WiFi sinyal gücü nasıl ölçülür? Telefondan, bilgisayardan böyle kontrol edebilirsiniz…

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Oca 09, 2023 Yorum Yok

Oyun ve çevrimiçi alışveriş, sinema akışı yahut toplumsal medya… Konutunuzun içerisinde istikrarlı bir Wi-Fi’a gereksinim duymanızın birçok nedeni Mevcut ve zayıf yahut güvenilmez bir ilişkiyle takılıp kalmak Aka bir sorun. Ne yazık ki, kablosuz internet erişimini cihazlarımıza taşıyan sinyalleri görecek donanıma sahip değiliz. Lakin yönlendiricinizden gelen sinyalin Çeşitli pozisyonlarda ne kadar kuvvetli olduğunu kolaylıkla Denetim edebilirsiniz. Bu, parasını ödediğiniz suratları aldığınızdan emin olmanın yanı Dizi aygıtlarınızı optimum pozisyonlara yerleştirmek için de size Yardımcı olabilir. Pekala, WİFİ sinyal gücü nasıl ölçülür? Bu makalede WİFİ sinyal gücünü ölçmenin kolay yollarına bakıyoruz…

Wİ-Fİ GÜCÜ NEDİR?

Öncelikle Wi-Fi gücünün Hız ile birebir şey olmadığını ve bunun yerine aygıtınız ile yönlendiriciniz ortasındaki radyo sinyalinin ne kadar kuvvetli olduğunu Anlatım ettiğini unutmayın. kuvvetli bir Wi-Fi, daha uygun indirme ve yükleme suratları manasına Natürel ki gelir, fakat tıpkı vakitte sinyalin kararlılığı üzere faktörleri de belirler.

Bağlantı gücü, desibel milivat yahut dBm cinsinden ölçülen RSSI’ye (Alınan Sinyal Gücü Göstergesi) karşılık gelir. dBm sayısının önünde bir eksi işareti olacak, lakin endişelenmeyin: -50 dBm yahut üzeri rastgele bir sinyal kusursuz bir Wi-Fi sinyalini temsil eder. -80 dBm’nin altına inerseniz Sıkıntı yaşıyorsunuz demektir.

Peki, kablosuz File gücünü nasıl Denetim edebilirsiniz? Bunu, rastgele bir aygıttan rahatlıkla yapabileceğiniz en Yalın yolları bir ortaya getirdik.

Android aygıtlarda Wi-Fi gücü nasıl ölçülür?

Bir Android aygıtta, durum çubuğunun sağındaki Ufak Wi-Fi simgesi, Wi-Fi sinyalinizin ne kadar kuvvetli olduğunun birinci göstergesidir. Lakin simge o kadar küçüktür ki size pek bir şey söylemez.

  • Ayarlar‘ı dokunun

  • Ağ ve İnternet’i seçin

  • Wi-Fi ağınızın ismine dokunun. İlk seçenek olarak sinyal gücünü göreceksiniz. “Orta” yahut “mükemmel” üzere etiketler görebilirsiniz.

Daha da Çok detay almak için inançlı bulduğunuz üçüncü taraf bir uygulama da kullanabilirsiniz. Kimi uygulamalarda yer Meydan Zaman Grafiği özelliği sinyal gücünü test etme açısından da kullanışlıdır böylelikle Android aygıtınızla devinim edebilir ve okumanın nasıl değiştiğini görebilirsiniz. Bu, evinizdeki Wi-Fi için en âlâ pozisyonu belirlemek yahut meyyit bölgeleri tespit etmek istiyorsanız Özellikle kullanışlıdır .

iOS aygıtlarda Wi-Fi gücü nasıl ölçülür?

Bir iPhone kullanıyorsanız, durum çubuğunun sağındaki Wi-Fi göstergesi size şu anda temasınızın ne kadar kuvvetli olduğu hakkında bir Fikir verecektir. Tekrar de bu simgede yalnızca üç çubuk var, bu yüzden o kadar da Kesin bir Sonuç vermiyor. Ne yazık ki, Mahallî iOS seçenekleri açısından alacağınız bütün bilgiler de bu kadar zira Ayarlar’daki Wi-Fi menüsüne girseniz bile, Wi-Fi sinyal gücünü temsil eden sadece bu üç çubuğu bulacaksınız.

Apple, sinyal gücünü ölçmek için kullanabileceğiniz AirPort Utility isimli fiyatsız bir uygulama sunuyor. Şirket bunu bir müddettir güncellemedi ve pek de özelliklerle dolu olduğu söylenemez. Fakat aygıtınızın algılayabildiği tüm Wi-Fi ağları için size dBm cinsinden var sinyal gücünü gösterecektir. Wi-Fi kanalına nazaran bölünmüş sinyal gücünü görmek için bir ağa dokunabilirsiniz.

Üçüncü taraf uygulamalar artık bu bilgilere iOS aracılığıyla erişemiyor. Lakin ağınızla ilgili Öbür bilgiler almak istiyorsanız, Yardımcı olabilecek pek Fazla uygulama bulmanız mümkün.

Örneğin iWifi uygulaması, ağın ne kadar süratli Karşılık verdiğini ölçmek için Wi-Fi suratını ve ping’i ölçebilir. Uygulamanın bütün Temel özellikleri fiyatsız olarak mevcut, fakat reklamları kaldırmak ve daha gerçek okumalar elde etmek için Ufak bir ödeme yapmanız gerekecek.

Windows bilgisayarlarda Wi-Fi gücü nasıl ölçülür?

Bir Windows bilgisayar kullanıyorsanız ve Wi-Fi sinyal gücünü Denetim etmek istiyorsanız, misyon çubuğunun en sağ tarafında Ufak bir Wi-Fi simgesi göreceksiniz. Bu simge, aygıtınızın bağlı olduğu File için dört farklı temas seviyesini temsil eden dört çubuğa sahiptir. Üzerine sağ tıklayıp File ve internet ayarları seçeneğini ve akabinde WiFi’ı seçerek daha Çok ayrıntıya da ulaşabilirsiniz.

PowerShell ile kablosuz File gücünü ölçmeniz mümkün.

Ayrıca Başlat menüsünden PowerShell Yardımcı programını arayıp başlatarak sinyal gücü hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Şu anda bağlı olduğunuz Wi-Fi ağıyla ilgili Türlü istatistikleri görmek için netsh wlan show interfaces Edebiyat ve Enter tuşuna basın; sinyal gücü, alt kısımda bulacağınız bir yüzdedir.

Üçüncü taraf uygulamalar Laf konusu olduğundaysa, fiyatsız inSSIDer en düzgünlerden biri ve kullanımı da fiyatsız. Uygulamayı birinci açtığınızda görünen Ağlar sekmesi, kapsama alanındaki bütün Wi-Fi ağlarını dBm cinsinden bir sinyal okumasıyla Birlikte gösterir. kolay okuma için sinyal gücü de renk kodludur.

MacOS’ta Wi-Fi gücünüzü nasıl ölçersiniz?

MacOS’ta Wi-Fi sinyal gücünü Denetim etmeye gelince… Birinci sırada Yine iOS’tan da tanıdığımız Wi-Fi durum göstergesi var. Menü çubuğunun sağ tarafındadır ve üç çubuktan oluan bir sinyal gücü göstergesi sunar. öteki ağları bulmak ve sinyal güçlerini karşılaştırmak için simgeye tıklayıp Wi-Fi ayarlarını seçebilirsiniz.

Tıpkı iOS’ta olduğu üzere Lokal olarak daha Çok bilgi olmayacağını düşünebilirsiniz. Fakat macOS’ta şu anda bağlı olduğunuz Wi-Fi ağının sinyal gücünü görmenin gizli bir yolu var: Option tuşunu basılı tutun, akabinde menü çubuğundaki Wi-Fi göstergesine tıklayın.

Üçüncü taraf uygulamalar Laf konusu olduğunda, iWifi uygulaması Yine karşımıza çıkıyor. iOS’un yanı Dizi macOS için de bu uygulama kullanılabiliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir