Ultra zenginler diğer insanlardan daha mı akıllı? Yeni araştırma tam tersini söylüyor

Reklam Ajansları, SMM Paneller Şub 07, 2023 Yorum Yok

Pek Fazla kişi, en Varlıklı yüzde 10’luk kısmın, kendilerinden daha az varlıklı insanlardan Değerli ölçüde daha zeki yahut daha çalışkan olduğuna inanıyor. Bilhassa, kimilerinin hayatın her alanında rehberlik için milyarderleri takip ettiği bilinen bir gerçek.

Yeni bir çalışma, en zenginlerin nitekim daha zeki olup olmadıkları sorusunun karşılığının hayır olduğunu öneriyor. Üst düzeylere ulaşmadan Evvel muvaffakiyet ve zeka ortasında bir ölçü korelasyon olmasına karşın, seçkinler zeka Laf konusu olduğunda aslında bizlerden farklı olmayabilir.

Yaklaşık 60.000 erkek üzerinde yapılan bir araştırmaya nazaran, yılda 60.000 Avro’nun (64.000 Dolar) üzerine çıkana kadar zeka ve fiyat ortasında kuvvetli bir ilgi bulunuyor. Lakin bu noktanın üzerinde bu ilgi neredeyse ihmal edilebilir hale geliyor. Etkileyici bir biçimde, birinci yüzde 1’dekilerin potansiyel olarak arkalarındakilere nazaran daha az zeki olduğu da söyleniyor. Bu da ultra muvaffakiyetin büsbütün farklı bir şeyden kaynaklanabileceğini gösteriyor.

Önceki literatür, zekayı ekonomik muvaffakiyet ile ilişkilendiriyordu. Fakat en Fazla kazananların birbirleri ile mukayeseli yeteneklerini incelemiyordu. Araştırmacılar, bilişsel puanları ve işgücü bilgileri var olan vazifeye çağrılmış İsveç askerlerinden alınan datalara bakarak bu bağlantıyı incelemeye çalıştılar. Toplamda, 40 ıslak civarında yaklaşık 59.400 erkek, 11 yıllık işgücü piyasası bilgilerinin yanı Dizi gençken alınan bir sıra bilişsel, fizikî ve ruhsal test puanları kullanılarak takip edildi. Bu testler, rastgele bir temas aramak için 35-45 yaşları ortasındaki maaşları ve Amel “prestijleri” ile karşılaştırıldı.

Sonuçlar, bilişsel Yetenek arttıkça fiyat ve itibarda bir artışın beklendiğini, ancak fiyatlar en üst düzeye ulaşırken bir plato oluştuğunu gösterdi. Yılda 60.000 Avro hududundan sonra, bunun altında ve üstünde kazananlar ortasında rastgele bir Yetenek farkı kalmadı ve zeka 70 itibarın (doktorlar, avukatlar, gibi) üzerine çıkmadı. Ayrıyeten, bilişsel Yetenek testlerinde en üst yüzde 1’lik dilimin, altlarındaki gelir seviyesindekilere nazaran biraz daha Üzücü puan aldığını da buldular.

Bu, daha Çok zekanın bir kişinin daha yüksek düzeylere ulaşmasına Yardımcı olmasına karşın, son nakdî muvaffakiyet Laf konusu olduğunda, muhtemelen Fazla az rol oynadığını ve çok yüksek maaş alanların aslında daha az akıllı olabileceğini gösteriyor.

Çalışma, Özellikle örneklemdeki çeşitliliğin olmaması nedeniyle birkaç farklı sınırlamaya sahip. Tahlilin sadece erkeklerle sınırlanmış olması, sonuçların daha geniş popülasyona uyarlanma ihtimalini azaltıyor ve muharrirler daha Türlü örneklemlerle daha Çok araştırma yapılmasının gerekliliğini belirtiyor.

Yine de bu araştırma, gerçek bir rol model arıyorsanız, parayı rehber olarak kullanmanın pek güzel bir seçenek olmayabileceğini gösteriyor.

Çalışma European Sociological Review üzerinde yayınlandı…

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir