünün işleyen bir demokrasi için mutlaka Gerekli olduğunu anladığımız için, Mastodon’un büyüyüp dünya genelindeki haber merkezlerinde bilinen bir İsim haline geldiğini görmekten heyecan duyuyoruz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir