Web Sayfalarında Müzik ve Animasyon

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Eki 27, 2022 Yorum Yok

İnternette bir sayfadan öbür sayfaya sörf yaparken, o ana kadar ziyaret ettiklerinizden çok farklı bir site ile karşılaşabilirsiniz. Rengarenk ve hareketli görsel öğelerin ses ve müzikle desteklendiği bu tip siteler, ziyaretçilerine daha güzel vakit geçirtmek konusunda son derece iddialılar.

Bu stil bir site ile karşılaştığınızda, sayfaların tamamında yahut bir kısmında “Flash” ismi verilen programdan yararlanıldığına emin olabilirsiniz. Birden fazla kere Macromedia’nın Flash programıyla, bazen de alternatif programlarla hazırlanan bu tip interaktif sayfalara, şimdiki web sitelerinde sıkça rastlanmaktadır. Standart bir web sayfası, HTML (HyperText Markup Language) ismi verilen kolay bir programlama lisanının yardımıyla hazırlanırlar. Bu tip bir sayfayı hazırlamak için Not Defteri programı içerisinde gerekli kodları elle yazmanız gerekir. İleri seviyede HTML bilgisine sahip olmanızı gerektiren bu seçenek dışında, HTML bilgisine sahip olmadan web sayfaları hazırlamanıza yardım eden seçenekler de mevcuttur. Kısaca WYSIWYG (What You See Is What You Get) olarak bilinen bu programlar; çok kolay süreçler sonucunda, motamot Word ile bir evrak hazırlıyormuşçasına, web sayfaları hazırlamanıza yardımcı olur. Bu programları kullanırken, en ufak bir HTML bilgisine sahip olmanıza gerek yoktur.

Tam da bu noktada, kıymetli bir mevzuya açıklık getirmek uygun olacaktır. Web sayfalarına hareket ve ses getiren Flash programı, asla HTML lisanına bir alternatif olarak değerlendirilmemelidir. Flash öğeleri çeşitli programlar yardımıyla hazırlandıktan sonra, standart HTML web sayfalarının içerisine eklenirler. Öbür bir deyişle, hareketli öğeleri hazırlamak için kullanılan Flash programının da WYSIWYG temeline dayandığı söylenebilir. Kendi Flash öğelerinizi nasıl hazırlayabileceğinizi öğrenmeden evvel, Flash’ın tam olarak ne manaya geldiğini öğrenmeniz daha mantıklı olacaktır.

Flash Nedir?

FLASH NEDİR?

Flash, Macromedia firması tarafından geliştirilmiş, vektörel grafik mantığına dayalı bir teknolojidir. Bu teknolojiyi hayata geçirmenize yardımcı olan resmi programın ismi da Macromedia Flash’tır. Birinci bakışta grafik editörlerine çok benzeyen bu program, interaktif web sayfaları hazırlamak için muhtaçlık duyabileceğiniz çok sayıda araca sahiptir. Her bir sürümünde daha fazla özellik sunan program, Macromedia Flash MX 2004 ismini taşıyan en son sürümde, sunucu tabanlı uygulamaların hazırlanmasına bile İmkan tanımaktadır.

Flash MX yahut alternatif programlar yardımıyla hazırlanan Flash öğelerinin muhakkak başlı özellikleri bulunmaktadır. Bu özelliklerin başında, internet standartları için yüksek kalitedeki fotoğrafların, animasyonların ve seslerin çok küçük evrak boyutlarıyla web sayfalarına yerleştirilebilmesi gelir. Elhasıl, sayfa yüklenme müddetlerinde bir değişiklik olmadan, daha kaliteli bir içeriğin sunulması Flash sayesinde mümkün olmaktadır.

Flash öğelerinin nasıl hazırlandığına dönecek olursak, Macromedia Flash ile hazırladığınız öğelerin “.FLA” uzantısıyla kaydedildiği belirtebilir. FLA belgeleri, hazırladığınız animasyonun tüm bilgilerini (katmanlar, fotoğraflar, metinler, kodlar gibi) ileride düzenlenebilecek formda saklar. Lakin ortaya çıkan sonucu internette yayınlamak istediğinizde, yepyeni FLA evrakını SWF evrak tipine dönüştürmeniz gerekecektir. SWF evrakları, daha evvelden de belirttiğimiz üzere, HTML belgeleriyle ilişkilendirilirler.

Yeni Başlayanlar İçin: SWF Dosyaları

Yeni başlayanlar için bir ölçü karmaşık olabilecek bu mevzu, şu formda de açıklanabilir: SWF evraklarının sayfaya eklenmeleri, bir fotoğraf evrakının web sayfasına yerleştirilmesinden çok da farklı değildir. Internet Explorer üzere bir web tarayıcısı içerisinden bu sayfayı yüklediğinizde, SWF evrakı da yüklenir ve yeri geldiğinde görüntülen meye başlanır. Buradaki temel nokta, süreçler sırasında web tarayıcınızın Flash öğelerini tanımasıdır. Bu da lakin Flash eklentisi (plug-in) sayesinde mümkün olabilir. Internet Explorer başta olmak üzere, aktüel web tarayıcılarının tamamına yakını Flash eklentisine sahiptir. Lakin bu eklentinin de vakitle güncellenmeye muhtaçlık duyduğu unutulmamalıdır.

Eğer bilgisayarınızda Flash eklentisi şurası değilse, içerisinde Flash öğeleri barındıran bir sayfayı ziyaret ettiğinizde ekranınıza sisteminizde Flash takviyesinin bulunmadığını ve bu eklentiyi fiyatsız olarak nereden indirebileceğinizi belirten bir ihtar bildirisi gelecektir. Bu iletisi takip ederek, çok kısa bir müddet içerisinde ve fiyatsız olarak Flash eklentisini sisteminize yükleyebilirsiniz.

Animasyon Tipleri

ANİMASYON TİPLERİ

Flash programı, animasyon hazırlarken size iki farklı seçenek sunar. İki seçeneğin birincisi, yıllardır çizgi sinema hazırlamak için kullanılan teknikten farklı değildir. Bu teknikte, animasyonu oluşturan kareler teker teker hazırlanır ve daha sonra süratli bir biçimde (tercihen saniyede 24 kare) art geriye gösterilir. Bu teknik, büyük belge boyutlarıyla karşılaşmanıza yol açar ve internet için çok da uygun olduğu söylenemez.

Flash’ın sizlere sunduğu ikinci seçenek ise çok daha kullanışlıdır. Bu teknikte, animasyonu oluşturan temel öğeler (karakter, metin, art plan öğeleri gibi) bir kere hazırlanır ve daha sonra animasyon içerisinde çeşitli biçimlerde hareket ettirilir. İlgili öğenin bir pozisyondan başkasına kayarak geçmesi ya da boyutunun değişmesi üzere adım adım gerçekleşen süreçler, bir bütün olarak düşünüldüğünde ortaya hoş bir animasyonun çıkmasını sağlar.

Bu tekniğin bir öbür değişik özelliği ise, animasyona interaktif öğeler eklenebilmesi İmkanıdır. Bu sayede, izleyicinin animasyonu pasif olarak izlemesi önlenmiş olur ve izleyici de bu gösterinin bir kesimi haline gelir.

Macromedia Flash MX ile bu usul bir animasyon hazırlamak isterseniz, programın 30 günlük deneme sürümünü “www.macromedia.com” sitesinden indirebilirsiniz.

Flash Kime Hitap Ediyor?

FLASH KİME HİTAP EDİYOR?

Web sayfası tasarımı konusunda yaşanan tartışmaların başında, önceliğin içeriğe mi yoksa dizayna mı verilmesi gerektiği konusu gelir. Asıl olan, bu ikisinin dengelenmesidir. Lakin bu durum söylendiği kadar kolay olmayabilir. Flash ile hazırlanmış sayfalar, doğal olarak tasarım istikameti ağır basan bir yapıya sahiptirler. Buna karşın, sayfaların içeriği birden fazla defa yetersiz kalmaktadır. Ayrıyeten Flash teknolojisiyle sunulan varlıklı bir içeriğin, birden fazla kere kullanışsız kaldığı da bilinmektedir. Örneğin, Flash içerisindeki metinlerde arama yapma İmkanı bulunmamaktadır. Münasebetiyle, interneti bir bilgi kaynağı olarak gören bireyler de Flash dizaynlarından çok mutlu kalmamaktadırlar.

Tersten düşünüldüğünde ise, görselliğe ehemmiyet veren kullanıcılar için Flash vazgeçilmezdir. Flash ile hazırlanan ve sanat yapıtı niteliğindeki web sayfaları, bu bireylerin görüşünü doğrular niteliktedirler. Ferdî görüşümüz, sitelerin yalnızca Flash teknolojisini kullanarak hazırlamasının yanlış olduğu tarafında. Bunun yerine, yalnızca gerekli yerlerde Flash’tan faydalanarak silenin görselliğini ve kullanışlılığını arttırmak çok daha mantıklı gözükmektedir. Zati günümüzün tanınan sitelerini incelediğinizde, bu kuralın son derece geçerli olduğunu rahatlıkla fark edebilirsiniz.

Macromedia Flash MX

MACROMEDIA FLASH MX

Macromedia Flash ile çalışmak; Photoshop, Paint Shop Pro yahut Corel Photo Paint üzere grafik programları ile çalışmak üzeredir. Flash MX, bilgisayar dünyasındaki muhakkak başlı grafik formatlarıyla uyumludur ve bu grafik belgeleri üzerinde düzenleme yapmak için çok sayıda araca sahiptir. Öte yandan, Flash MX kendi vektörel grafiklerinizi oluşturmanız için de çok sayıda araç sunar. Animasyon hazırlamayı, sesler eklemeyi ve tüm bunları çeşitli efektlerle zenginleştirmeyi destekleyen program, tüm bu özelliğiyle 3D Studio üzere animasyon programlarına da benzetilebilir.

Flash MX’in üreticisi Macromedia, bu programıyla temel olarak interneti amaç alır. Buna karşın, Flash MX yardımıyla iki boyutlu animasyonlar hazırlamak ve hatta bilgisayar oyunları oluşturmak da mümkündür. Macromedia Flash MX, tüm bunları ve daha fazlasını desteklese de, asıl amaç internet üzerindeki web sayfalarıdır.

Flash öğeleri hazırlamak için sahip olduğunuz tek seçenek Macromedia Flash MX ile sonlu olmasa da, bu bahiste aklınıza gelebilecek birinci program da budur. En son versiyonunda çok sayıda yeni özellik sunan Macromedia Flash’ın 30 günlük deneme sürümünü indirmek ve bu program hakkında daha fazla bilgi almak için “www.macromedia.com” adresini ziyaret edebileceğinizi bir sefer daha hatırlatalım. Şayet program hoşunuza giderse, aşikâr bir fiyat karşılığında tam sürümünü satın alabilirsiniz.

Alternatif Program: SWiSHmax

ALTERNATİF PROGRAM: SWISHMAX

Flash öğeleri hazırlamak konusunda muhtaçlık duyabileceğiniz tüm araçları sunan SWiSHmax; bu istikametiyle Macromedia Flash programına eksiksiz bir alternatif oluşturuyor. Program hakkındaki detaylı bilgileri öğrenmek için “www.swishzone.com” adresini ziyaret edebilirsiniz.

Program, 230 farklı Flash efektine sahip olarak geliyor ve JavaScript usulü bir script lisanını destekliyor. Başlangıç düzeyindeki kullanıcılar için kodlama gerektirmeyen bir programlama stili sunan SWiSHmax, uzman kullanıcıların ise SWiSHscript aracılığıyla kendi programlarını yazmalarına İmkan tanıyor. Flash animasyonuna eklediğiniz metinlere, fotoğraflara ve seslere uygulayabileceğiniz 230 farklı efektin yanı sıra, dilerseniz kendi efektlerinizi de oluşturabilirsiniz.

3 boyutlu haller de dahil olmak üzere her türlü çizim aracını kullanıcılarına sunan SWiSHmax programının en kıymetli özelliği ise, saydığımız tüm bu özellikleri kullanışlı bir arabirim içerisinde toplamış olmasıdır. Hazırladığınız Flash öğelerini SWF olarak kaydetmenize yahut diğer bir Flash programına aktarmanıza İmkan tanıyan SWiSHmax, ortaya çıkan SWF belgesini sıkıştırarak belge boyutunu küçültme seçeneğini de kullanıcılarına sunuyor.

SWiSHmax’in 99 Dolarlık fiyatı, Macromedia Flash MX’in 499 dolarlık fiyatının yanında hayli düşük kalıyor. Şayet animasyon hazırlamak için çok fazla para harcamak istemiyorsanız, tercihinizi SWiSHmax’ten yana kullanabilir ve çok para harcamaktan kurtulabilirsiniz. Tahminen sonuçta Flash MX üzere komplike bir programa sahip olmayacaksınız; lakin gereksinimlerinizi da rahatlıkla karşılayabileceksiniz. Hülasa SWiSHmax, düşük bütçeli kullanıcılar için son derece uygun bir alternatif olmayı başarıyor.

İpucu: Flash’ın Temelleri

İPUCU: FLASH’IN TEMELLERİ

Başarılı bir web sayfası hazırlamanın en temel kurallarından bir tanesi, yükleme müddetlerini asgarî düzeyde tutmaktır. Bu yüzden, tasarımcıların büyük bir çoğunluğu web sitelerinde Flash öğeleri bulundurmaktan kaçınmaktadır. Lakin bu niyet temelde yanlıştır. Sanılanın bilakis, Flash teknolojisi bu hususta epey gelişmiş bir özelliği sahiptir. Çünkü, web sayfasında yer alan bir Flash öğesinin gösterilmeye başlanması için, “.SWF” uzantılı belgenin büsbütün yüklenmesi gerekmez.

Streaming (akışkan) teknolojisini baz alan Flash, belgenin yüklenen kısmını çabucak görüntülemeye başlar. Bu sayede, kısa sinema kategorisine girebilecek animasyonlar dışında, Flash ile hazırlanmış standart site içi öğelerin (menü ve reklam gibi) neredeyse hiç fark edilmeden yüklenmesi mümkün hale getirilir. Flash’ın sahip olduğu en değerli avantajlardan birisi de esasen budur.

İpucu: Flash Kursu

İPUCU: FLASH KURSU

Flash ile ilgili yazdıklarımızın buraya katlar olan kısmını okuduysanız, hususun epey geniş ve karmaşık olduğunu da kesinlikle fark etmişsinizdir. Flash programlarının detaylan ve Flash öğelerinin hazırlanması konusunda daha fazla bilgi almak için, piyasadaki eğitim kitaplarından ya da Flash kurslarından yardım almanızda büyük fayda var. CHIP mecmuasıyla birlikte armağan olarak verilen CD’lerde de, vakit zaman Flash derslerine yer verildiğini kıymetle hatırlatmalıyız.

Bilgi: Objeler İçin Bir Kütüphane

BİLGİ: OBJELER İÇİN BİR KÜTÜPHANE

Flash MX’e dışarıdan obje eklemek için “File / Import” işlevi kullanılır. Öteki bir ortamdan programa transfer edeceğiniz tüm objeleri, “CTRL+ L” tuş kombinasyonunun yardımıyla kütüphaneye (library) kaydedebilirsiniz. Kütüphanede bulunan objeleri Flash animasyonuna eklemek içinse, klasik “sürükle-bırak” prosedürüne baş vurmanız kâfi olacaktır.

BİLGİ: SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

Macromedia Flash MX için muhtaçlık duyacağınız sistem ihtiyaçları şu biçimdedir:

600 MHz Pentium III işlemci, 256 MB bellek, sabit disk üzerinde 347 MB boş alan, 800×600 çözünülürlüğü destekleyen standart bir monitör ve Windows 98 SE, Windows 2000 yahut Windows XP işletim sistemi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir