Yahoo’nun şaşırtan yükselişi: En çok taklt edilen markalarda 23 sıra yükseldi, ilk sıraya oturdu

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Oca 27, 2023 Yorum Yok

Yeni araştırmalara nazaran dolandırıcılar, kimlik avı yoluyla hisli bilgileri yahut bankacılık datalarını çalmaya çalıştıklarında, kurbanlarını kandırmak için giderek artan bir biçimde Yahoo’nun kimliğine bürünmeyi tercih ediyorlar.

Check Point Research araştırma uzmanları, 2022’nin dördüncü çeyreğinde oltalama (phising) akınları için en Fazla taklit edilen markaları inceledi. Rapora nazaran, Ekim, Kasım ve Aralık 2022’de gerçekleşen bütün kimlik avı taarruzlarının beşte biri (%20), 23 Dizi yükselerek tepeye yerleşen ve herkesi şaşırtan Yahoo’nun kimliğini kullanıyordu.

Dolandırıcılar çoklukla kurbanlara Yahoo tarafından düzenlenen bir yarıştan sonra bir “ödül” yahut “para ödülü” kazandıklarını bildiren e-postalar gönderiyordu. Yüzbinlerce dolara çıkabilen mükafatı almak için, kurbanlardan banka bilgileri de iç olmak üzere ferdî bilgilerini paylaşmaları isteniyordu.

Ayrıca kurbanlar, “yasal sorunlar” nedeniyle beşerlerle bu hususta konuşmamaları konusunda uyarılıyordu.

Check Point Research, genel olarak bakıldığında teknoloji sanayisinin en Fazla taklit edilen dal olduğunu söylüyor.

DHL, bütün taarruzların %16’sını oluşturarak en Fazla taklit edilen ikinci marka oldu.

Yılın dördüncü çeyreği, kara Cuma, Siber Pazartesi, Noel ve yeni Yıl ile Birlikte dünyanın pek Fazla kısmında tatil periyodu olarak görülüyor ve bu devirde Önemli ölçüde artan alışverişin DHL kimliğinin taklit edilmesinin artmasının nedenlerinden biri olduğu düşünülüyor.

Microsoft, %11 oranı ile üçüncü sırada yer alıyor. LinkedIn, listede kısa bir mühlet daha alt sıralarda yer aldıktan sonra, bütün kimlik avı ataklarının %5,7’sini alarak beşinci sıraya Geri döndü.

Kimlik avı, siber hücumların ve siber dolandırıcılığın en tanınan (ve başarılı) biçimlerinden biri olmaya devam ediyor. Hatalılar, husus hakkında bilgisi olmayan yahut dikkati dağılmış kullanıcıları maksat alarak, onları Fazla sayıda hisli bilgi vermeleri için kandırabiliyor. Kimi durumlarda, fidye yazılımı üzere daha da tehlikeli akınlara yol açabilecek Türlü Üzücü gayeli yazılımları indirmelerini ve çalıştırmalarını bile sağlayabiliyorlar.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir